مقام مسئول بانكی توضیح داد

علت افزایش ناگهانی اوراق تسهیلات مسكن در یك ماه اخیر

علت افزایش ناگهانی اوراق تسهیلات مسكن در یك ماه اخیر به گزارش بازسازی خانه مقام مسئول در بانك عامل بخش مسكن وعده داد طی روزهای آینده قیمت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن تعدیل شود.به گزارش بازسازی خانه به نقل از بانک عامل بخش مسکن، صابر عسکرپور اظهار نمود: در ماه های گذشته هم افزایی برخی موضوعات همچون انباشت تقاضای تسهیلات به علت شیوع کرونا، خریداری اوراق تسه توسط افراد نورسیده در بورس با تصور سرمایه گذاری در سهام و همینطور کاهش سفارشات فروش اوراق به علت عدم رجوع برخی فروشندگان به شعب بانک بر مبنای سفارش های بهداشتی در خصوص خودداری از ترددهای غیرضروری، باعث عدم تعادل در معاملات اوراق شده به نحوی که بر خلاف انتظار و باوجود فزونی قابل توجه اوراق موجود در بازار نسبت به تقاضای تسهیلات، رشد قیمت در نمادهای مختلف تسه را به دنبال داشته است.
وی اضافه کرد: باآنکه ایجاد دارایی تسه صرفا برای مشتریان سجامی امکان پذیر است، اما با پیگیری های صورت گرفته، مقرر شد به منظور تقویت عرضه اوراق در شرایط فعلی، بر مبنای امتیازات تخصیص یافته به مشتریان در ماه های گذشته، در حدود ۲ میلیون و پانصد هزار برگ اوراق توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) برای مشتریان غیر سجامی ایجاد شود که این افراد کافی است اصطلاحاً سجامی شوند تا در صورت تمایل بتوانند نسبت به فروش اوراق خود اقدام نمایند. از طرفی بانک با هدف تسهیل ثبت نام مشتریان در سجام، قبلاً نسبت به بارگذاری اطلاعات آنان در سامانه مذکور اقدام نموده و آنان می توانند به سادگی با تأیید اطلاعات خود در سامانه و رفتن به مراکز مختلف احراز هویت، فرآیند ثبت نام خویش را تکمیل کنند.
وی تصریح کرد: بزودی در شعب منتخب بانک عامل بخش مسکن هم امکان احراز هویت مشتریان در سجام فراهم خواهد شد و مشتریان می توانند بدون احتیاج به رفتن به سایر مراکز احراز هویت، این خدمت را از راه شعب این بانک دریافت نمایند.
مدیر امور مالی بانک در عین حال تصریح کرد: میزان اوراق موجود در بازار به مراتب بیشتر از تقاضای تسهیلات است و با عنایت به مدت اعتبار محدود این اوراق، افزایش غیر منطقی قیمت آن تداوم نخواهد داشت. رصد معاملات صورت گرفته در ایام اخیر هم از آن حکایت می کند که به تقاضای انباشته شده تسهیلات، تا میزان قابل توجهی پاسخ داده شده است. لیکن به منظور تسریع در بازگشت قیمت ها به تعادل، اقداماتی در جهت کاهش تقاضای غیر تسهیلاتی و افزایش عرضه اوراق صورت پذیرفته که نتایج این اقدامات در ایام آتی مشخص خواهد شد.
وی با یادآوری اینکه هدف اصلی اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن این است که فرصت استفاده از تسهیلات مسکن بدون نوبت را در اختیار متقاضیان مسکن قرار دهد، اضافه کرد: به همین خاطر و به منظور کاهش سفته بازی در بازار اوراق مسکن، محدودیت چهار ماهه برای انجام معاملات اوراق وضع شده و این محدودیت به این معناست که خریدار اوراق، باید حداقل چهار ماه برای فروش مجدد آن، منتظر بماند. با این محدودیت، قصد کسب سود از معاملات مکرر اوراق در بازار وجود ندارد و عمدتاً دریافت کنندگان تسهیلات مسکن، متقاضی خرید اوراق خواهند بود.
عسکرپور تصریح کرد: با عنایت به وضعیت واقعی مقدار عرضه و تقاضای واقعی تسه، انتظار می رود در ایام آتی روند رشد ناگهانی اخیر قیمت در اوراق تسه متوقف و قیمت ها متعادل شوند.

1399/03/21
20:58:14
5.0 / 5
3069
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان