بازار مسكن زنده شد؟

بازار مسكن زنده شد؟ بازسازی خانه: کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند در ماه های آتی بازار مسکن از یک ثبات و آرامش نسبی به لحاظ قیمتی برخوردار شود و افزایش قیمت ها کمتر از تورم باشد.مریم فکری: بازار مسکن تکان خورد؛ این را می شود در اعداد و ارقام تازه بانک مرکزی مشاهده کرد. بر همین اساس، قیمت مسکن پس از ۲ ماه باردیگر صعودی و در خردادماه میزان معاملات آن یک ماهه ۳۰ درصد بیشتر شده است. این در حالیست که بنا به تحلیل کارشناسان، در این ماه بازدهی بورس و طلا تنها یک درصد بوده، ولی قیمت مسکن ۳ درصد گران شده است.
بنا به گزارش بانک مرکزی، در خردادماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۵.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۹.۶ درصد افزایش یافته؛ بااینکه این تعداد معاملات نسبت به خردادماه پارینه ۵۲.۷ درصد کاهش داشته است.
البته کاهش معاملات در طول یک سال قبل بنظر می رسد به سبب رشد ۵۶.۶ درصدی قیمت در طول یک سال بوده است؛ بطوریکه متوسط قیمت هر مترمربع مسکن از ۱۸.۹ میلیون تومان در خردادماه ۹۹ به ۲۹.۶ میلیون تومان در خردادماه بالا رفته است.
طبق آمارهای بانک مرکزی، قیمت مسکن در ماه خرداد نسبت به اردیبهشت نیز رشد ۳ درصدی را تجربه کرده است؛ این در شرایطی است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک این عدد را رد می کند و می گوید: فضای بازاری که ما شاهد می باشیم، نشان میدهد که قیمت ها افزایشی نبوده و بلکه کاهشی بوده است.
مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید می کند: بازار مسکن هم اکنون وضعیت ریزشی را دنبال می کند و امیدوارم فضا به سمتی برود که قیمت ها کم شود.

بازار مسکن احیا شد؟
گزارش ها نشان میدهد که در دو ماه اول سال و در بیشتر ماه های سال قبل حجم معاملات مسکن زیر ۵ هزار واحد در ماه بود. به این ترتیب، با افزایش ۳۰ درصدی حجم معاملات مسکن در خردادماه، تعداد معاملات ثبت شده در این ماه به ۵ هزار و ۱۰۰ فقره رسیده که این تعداد، معادل کف رکودی همیشگی بازار مسکن می باشد و تحلیل ها حاکی از آنست که بازار مسکن از وضعیت زیر صفر خارج شده و به نزدیکی وضعیت صفر رسیده است.
بر همین اساس، این سوال مطرح است که آیا افزایش ۳۰ درصدی معاملات مسکن، می تواند نشان دهنده احیای بازار مسکن و خروج از رکود باشد؟ مهدی سلطان محمدی، کارشناس اقتصاد مسکن در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین در این خصوص می گوید: گزارش های ماهانه بخش مسکن چندان قابل اتکا نیستند. بطور معمول برای اینکه تصویر بهتری از بازار مسکن داشته باشیم، باید بازار را در بازه ۳ ماهه بررسی نماییم، برای اینکه در مقاطع ماهانه بنا به دلایلی ممکنست نویزهایی در قیمت ها ظاهر شود؛ به ویژه وقتی درباره ماه های اول سال صحبت می نماییم.
وی توضیح می دهد: ماه های فروردین و اردیبهشت امسال حدودا بازار در حالت نیمه تعطیل قرار داشت؛ چه به لحاظ فصلی و بهار حجم معاملات پایین بود و چه به لحاظ ابهام سیاسی و اقتصادی که به سبب برجام و انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت و چه به سبب کرونا که تعاملات بازار مسکن کاهش یافت؛ چونکه خیلی از بنگاه ها تعطیل بودند.
این کارشناس اقتصاد مسکن متذکر می شود: بر این اساس، نه آمار فروردین و اردیبهشت که حکایت از کاهش قیمت مسکن می کرد، قابل اتکا بودند و نه آمار خرداد که حکایت از افزایش معاملات و قیمت ها دارد. بدین سبب آنچه که ما در آمارهای خردادماه شاهد می باشیم، شاید جبران خطاهای آمارهای فروردین و اردیبهشت باشد.
بیشتر بخوانید: پرداخت وام ۱۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن «فرزندآوری» چه شد؟
نزول نرخ سود در سه بازار /کاهش نرخ سود وام مسکن میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در مرز ۳۰میلیون تومان
ثبات نسبی در بازار
سلطان محمدی عنوان می کند: اگر بخواهیم مجموع سه ماه گذشته بازار مسکن را بررسی نماییم، بازار فعلا در یک ثبات نسبی به سر می برد و حجم معاملات نیز در مقایسه با سالهای قبل بسیار پایین است.
وی درباره رکود بازار مسکن می گوید: فعلا ما هیچ قضاوتی در این خصوص بر طبق داده های بانک مرکزی نمی توانیم کنیم؛ مگر حدس های دیگری بزنیم. ولی نه حجم معاملات و قیمت ها و نه حجم ساخت وساز تغییر چشمگیری داشته است، بدین سبب از هر منظری بخواهیم نگاه نماییم، فعلا قضاوتی درباره رکود یا رونق بر طبق این داده ها نمی توانیم داشته باشیم.
پیش بینی بازار مسکن
این کارشناس اقتصاد مسکن درباره فضای بازار مسکن در ماه های آتی تصریح می کند: پیش بینی در مسایل اجتماعی و انسانی با پیش بینی در مسایل طبیعی حدودا متفاوت می باشد، برای اینکه متغیری تحت عنوان انسان و سیاست گذاری های آن وارد داستان می شود.
سلطان محمدی توضیح می دهد: اینکه چه اتفاقی می افتد، به این بستگی دارد که چه تصمیماتی در مورد اقتصاد در ماه های آتی خواهیم گرفت. متاسفانه سیاست های اقتصادی کاملا مبهم است، یعنی هنوز نمی دانیم دولت جدید چه سیاست هایی را بطور مشخص اتخاذ خواهد کرد؛ البته اهدافی اعلام شده، ولی برنامه ها و سیاست هایی که اقتصاد را به سمت رونق ببرد، بطور روشن اعلام نشده است.
وی با اشاره به اینکه باید صبر نماییم و ببینیم سیاست ها به چه سمتی خواهد رفت، می گوید: اگر همین روند فعلی بخواهد تداوم داشته باشد که تورم بالای ۴۰ تا ۵۰ درصدی باشد، استقراض از بانک مرکزی تداوم داشته باشد و گشایشی در برجام حاصل نشود، بطور طبیعی با تورم نسبتا بالایی روبه رو خواهیم بود و خواه ناخواه بخش مسکن از این تورم متاثر خواهد شد.
این کارشناس اقتصاد مسکن می افزاید: اگر تصمیم بگیریم با یک سیاست گذاری جدیدی وارد شویم و کسری بودجه را کاهش دهیم و سیاست انقباضی در مصارف در پیش بگیریم و منابع درآمدی بیشتری بوسیله برجام به دست آید، می توانیم امیدوار باشیم که فشارهای تورمی کم شود و بخش مسکن نیز آرامش بیشتری خواهد داشت.
سلطان محمدی متذکر می شود: در کل اما در فضای بازار مسکن نه انتظار افزایش قیمت شدید مسکن مانند آنچه که در دو سه سال قبل شاهد بودیم، اتفاق خواهد افتاد و نه ریزش قیمت ها و سقوط که واقع بینانه نیست. ما پیش بینی می نماییم که بازار از یک ثبات و آرامش نسبی به لحاظ قیمتی برخوردار شود و افزایشی را بازار تجربه کند؛ اما به احتمال زیاد کمتر از تورم خواهد بود.
۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/04/09
10:09:54
5.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان