نبض بازار مسكن چگونه می زند؟

نبض بازار مسكن چگونه می زند؟ به گزارش بازسازی خانه تازه ترین آمارها از وضعیت بازار مسكن، حكایت از آن دارد كه كرونا، اثر خویش را به شدت روی بازار مسكن گذاشته است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از خبر آنلاین، تازه ترین آمارها، از ارزان شدن خانه در فروردین ماه سال جاری حکایت دارد؛ این برخلاف روندی است که بازار مسکن در ماه های پایانی سال ۹۸ دنبال می کرد. آن طور که از گزارش وزارت راه و شهرسازی برمی آید، در فروردین ماه سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران با کاهش ۷۲ صدم درصدی در مقایسه با آخرین ماه سال ۹۸ به ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان رسید. در اسفندماه سال قبل متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان بود. همینطور در نخستین ماه سال جاری ۱۰۹۶ فقره قرارداد در سامانه املاک و مستغلات به ثبت رسید که در مقایسه با ۹۰۷۷ فقره اسفندماه سال قبل حاکی از کاهش ۸۷ درصدی دارد.
این اعداد و ارقام، حکایت از آن دارد که کرونا، اثر خویش را به شدت روی بازار مسکن گذاشته است. کاهش معاملات که دلیل اصلی آن انتشار کرونا و توقف فعالیتهای خرید و فروش مسکن بود، سبب شد که قیمت ها در اولین ماه بهار سال جاری ثابت بماند و حتی در بعضی مناطق کاهش ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی را در هر مترمربع تجربه کند و البته در بعضی مناطق پرتقاضا هم رشد نسبی را تجربه کند.
معاملات مسکن به صفر رسید
در این خصوص، رئیس اتحادیه املاک کشوری اعلام نمود: میزان معاملات مسکن در فروردین سال جاری به صفر رسید و در اسفند ۹۸ کاهش ۳۷ درصدی داشت.
به گفته مصطفی قلی خسروی، به علت تعطیلات که در این عرصه وجود داشته و همینطور بسته بودن مشاوران املاک، هیچ معامله ای صورت نگرفته و البته قیمت ها هم در این ایام آن طور که باید، کاهش نیافته است.
خریداران مسکن برمی گردند؟
آمار حدود ۱۱۰۰ فقره ای معاملات مسکن در فروردین سال جاری نشان داده است از هر سه نفری که به صورت طبیعی انتظار می رفت در این ماه نسبت به خرید مسکن اقدام نمایند، دو نفر به علت شرایط ناشی از انتشار کرونا از معامله انصراف داده و خریداران، بازار مسکن را موقتا ترک کرده اند.
نتیجه این وضعیت افت شدید معاملات مسکن بود که در آمار رسمی هم منعکس شد. فعالان بازار مسکن تعطیلی بنگاه های ملکی در فروردین و هم بی میلی تهرانی ها به جست وجوی ملکی در شرایط خطر مبتلا شدن به کرونا را عامل این افت بی سابقه عنوان می کنند، اما در عین حال انتظار دارند بخشی از کسانی که خریدار واقعی مسکن هستند و قبل از انتشار ویروس کووید-۱۹ مشغول جست وجو در بازار مسکن پایتخت بوده اند، معاملات خویش را به اردیبهشت که شرایط فعالیت کسب وکارها قدری طبیعی تر شده و وحشت از مبتلا شدن به این ویروس اندکی کاهش پیدا کرده است، منتقل کنند.
اگر این گونه باشد، نبض معاملات مسکن در اردیبهشت اندکی تندتر خواهد زد و این مورد در آمار رسمی ماهانه قابل ردیابی است.

قیمت مسکن ۲۵۴ درصد رشد کرد
آمارها مبین آن است که قیمت مسکن در تهران ظرف سه سال ۲۵۴ رشد کرده است. میانگین قیمت مسکن در پایتخت از ۴.۴ میلیون تومان در هر متر مربع در اسفند ۱۳۹۵ به متری ۱۵.۶ میلیون تومان در اسفند ۱۳۹۸ رسید.
با توجه به این موضوع، توان متقاضیان مصرفی به شدت کاهش یافته و احیانا نمی توان در سال ۱۳۹۹ ردپایی از آنها در بازار مسکن پیدا کرد و کماکان این بازار در قبضه ۷۷ درصد سفته باز که مدام بر طبل گرانی مسکن می کوبند، باقی می ماند؛ مگر آن که با اعمال سیاست های مالیاتی، زمینه دور شدن دلالان از این بازار فراهم گردد تا بلکه متقاضیان واقعی مشروط به ثبات قیمت مسکن تا چند سال آینده فرصت خرید پیدا کنند.
محتمل ترین سناریو بازار مسکن سال ۹۹ چیست؟
در این شرایط، پیشبینی های گوناگونی از بازار مسکن سال ۹۹ منتشر می شود، اما رئیس گروه اقتصاد مسکن دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، سناریوی محتمل بازار مسکن سال ۹۹ را عدم جهش برای بازار مسکن دانست.
نرگس رزبان با اشاره به اینکه در شرایط فعلی، عرضه هر گونه پیشبینی در مورد وضعیت پیش روی بازار مسکن امر چندان آسانی نیست و امکان دارد به علت وجود برخی نااطمینانی ها شرایطی کاملا متفاوت با وضعیت فعلی در ماه های آینده بر بازارها همچون بازار مسکن حاکم شود، اظهار داشت: تحلیل ها و پیشبینی ها در مورد وضعیت پیش روی بازار مسکن با فرض ثبات شرایط و پارامترهای درونی و بیرونی بازار مسکن عرضه می شود و امکان دارد در صورت وقوع وقایع غیرمترقبه، شرایط دیگری بر بازار حاکم شود.
وی عنوان کرد: بر مبنای مولفه های درونی و بیرونی اثرگذار بر بازار مسکن با فرض ثبات شرایط کنونی، رشد قیمت مسکن در سال ۹۹ نباید از حد تورم عمومی فراتر رود؛ پیشبینی می شود رشد قیمت مسکن در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۷ حداکثر معادل ۳۰ درصد رقم بخورد و ازاین رو انتظار جهش قیمتی برای بازار مسکن سال ۹۹ تقریباً امری بعید به نظر می آید.
رزبان توضیح داد: یکی از مهمترین عوامل درونی بازار مسکن که سبب محدود شدن رشد قیمت مسکن امسال حداکثر به میزان تورم و حتی کمتر از آن می شود، وضعیت مالی و توان خرید سمت تقاضای مسکن می باشد. با عنایت به این که الان سمت تقاضای مصرفی مسکن و به خصوص خانه اولی ها با توان مالی تضعیف شده در بازار مواجه اند، انتظار می رود امسال هم مانند سال قبل این افراد در خرید مسکن چندان موفق نباشند. در واقع تضعیف قدرت خرید سمت تقاضای مصرفی به علت رشد قابل توجه قیمت مسکن طی دو سال قبل در سال ۹۹ هم بر حجم تقاضای مسکن اثرگذار خواهد بود. این مورد حتی می تواند سایر تقاضاهای موجود در بازار مسکن به خصوص تقاضای سفته بازی را تحت تاثیر قرار بدهد و از میزان آن هم بکاهد.
وی تاکید کرد: از طرفی احتیاج به واحدهای مسکونی کوچک متراژ و ارزان قیمت برای پاسخ به تقاضای آن دسته از گروه های مصرفی که همچنان قادر به تأمین هزینه خرید واحدهای مسکونی حداقلی هستند افزایش خواهد یافت و ازاین رو بهتر است سرمایه گذاران ساختمانی در سال ۹۹ توان فنی و مالی خویش را در این حوزه به کار بگیرند؛ چون که تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی کوچک متراژ و ارزان قیمت همچنان رو به افزایش است.
رزبان همینطور از تحولات نرخ ارز، افزایش نقدینگی، کاستی های تولید، تحریم، شیوع بیماری کرونا و … بعنوان دیگر عوامل تأثیرگذار بر روند تغییرات بازار مسکن ۹۹ نام برد و متذکر شد: در چنین شرایطی انتظار می رود میزان افزایش قیمت مسکن در سال ۹۹ کمتر از تورم عمومی باشد. این در شرایطی است که پارسال میانگین قیمت مسکن در شهر تهران بیشتر از ۵۰ درصد رشد کرد.
قیمت مسکن در دوران پساکرونا
در این میان، نایب رییس اول اتحادیه املاک استان تهران درباره آخرین وضعیت قیمت مسکن پس از کرونا عنوان کرد: پس از کرونا قیمت ها جهش قابل ملاحظه ای نخواهند داشت و این بازار هم همانند سایر بازارهای موازی متناسب با نرخ تورم و برابر با عرضه و تقاضا خواهد بود.
حسام عقبایی اظهار داشت: باید منتظر ماند و دید پس از کرونا بازار و اقتصاد کشور به چه سمت و سویی حرکت می‎کند، اما در این شرایط تمامی بخش‎ها برای پیشگیری از جهش قیمت‎ها باید تلاش کنند.
این در حالی است که فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با اشاره به این که افزایش قیمت مسکن در ماه های آینده دور از تصور نیست، اظهار داشت: کاهش ارزش پول، نوسانات نرخ ارز و رشد چشم گیر شاخص بورس برای بازار مسکن مشکل ساز خواهد بود، در نتیجه مسئولان امر باید با تدابیر و برنامه ریزی های درست مانع از افزایش قیمت در بازار مسکن شوند.
او تصریح کرد: همینطور باید در اقتصاد کشور پایداری های مناسبی وجود داشته باشد تا شاهد بهبود بازار مسکن در دوران پساکرونا باشیم.

۲۲۳۲۲۵


منبع:

1399/02/21
23:22:16
5.0 / 5
3917
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان