وزیر راه و شهرسازی:

تراكم فروشی آزاد می شود

تراكم فروشی آزاد می شود بازسازی خانه: وزیر راه و شهرسازی مصوبات ستاد اقتصادی دولت برای كاهش التهاب بازار مسكن و تشویق به افزایش ساخت و ساز را اعلام نمود.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، محمد اسلامی در آخر جلسه ستاد اقتصادی دولت که بامداد امروز به ریاست رئیس جمهور که با موضوع بررسی بازار مسکن برگزار شد، اظهارداشت: افزایش قیمتی که در بازار مسکن رخ داده متأثر از رویکرد غیرمصرفی در بازار مسکن و تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه ای است. باید تمهیداتی اندیشیده شود که سرمایه هایی که مقرر است به بازار مسکن بیاید به بازارهای دیگر منتقل شود تا تلاطم در بازار مسکن ایجاد نشود.
وی درباره اجاره بها اظهار داشت: در سال های اخیر تعداد مستأجران رشد داشته و در کل کشور ۳۰ درصد جمعیت و در تهران ۴۳ درصد شهروندان مستأجر هستند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: افزایش اجاره بها برای حقوق بگیران مشکل به وجود آورده و همین طور کرونا نیز سبب شده تا کسب و کارهای غیرکارمندی درآمد نداشته باشند و این مشکل مستأجران را مضاعف کرده است.
مستأجران تسهیلات حمایتی می گیرند
اسلامی تصریح کرد: دولت می خواهد کمک نماید تا در شرایط کرونایی قسمتی از مستأجرانی که نیازمند حمایت هستند، تسهیلات حمایتی دریافت نمایند به همین دلیل کمیته ای متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت اقتصاد و وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده تا تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شود.
سخت گیری در تراکم فروشی برداشته می شود
وی درباره دیگر مصوبات این جلسه تاکید کرد: قرار شد تا ساخت و ساز افزایش یابد به همین دلیل سیاست انقباضی صدور پروانه وجود داشت و سختگیری هایی در فروش تراکم دیده می شود که قرار شد این سخت گیری ها رفع گردد.
صدور پروانه ساخت، تسهیل و تسریع می شود
به گفته وزیر راه و شهرسازی، رئیس جمهور به وزیر کشور دستور داد تا شهرداری ها صدور پروانه ساخت را تسهیل و تسریع کنند.
اعطای امتیاز ویژه به دارندگان خانه یا زمین خالی
اسلامی اشاره کرد: یکی دیگر از مواردی که در این نشست مطرح و تاکید شد، این بود که وزارت راه و شهرسازی از کسانی که دارای خانه های خالی، زمین خالی و پروژه های نیمه فعال ساخت و ساز هستند دعوت کند تا هر چه سریع تر واحدها را به بازار عرضه کنند، در مقابل وزارت راه و شهرسازی اراضی مرغوب اطراف شهر را در اختیار آنها قرار می دهد تا ساخت و ساز تداوم یابد.
وی تاکید کرد: دهک های سه تا هفت، جامعه هدف ما هستند و دهک های یک و دو نیز تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار می گیرند.
وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از نتایج جلسه امروز ستاد اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهور را تاکید بر اجرای ماده ۶ قانون ساماندهی و تولید مسکن عنوان و اظهارداشت: بر طبق این قانون دستگاه های اجرایی موظفند تا اراضی در اختیار خود در محدوده شهرها را به وزارت راه و شهرسازی برای ساخت و ساز واگذار کنند، همین طور وزارت جهاد کشاورزی نیز موظف به واگذاری اراضی اطراف شهرها و تغییر کاربری آنها به وزارت راه و شهرسازی شد که در نتیجه رویش سنگینی در ساخت و ساز ایجاد می شود.
اسلامی با تاکید بر اینکه پروژه های مسکن مهر تا آبان ماه به پایان می رسد، اظهار داشت: همه متقاضیان تا آبان امسال واحدهای مسکن مهر خودرا تحویل می گیرند به استثنای واحدهایی که مشکل قضائی دارند و قرار شد دستگاه قضائی در جهت رفع ایرادات این واحدها سریع تر اقدام نماید.
وزارت صمت مکلف به کنترل قیمت مصالح ساختمانی شد
وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از مصوبات جلسه امروز را ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع کنترل قیمت نهاده ها و مصالح ساختمانی دانست و اضافه کرد: هم اکنون با افزایش لجام گسیخته قیمت مصالح مواجه هستیم و سازندگان مصالح بدون هیچ ملاحظه ای قیمت ها را افزایش داده اند که با کمک وزارت صمت این مساله ساماندهی شده و مصالحی که هم اکنون با رکود فروش مواجهند، نمی توانند التهاب در قیمت مسکن ایجاد کنند.
وی با تاکید بر اینکه افزایش عرضه زمین ارزان قیمت به سازندگان را در دستور کار داریم، اظهار داشت: یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده اند و ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن شناخته شده اند که همگی این ۸۰۰ هزار نفر تابستان امسال اراضی موردنظر را دریافت خواهند کرد.
اعطای زمین رایگان و تسهیلات ارزان قیمت ساخت به سازندگان
اسلامی افزود: همین طور قرار شد تسهیلات ساخت به آسانی در اختیار سازندگان قرار گیرد و این تسهیلات قابل انتقال به خریدار است، ضمن اینکه اجازه می دهیم تراکم ساختمانی بالاتری در مناطقی که زیرساخت مناسب دارند، واگذار شود تا جذابیت برای سازنده به وجود بیاید.
اجاره بها در تهران باید کنترل شود / ‏‬موجران انصاف داشته باشند
وزیر راه و شهرسازی مجموعه این بسته های سیاستی را که با دستور رئیس جمهور تدوین شده، راهکار موردنظر دولت عنوان نمود و اضافه کرد: برای مستأجران نیز با اتحادیه مشاوران املاک جلسات مفصلی داشتیم تا اجاره بها در مناطق مختلف تهران کنترل شود. از موجران نیز می خواهم انصاف داشته باشند و خدا به درآمد کسانی که حال همدیگر را مراعات می کنند، برکت می دهد.


منبع:

1399/03/26
23:43:59
5.0 / 5
2921
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان