معاون وزیر راه:

دریافت عوارض همه آزادراه ها تا آخر سال الكترونیكی می شود

دریافت عوارض همه آزادراه ها تا آخر سال الكترونیكی می شود بازسازی خانه: معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از برنامه ریزی برای دریافت عوارض الكترونیك در همه آزادراه های كشور تا آخر سال اطلاع داد.



به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، شهرام آدم نژاد با حضور در شبکه خبر با اشاره به تفاهم نامه امضا شده بین این مجموعه و نیروی انتظامی، در مورد مفاد این تفاهم تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی و نیروی انتظامی ارتباطات بسیار خوبی به خصوص در حوزه حمل و نقل با یکدیگر دارند.
وی افزود: نظارت بر تردد از مأموریت های مشترک این دو مجموعه بزرگ است که سهم غالبی از این مأموریت ها در بخش حمل و نقل جاده ای است. خوشبختانه در این عرصه با عنایت به همکاری مناسب بین دو ارگان اتفاقات بسیار خوبی رخ داده که احتیاج به توسعه داشت.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه خاطرنشان کرد: در این نشست دو تفاهم نامه به امضا رسید که مبحث آن در مورد ایمنی و افزایش انضباط ترافیکی بود. مفاد این تفاهم نامه عمدتاً حول محورهایی است که به واسطه آن بتوان توسعه استاندارد سیستم های حمل و نقل هوشمند در جاده ها را در چارچوب یکسری معیارهای فنی شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: همینطور بنا شد اطلاعات بین دو مجموعه به صورت برخط رد و بدل شود تا هر دو ارگان بتوانند داده ها را به یکدیگر عرضه کنند. این مسئله نکته مهمی بود که هر دو مجموعه بتوانند از اطلاعات یکدیگر به صورت کاربردی استفاده کنند. بخش بعدی این مرحله از تفاهم در مورد عملیاتی کردن دیتاها و استفاده آن در جهت افزایش ایمنی در جاده ها و در مجموعه حمل و نقل بود.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در ادامه این گفت و گوی تلفنی تصریح کرد: تفاهم نامه دوم در بحث عوارضی و در مورد ETC یا همان دریافت عوارضی با سیستم های هوشمند بود. استفاده از سیستم ETC سال قبل در چند عوارضی آزادراه آغاز شد که خصوصیت های خوب این سیستم مورد استقبال قرار گرفت. به این شکل که دیگر برای عبور و مرور نیازی به توقف نیست و رانندگان می توانند به راحتی مسیر خودشان را ادامه می دهند. این اتفاق علاوه بر این خصوصیت ها، کاهش مصرف بنزین و کاهش زمان توقف را به همراه داشت.
وی اضافه کرد: در این راه اما یکسری مشکلات جزئی بابت کسانی به وجود آمد که در مدت مقرر پول عوارض را پرداخت نمی کردند که خوشبختانه با این تفاهم نامه قرار شد چارچوب پرداخت عوارضی و نوع آن مشخص شود.
وی خاطرنشان کرد: با عملیاتی شدن این مسئله سال جاری تلاش خواهیم داشت که همه عوارضی ها به صورت ETC دریافت شود و به این شکل کار در همه عوارضی های آزادراه ها صورت خواهد گرفت.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که چه زمانی این تفاهم نامه عملیاتی خواهد شد، اظهار داشت: بخشی از این تفاهم نامه پس از امضا بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان های زیرمجموعه آن و نیروی انتظامی عملیاتی شده است. در این تفاهم نامه چارچوب دیتاهایی که قرار بود در همه حوزه حمل و نقل بین این دو مجموعه ردوبدل شود، مشخص و بخش اعظمی از این کار در حال اتفاق است.
وی خاطرنشان کرد: در مورد توسعه سیستم های حمل و نقل هوشمند بخصوص در دوربین ها قراردادهای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بسته شده و سال جاری توسعه پیدا خواهند کرد. به این شکل و با توسعه سیستم های حمل و نقل هوشمند نحوه عملکرد بیشتر مرور شده و نتیجه آن افزایش ایمنی و راحتی رانندگان در جاده ها خواهد بود. همه این موارد بر طبق این تفاهم نامه رصد و در کمیته های مشترک بررسی می شوند.
آدم نژاد درباره اینکه چه موقع در همه عوارضی ها کار با سیستم ETC صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: هم اکنون عوارض در ۴ آزادراه به صورت ETC دریافت شده و عوارض نقدی در این آزادراه ها دریافت نمی گردد. سال قبل این مسئله شروع شده و تلاش داریم تا شهریور سال جاری یا حداکثر اواخر زمستان تمام عوارضی ها به این سیستم مجهز شوند.
وی در مورد وظایف وزارت راه و شهرسازی در این تفاهم نامه امضا شده با نیروی انتظامی تصریح کرد: در این تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی تعهداتی دارد که بخشی از آن تولید اطلاعات است تا در اختیار هر دو مجموعه باشد. بخش دیگری از وظایف هم در مورد نصب تجهیزات مختلفی است که در جاده ها انجام داده و یا خواهیم داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در ساختار جدید کنترل بارنامه ها توسط پلیس با سیستم های توزین در حال حرکت که در جاده ها و شبکه اصلی شریانی کشور نصب شده اند، انجام می شود.
وی اظهار داشت: داده ها به این شکل به صورت مستمر توسط ۴ تا ۵ سامانه کنترل و رصد می شود. این سامانه ها شامل سامانه بارنامه، دوربین ها و سامانه توزین در حال حرکت است. اطلاعات تولید شده توسط این سامانه ها برای جریان جابه جایی کالا و رصد آن و کاهش کنترل های فیزیکی داده کاوی خواه شد. اینها جزو اصلی ترین وظایف وزارت راه و شهرسازی و سازمان های ذی ربط در این تفاهم نامه است.
آدم نژاد در ادامه در مورد وظایف نیروی انتظامی در این تفاهم نامه اظهار داشت: در این تفاهم نامه قرار شد نیروی انتظامی در سریع ترین زمان ممکن دستگاه های نصب شده توسط وزارت راه و شهرسازی در جاده ها را بررسی تا بعد از تأیید، شناسه تخلف انجام گرفته که به ثبت رسیده به راننده ارسال شود. اساسا این کار و ارسال کد شناسه تخلف به رانندگان در سریع ترین زمان ممکن به سرعت کار خواهد افزود.
وی اضافه کرد: همینطور در بحث تصادفات و مشکلاتی که در بحث ایمنی داریم، قرار شد آمار را با فیلدهای مشخص که مورد تفاهم قرار گرفت، بین دو مجموعه رد و بدل شود. اقداماتی از این قبیل همه در قالب این است که بتوانیم این همکاری نزدیک را در چارچوب یک ساختار توسعه دهیم.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که چقدر این نظارت و کنترل ها در کاهش تخلف مؤثر بوده و چقدر می توان امید به نتیجه بخشی آن داشت، اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل با عنایت به افزایش تقاضا به نظر می آید به هیچ عنوان کنترل کردن و رصد رفتار در جاده ها بدون سیستم های حمل و نقل هوشمند امکانپذیر نیست.
وی افزود: در این خصوص یک تجربه خوب در مجموعه وزارت راه و شهرسازی داشتیم و اساسا باید توسعه پیدا کند. تصور این است که در چند عامل همچون سرعت برای حفظ ایمنی و حفظ جان مسافران این تجربه تاثیر خیلی زیادی داشته است.
وی اضافه کرد: از زمانی که دوربین های نظارتی را در کشور عملیاتی کردیم، هماهنگی های خوبی با پلیس انجام گرفت و قرار شد که جرایم از راه دوربین ها اعلام گردد. در این خصوص شاهد بودیم که سرعت های غیرمجاز به شدت کاهش پیدا کرد. اوایل که این طرح آغاز شد فقط سرعت های لحظه ای ثبت و کنترل می شد، اما رفته رفته برای رانندگانی که تنها جلوی دوربین سرعت خویش را کم و باردیگر افزایش می دادند سیستم طوری تنظیم شد که سرعت متوسط بین دو دوربین کنترل شود.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه خوشبختانه رفتار عمومی مردم در حمل و نقل جاده ای بهتر و فرهنگ خوبی بوجود آمده است، تصریح کرد: تقریباً تعداد افرادی که سرعت غیرمجاز و خطرآفرین داشتند بسیار کمتر شده است و این تعداد کم باید با سیستم های حمل و نقل هوشمند کنترل شوند. اتفاقی که امیدواریم با این تفاهم نامه صورت گیرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد نقاط پرحادثه و اصلاح آن در این تفاهم نامه خاطرنشان کرد: نقاط پرحادثه و نه حادثه خیز به نقاطی گفته می شود که تعداد حادثه در آنها زیاد است. این مسئله امکان دارد به خاطر مختصات هندسی، تقاطع یا موارد دیگری باشد که در جاده ها کار شده است.
وی اضافه کرد: در این تفاهم قرار شد در مورد نقاط پرحادثه چند کار انجام گیرد. یکی از آنها این بود که تمام نقاط آشکارسازی شود که این کار طی سه سال قبل انجام شده است. ازاین رو به دنبال این هستیم تا با آشکارسازی به رانندگان اخطار دهیم که قبلاً در این نقاط تصادف هایی انجام گرفته است و از این خصوصیت را به منظور انتقال مفهوم خطر ایجاد خواهیم کرد.

1399/02/09
13:18:36
5.0 / 5
3387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان