مهر خبر می دهد

ایرادات شورای نگهبان به قانون مالیات بر خانه های خالی

ایرادات شورای نگهبان به قانون مالیات بر خانه های خالی بازسازی خانه: شورای نگهبان ۱۶ ایراد گاها اساسی به مصوبه اصلاح ماده ۵۴ مكرر قانون مالیات های مستقیم معروف به قانون مالیات بر خانه های خالی را به مجلس شورای اسلامی اعلام نمود.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم که ۱۵ مرداد در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، در جلسه ۲۲ مرداد شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و با ۱۶ مورد ایراد از جانب این شورا روبرو شده است.
نخستین ایراد شورای نگهبان به این قانون، نبود تعریف خانه خالی در ماده واحده مذکور (اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم) است.
ایراد بعدی شورای نگهبان به این مورد اختصاص دارد که مبنای محاسبه خالی بودن خانه های مشمول دریافت مالیات، از چه تاریخی است؟
یکی دیگر از ابهاماتی که به این قانون گرفته شده، در مورد معافیت یک ساله انبوه سازان از فروش یا اجاره واحدهای مسکونی ساخته شده است؛ به این معنا که اگر سازنده ای عذر موجه در عدم تکمیل ساخت و ساز واحد مسکونی نوساز به مدت یک سال از زمان صدور پروانه ساخت داشت، آیا باز هم مشمول مالیات می شود یا خیر؟
همچنین شورای نگهبان، دو برابر بودن رقم مالیات اشخاص حقوقی خصوصی نسبت به اشخاص حقیقی خصوصی را مخالف بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی دانسته است.
اصل ۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم، همه امکانات خویش را برای امور زیر به کار برد:
۹. رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه های مادی و معنوی
از دیگر ایرادات شورای نگهبان به این مصوبه مجلس، خلاف موازین شرع بودن قید اطلاق (همه گیری) شمول مالیات بر خانه های خالی به همه دارندگان واحدهای مسکونی خالی است که بعضاً امکان دارد به علل موجه، امکان به فروش رساندن یا اجاره دادن واحد مسکونی خالی خویش را نداشته اند.
شورای نگهبان، اصل دریافت مالیات بر خانه های خالی را در شرایط عادی بازار خلاف موازین شرعی (اصل احترام به مالکیت خصوصی اشخاص) می داند؛ ازاین رو قانون مذکور برای شرایط خاص است که بازار با کمبود واحد مسکونی روبرو شده و بنابراین این ایراد را به مصوبه مجلس وارد دانسته که قید «ضرورت» و دائمی نبودن این مصوبه می بایست در ماده واحده مذکور گنجانده شود.
همچنین وجود ایراد احتمال امنیتی بودن اجبار همه شهروندان به درج اطلاعات خود در سامانه املاک و اسکان برای اشخاص با شرایط خاص و موارد دارای جهات امنیتی هم در نامه شورای نگهبان به نمایندگان مجلس دیده می شود.
تشخیص وجود ایرادات دیگری چون عدم توجه به واحدهایی که بعنوان کاربری مسکونی شناخته می شوند ولی کاربری دیگری دارند یا اینکه آیا کلمه خانوار، خانواده های تک نفره را هم در بر می گیرد یا خیر؟، از جانب شورای نگهبان در مصوبه اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی دیده می شود.
شورای نگهبان در این نامه خواهان تعیین تکلیف واحدهای مسکونی که بعنوان موقت به زائرین یا گردشگران داده می شود و به مالکیت یا اجاره شخص خاصی در نمی آیند، شده است.
متن کامل ایرادات شورای نگهبان به مصوبه اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم (قانون مالیات بر خانه های خالی) را از اینجا ملاحظه کنید.


منبع:

1399/05/26
14:18:48
5.0 / 5
2468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان