دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تشكیل كمیته تدوین سیاستهای گام دوم انقلاب در حوزه های دانش بنیان

تشكیل كمیته تدوین سیاستهای گام دوم انقلاب در حوزه های دانش بنیان به گزارش بازسازی خانه دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: كمیته ای در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برای تدوین سیاست های گام دوم انقلاب در حوزه های دانش بنیان و فرهنگی تشكیل شد.


به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، سعید عاملی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصاد دانش بنیان موضوع این جلسه را پیشنهاد مجلس شورای اسلامی درباره قانون جهش تولید ذکر کرد و اضافه کرد: در این نشست نمایندگان دستگاه های مختلف حضور داشتند و در جمع بندی این جلسه مقرر شد که مواردی از جهش تولید که جنبه سیاستی دارد، مجلس شورای اسلامی به آن وارد نشود. وی افزود: طبق مصوبه جلسه هشتصد و بیست و دوم شورای عالی انقلاب فرهنگی تکلیف دارد که سیاست های کلان در رابطه با اقتصاد دانش بنیان و همین طور بر مبنی جلسه هشتصد و سی ام این شورا درباب جهش تولید سیاست های کلان را تدوین کند و در این راه آن مواردی که جنبه قانونی دارد، قوانین موثر در جهش تولید را مورد توجه قرار می دهیم. عاملی با تاکید بر اهمیت فناوری های نو در جهش تولید تصریح کرد: فناوری های نو ارزش افزوده بالایی دارد ضمن آنکه عرصه ارزش افزوده در همه بخش های اقتصادی شامل صنعتی، کشاورزی و خدمات جایگاه بسیار پررنگی یافته است خصوصاً از زمان ظهور نسل چهارم صنعت، کشاورزی فیزیکی سایبری و خدمات تمام عیار هوشمند بسیار پر اهمیت است. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اشاره کرد: در پیشنهادی که در زمینه جهش تولید مطرح شده مواردی است که جنبه بخشنامه اجرایی دارد که این موارد می تواند واگذار به دستگاه‎ های دولتی شود، ؛ چونکه این دستگاه ها اختیارات لازم برای تدوین بخشنامه های اجرایی را دارند. عاملی با تاکید بر اینکه این موارد بخشنامه ای وارد قانون نشود، اظهار نمود: چونکه تراکم قوانین در قانونگذاری امری پذیرفته شده ای نیست. هم اکنون در حدود ۱۲ قانون مصوب در مجلس شورای اسلامی داریم که این قوانین موضوع تنقیح هستند بدین جهت تنقیح قیل از تصویب بر روی این پیشنهاد صورت گیرد و بر این اساس این جلسه ادامه خواهد داشت. وی با تاکید بر اینکه جهش تولید نیازمند تعریف عملیاتی نیاز دارد، اظهار داشت: اگر جهش تولید را با رونق تولید مقایسه نماییم قاعدتا ضریب رشد جهش تولید دو برابر رونق تولید باشد. به این معنا که جهش تولید ما را به رشد اقتصاد دو رقمی برساند و ناظر بر نیازها و اولویت های اساسی مردم باشد و همین طور برخواسته از فناوری های موثر در جهان و آخرین دستاوردها باشد.
عاملی افزود: زمانی که از دانش بنیان صحبت می شود، امر تخصص گرایی را بعنوان بنیان اساسی برای رشد و توسعه در نظر گرفته می شود و اساسا عمیق ترین لایه عدالت هم در این رویکرد تخصص گرایی و نظام مند شکل می گیرد و امیدواریم هر چه به سمت جلو حرکت می نماییم امر تخصص گرایی پر رنگ تر شود که تامین کنند عدالت اجتماعی نیز هست. دبیر کل شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه ما در سال ۴۲ انقلاب هستیم، تصریح کرد: بدین جهت توقع می رود که مصوبات پختگی و عمق بیشتری داشته باشد. او همینطور به گام دوم انقلاب اسلامی اشاره نمود و اضافه کرد: در جلسه هشتصد و سی‎ام شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای در خصوص اینکه کمیته ای در دبیرخانه شورا عالی انقلاب فرهنگی برای تدوین سیاست های گام دوم انقلاب در حوزه های دانش بنیان و فرهنگی تشکیل گردد. عاملی با اعلان اینکه حدودا ۷ راهبردی که مقام معظم رهبری در گام دوم تدوین فرمودند یا فرهنگ بنیان است یا دانش بنیان، افزود: این نگاه دانشی و فرهنگی در راهبردها دیده خواهد شد. نخستین راهبرد مقام معظم رهبری آموزش و تحقیقات است و تاکید ایشان این است که آن سوی دانایی، توانایی است و اگر ما بخواهیم توانا و قدرتمند شویم، دانایی همه توانایی های ما خواهد بود در عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی. وی با اعلان اینکه بر این اساس این کمیته تشکیل شده است، اشاره کرد: اعضای این کمیته مشخص شده و نخستین جلسه کاربردی آن نیز امروز برگزار در حال برگزاری است و ما امیدواریم بتوانیم آثار گام دوم را در برنامه هفتم توسعه مشاهده نماییم. بگفته این مقام مسوول گام دوم یک نظام برنامه ریزی ۴۰ ساله است و می توان اظهار داشت که چشم انداز ما که ۲۰ ساله بود تغییر مبنایی به چشم اندازه ۴۰ ساله یافته است. عاملی اظهار نمود: نظام برنامه ریزی ۴۰ ساله پیچیدگی های بیشتری نسبت به نظام های برنامه ریزی کوتاه مدت ۴ تا ۵ ساله دارد. کشورهای مختلف نیز امروزه تلاش می کنند که برنامه های دراز مدت داشته باشند به این معنا که مسیر رو به پیشرفت و کمال کشور از یک قاعده پایدار تبعیت کند. دبیر کل شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز امیدواری کرد که گام دوم مبدایی برای پایداری باشد و طرحی که در مجلس شورای اسلامی برای جهش تولید تهیه شده چنین ملاحظاتی داشته است. وی اشاره کرد: این طرح ناظر بر گام دوم نیست و باید خودرا با ملاحظات گام دوم تطبیق دهد.


منبع:

1399/06/10
20:56:01
5.0 / 5
2396
تگهای خبر: آموزش , تخصص , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان