هزینه ساخت و ساز در كشور افزایش یافت

هزینه ساخت و ساز در كشور افزایش یافت به گزارش بازسازی خانه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: میانگین هزینه ساخت و تولید ساختمان در کشور متری 5 میلیون تومان است.


به گزارش بازسازی خانه به نقل از خبر آنلاین به نقل از صداوسیما، احمد خرم اظهار نمود: میانگین هزینه ساخت و تولید ساختمان در کشور متری ۵ میلیون تومان است. وی اظهار داشت: در شهرها به طور متوسط ۶ تا ۶ و نیم میلیون تومان و در روستاها ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومان به ازای هر مترمربع هزینه می شود. خرم اضافه کرد: در دنیا ۵ تا ۸ درصد هزینه ساخت ساختمان خرج خدمات مهندسی می شود، اما در کشورمان حتی یک درصد هم صرف خدمات مهندسی نمی گردد. وی اظهار داشت: در دنیا ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از هزینه ساخت، ساختمان به فروش می رسد در صورتیکه در ایران اگر به طور متوسط ۵ میلیون تومان به ازای هر مترمربع هزینه شود، ۱۷ میلیون تومان به فروش می رسد یعنی ۳ دهم درصد هم خرج خدمات مهندسی نمی گردد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به وجود اشکال جدی در مقررات و قوانین ساختمان اشاره نمود و اضافه کرد: تناسب نداشتن مجازات با تخلف در ساخت ساختمان مشکلی است که درصدد اصلاح قانون و بخشنامه ها و مقررات آن هستیم و هم اکنون متخلف با بهره گیری از کمیسیون ۹۹ و ۱۰۰ مثلاً ساختمانی به ارزش متری ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان می سازد و با پرداخت ۶ میلیون تومان تخلف را قانونی می کند، پس این جریمه با تخلف تناسب ندارد، چون جریمه باید بیش از ارزش هر مترمربع ساختمان باشد و وقتی این رقم کمتر است یعنی متخلف را تشویق می نماییم.
خرم اظهار داشت: ایراد دیگر در قوانین و مقررات ساختمان این است که اجازه برخورد با تخلف مشهود را نداریم و در صورت مشاهده تخلف اول باید به شهرداری ها گزارش شود و در صورتیکه شهرداری تأیید کند امکان برخورد وجود دارد و اغلب شهرداری ها به خاطر کسب درآمد گزارش تخلف را نمی پذیرند. وی افزود: اگر هم پذیرفته شود پرونده به کمیسیون ۹۰ یا ۱۰۰ می رود و بین یک تا سه سال روند رسیدگی به آن طول می کشد که در طول این مدت مراحل ساخت ساختمان تمام و اصل موضوع به فراموشی سپرده می شود. خرم اشاره کرد: هر تصمیمی که برای مبارزه با فساد در کشورمان گرفته می شود دو تا سه ماه بیشتر عمر ندارد در صورتیکه باید تداوم و پایداری در برخورد با تخلف و جرم وجود داشته باشد تا به نتیجه برسد و در کنار آن کار فرهنگی صورت گیرد. وی تاکید کرد: مردم برنامه های اصلاحی و مثبت را می پذیرند بدین سبب باید با مردم هماهنگ شویم، چون فکر دولتی و اصلاح امور توسط دولت و نادیده گرفتن بخش خصوصی و سازمان های غیردولتی و نهادهای مدنی این مشکلات را به وجود می آورد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درباره مصالح به کار رفته در ساختمان اظهار داشت: حتی یک کاشی غیراستاندارد نباید وارد هیچ کارگاهی حتی ساختمان های روستایی شود چه برسد به میلگرد، تیرآهن و ورق غیراستاندارد. خرم اضافه کرد: اما متأسفانه مصالح غیراستاندارد استفاده می شود و چشم ها هم آنرا نادیده می گیرند، گرچه آمار دقیقی نداریم، اما درصد چشمگیری مصالح غیراستاندارد در ساختمان ها استفاده می شود. وی اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها و شوراها بعنوان مرجع صادرکننده پروانه موظف می باشند در اصلاح امور هماهنگ عمل کنند و همکاری جدی و هم فکری داشته باشند که این همکاری و هماهنگی هم اکنون وجود ندارد. خرم اضافه کرد: برای حصول این همکاری و هماهنگی اخیراً با وزارت کشور یعنی شوراها و شهرداری ها جلسه ای انجام شد تا مبدا یک حرکت و اصلاح در این موارد شود.


منبع:

1399/11/20
13:23:30
0.0 / 5
1180
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان