بازار مسكن در 1400 بالا میرود یا پایین؟

بازار مسكن در 1400 بالا میرود یا پایین؟ به گزارش بازسازی خانه ایسنا نوشت: یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: کاهش قدرت خرید متقاضیان، مانعی بزرگ بر سر رشد قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ خواهد بود اما به علت خصوصیت چسبندگی این بازار، انتظار کاهش قیمت نمی توان داشت.


مهدی روانشادنیا اظهار نمود: در بازار مسکن با دو سیگنال مخالف مواجه هستیم؛ یکی قیمت تمام شده مسکن تولیدی است که رو به افزایش بوده و هست. هنوز هم با عنایت به رشد نرخ نهاده های تولید در بخش سیمان، فولاد و سایر مصالح ساختمانی روند رو به افزایش دارد که قیمت تمام شده را برای تولیدکننده بالا می برد. وی ادامه داد: از سوی دیگر در بخش تقاضا با عوامل متفاوتی مواجه هستیم که همه در خلاف جهت قیمت تمام شده حرکت می کنند. اولا با عنایت به شرایطی که در بازار ارز حاکم شده و مبحث مذاکراتی که در حال انجام می باشد روند قیمتها در بازارهای موازی نزولی شده و طبیعتا اثر خویش را بر بازار مسکن می گذارد. این کارشناس اقتصاد مسکن درباره پیشبینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: طی سه سال قبل رشد قدرت خرید متقاضیان به اندازه افزایش قیمت مسکن نبوده است. این یک مانع بزرگ بر سر افزایش نرخها خواهد بود؛ چونکه تجارب گذشته نشان داده است عوامل بخش تقاضا اثر بیشتری بر تعیین قیمتها در بازار مسکن دارند.
روانشادنیا خاطرنشان کرد: در عین حال یک خصوصیت مانع کاهش قیمتها می شود که خاصیت چسبندگی بازار مسکن می باشد. در سایر بازارها وقتی طرف تقاضا روی خوشی به بازار نشان نمی دهد با کاهش قیمت سریع مواجه می شویم. اما در بازار مسکن به علت سوابق تاریخی یا مسائل روانشناسی که معمولا گفته می شود ملک هیچگاه ضرر نمی کند، یا می گویند مسکن سرمایه گذاری امنی است معمولا گرفتار چسبندگی قیمت می شود. بر این اساس انتظار کاهش چشم گیر قیمت امسال را نداریم. وی اظهار داشت: با این وجود برآیند نیروهایی که وارد بازار مسکن می شود به نفع متقاضیان است. طبق ادوار گذشته معمولا اتفاقی که در بازار مسکن می افتد این است که ابتدا معاملات کاسته می شود، پول کمتری گردش می کند و قیمتها تثبیت می شود. با عنایت به تورم عمومی که در کشور داریم و احیانا نرخ تورم در سال ۱۴۰۰ کمتراز سال ۱۳۹۹ باشد قیمت ذاتی مسکن با عقب ماندن از تورم، به شکلی قیمت کاسته می شود اما نمی توان انتظار کاهش چشم گیر قیمت اسمی را داشت. این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: انتظار داریم مسکن در دامنه کوچکی نوسان کند. البته این تحلیل منوط به این است که ثبات ماههای اخیر بازارهای موازی حفظ شود. در حال عمده فرضیه ها بر قیمت ۱۸ تا ۲۰ هزار تومانی دلار است. در آن صورت مسکن مقداری گرانتر از قیمت میانگین سال های گذشته خواهد بود که خود به خود با تثبیت عدد قیمت اسمی، نمودار آن طی یک سال با میانگین بلندمدت منطبق می شود. در نتیجه نوسان بزرگ قابل پیشبینی نیست. ازاین رو گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان داده است. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد. ۲۲۳۲۲۹


منبع:

1400/02/15
10:21:33
5.0 / 5
352
تگهای خبر: بازار , بازار مسكن , بانك , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان