مهر خبر می دهد

فرار از مالیات خانه های خالی كلید خورد

فرار از مالیات خانه های خالی كلید خورد بازسازی خانه: اخیرا با اوج گرفتن بحث مالیات ستانی از خانه های خالی، برخی مالكان این واحدها در قبال تنظیم قراردادهای اجاره صوری به مشاوران املاك پیشنهاد ارقام عجیب و غریب ارائه می دهند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اخیراً اعلام نموده از تابستان امسال و همزمان با آغاز فعالیت سامانه املاک و اسکان کشور که وزارت راه و شهرسازی آنرا در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده، از خانه های خالی مالیات ستاندن می شود.
محمود علیزاده، معاون فنی و مالیاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره مالیات بر خانه های خالی با اعلان اینکه از سال ۹۵ باید ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم اجرا می شده، گفت: در سال نخست خالی بودن این خانه ها از سال ۹۵ به بعد، معافیت از مالیات مشمول خانه هایی که شناسایی می شوند، شده و در سال دوم ۵۰ درصد، سال سوم ۱۰۰ درصد و از سال چهارم به بعد، ۱۵۰ درصد ارزش اجاری ملک بعنوان مالیات از خانه های خالی دریافت می شود.
علیزاده درباره تشخیص خالی بودن خانه های مشمول مالیات، اعلام نمود: علاوه بر موارد مذکور در سامانه اسکان، شناسایی فیزیکی و حضوری از محل واحدهای خالی از سکنه نیز انجام می شود.
رقم دریافتی سازمان مالیاتی از مالکان خانه های خالی
به گفته معاون سازمان امور مالیاتی، اگر ارزش اجاری ملک در یک محله مثلاً ماهیانه ۵ میلیون تومان تعیین شود، درآمد موجر در آخر سال ۶۰ میلیون تومان است؛ حال اگر این واحد خالی باشد، در آخر سال دوم، ۳۰ میلیون تومان، سال سوم ۶۰ و سال چهارم به بعد ۹۰ میلیون تومان از مالک واحد خالی، مالیات دریافت می شود.
رئیس سازمان مالیاتی توضیح می دهد: ارزش اجاری ملک چگونه تعیین می شود؟
همچنین امیدعلی پارسا معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل سازمان امور مالیاتی نیز شنبه شب ۲۵ خرداد در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما درباب نحوه تعیین ارزش اجاری ملک اظهار داشت: کارگروهی متشکل از سازمان امور مالیاتی، سازمان امور اراضی کشور، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری برای تعیین ارزش اجاری ملک تشکیل شده است.
زنگ خطر برای مالکان خانه های خالی به صدا درآمد
همه این موارد، سبب شده تا زنگ خطر برای مالکان خانه های خالی به صدا درآید؛ خصوصاً که بخش زیادی از ۵۰۰ هزار واحد خالی از سکنه پایتخت، در مناطق گران قیمت و لوکس تهران قرار دارد که ارزش اجاری آنها بسیار بالا بوده و مالیاتی که باید پرداخت گردد، ارقام سنگینی خواهد بود.
در صورتی که اگر مالک واحد خالی بخواهد با تعرفه کنونی حق کمیسیون مشاوران املاک، قرارداد صوری امضا کند، ۲۵ درصد رقم اجاره ماهیانه از طرفین ستاندن می شود که در معاملات صوری، طرفین، یک نفر است؛ هر چند که معمولاً در قراردادهای صوری، آنچه در قرارداد ثبت می شود، با آنچه دو طرف بر سر آن توافق می کنند، متفاوت است؛ با توجه به این که تحریر و ثبت چنین قراردادهایی به سبب غیر قانونی بودن، مخاطراتی برای مشاور املاک به دنبال دارد، پس معمولاً آنچه با مالک تفاهم می شود، خیلی بیشتر از تعرفه مصوب کارمزد خواهد بود. اما در هر صورت، باز هم برای مالک، پرداخت حق التحریر قرارداد به مشاور املاک، به صرفه تر از پرداخت مالیات است.
اقتصاد زیرزمینی به بازار مسکن هم رسوخ کرد؟
از همین رو برخی گزارش های میدانی حاکیست برخی از مشاوران املاک تهران در بعضی مناطق شمالی پایتخت و نیز منطقه ۲۲ که واحدهای خالی زیادی دارند، با مالکان هم سو شده و برای آنها قرارداد اجاره صوری تنظیم می کنند؛ این قراردادها در سامانه املاک و مستغلات نیز به ثبت می رسد تا مشمول دیتاهای موجود در سامانه اسکان قرار نگیرند.
همچنین گفته شده بعضی از مشاوران املاک، از برخی افراد کارت ملی اجاره می کنند تا کد ملی مستأجر که در سامانه به ثبت می رسد، با اخطار عدم شناسایی کد ملی، مواجه نشود.
لیست روش های فرار مالیاتی، بلندبالاتر شد
به نظر می رسد باید به فهرست فرارهای مالیاتی، از تابستان امسال مدل جدیدی از فرارهای مالیاتی با عنوان فرار از مالیات بر خانه های خالی افزود که مرتباً در اشکال و روش های مختلف نمود عینی خواهد داشت.
برخی مشاوران از پیشنهادهای وسوسه انگیز دریافتی از مالکان خانه های خالی می گویند
به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، بررسی های میدانی نیز نشان می دهد، کم و بیش تعداد کمی از املاکی ها با این ترفند آشنا شده اند که البته عامل اصلی شناخت آنها برای ورود به این موضوع، پیشنهادهایی بوده که مالکان واحدهای مسکونی خالی از ترس مشمول مالیات شدن، به مشاور املاک داده اند.
یک مشاور املاک در خیابان اندرزگو در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: اخیراً یک انبوه ساز که سه سال از ساخت یکی از مجتمع های مسکونی اش گذشته ولی نتوانسته برخی از واحدها را به فروش برساند، از این واسطه ملکی درخواست کرده تا با صدور قراردادهای اجاره صوری برای این چند واحد و ثبت آنها در سامانه املاک و مستغلات، از شمول مالیات بر خانه های خالی بیرون رود.
این مشاور املاک اضافه کرد: با توجه به این که لازم است برای تهیه قرارداد اجاره، کد ملی و کد پستی موجر و مستأجر ذکر شود، از پذیرش این درخواست سر باز زدم ولی برخی همکاران به من می گفتند امکان دریافت کارت ملی اجاره ای وجود دارد و می توان در فضای مجازی افرادی را یافت که کارت ملی خودرا اجاره می دهند.
همچنین یک مشاور املاک در خیابان میرداماد نیز به خبرنگار مهر اظهار داشت: اخیراً اعضای هیئت مدیره یک مجتمع اداری که واحدهای این مجتمع را با کاربری مسکونی راه اندازی کرده ولی برخی از واحدهای آن خالی مانده اند، از چند مشاور املاک واقع در آن منطقه خواسته اند تا قراردادهای اجاره صوری برای آنها با پیشنهادهایی وسوسه انگیز تنظیم کنند. علت واگذاری این قراردادها به چند مشاور نیز برای آن بوده تا ردی از آنها باقی نماند.
البته بنظر می رسد با توجه به این که مقرر است قانون مالیات بر خانه های خالی، به واحدهایی که از سال ۹۵ به بعد خالی بوده اند تعلق گیرد، پس تهیه چنین قراردادهایی به سختی می تواند مانع از شمول مالیات شدن این واحدها شود؛ البته این اتفاق در صورتی است که سامانه املاک و اسکان بتواند واحدهای خالی مانده از سکنه در ۳ سال قبل را شناسایی کند؛ در غیر این صورت، ترفند اخیر مالکان این واحدها، می تواند کارساز باشد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک: تکذیب می نماییم / ‬هر مشاور املاک، سقف تعداد قرارداد دارد
مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با خبرنگار مهر با تکذیب این موضوع، گفت: مشاوران املاک سقف تعداد معاملات ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات دارند.
وی اضافه کرد: اتحادیه مشاوران املاک با اداره آگاهی هماهنگ شده تا با مشاوران املاکی که در بازار مسکن بی نظمی ایجاد می کنند، روبرو شود.
چند مشاور املاک متخلف به پلیس آگاهی معرفی شده اند
خسروی اشاره کرد: برای هر دفتر مشاور املاک مشخص است که چه تعداد قرارداد می تواند منعقد کند؛ اگر زیاد نوشته باشد، او را به اداره آگاهی معرفی می کنیم؛ کما اینکه تا کنون اسامی برخی از مشاوران املاک را به پلیس آگاهی ارائه کرده ایم.


منبع:

1399/03/28
12:06:29
5.0 / 5
2946
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان