افزایش ۴۱ درصدی اجاره بها در کشور

افزایش ۴۱ درصدی اجاره بها در کشور تسنیم نوشت: در حالی حدود ۳ سال از وعده مدیران وزارت راه برای اجرای طرح اجاره داری حرفه ای می گذرد که تابحال اقدام عملی در این رابطه انجام نشده است.


مطابق جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب بانک مرکزی نرخ اجاره مسکن در شهر تهران و کل مناطق شهری طی مردادماه ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۷.۸ و ۴۱.۲ درصد در مقایسه با مردادماه سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است. طی سه سال گذشته معان مسکن و ساختمان وارت راه و شهرسازی بارها از اجرای طرح اجاره داری حرفه ای برای پشتیبانی از مستأجران خبر داده، اما در عمل تا امروز اتفاقی در این رابطه روی نداده است. اسفندماه سال قبل محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه با یادآوری اینکه در کشور یک بازار اجاره مسکن داریم که به صورت سنتی فعالیت می کند، اظهار نمود: این بازار سرجای خودش خواهند ماند و قصد تغییر آن را نداریم، اما در کنار آن بازار حرفه ای اجاره داری برای تعادل بخشی به بازار اجاره ایجاد خواهد شد. وی افزود: در این بازار بخش خصوصی و علاقه مندان به سرمایه گذاری در این بخش می توانند با گرفتن زمینهای ۹۹ ساله از دولت -که زمین ها قابل فروش نیست- مبادرت به ساخت و ساز واحدهای اجاره می کند. وی ادامه داد: همینطور اگر سرمایه گذار در زمین متعلق به خودش ساخت و ساز کرده و فقط از تسهیلات و کمک های حمایتی استفاده نماید، برای یک مدت معین اجاره داری می کند و پس از آن واحدها در اختیار سرمایه گذار قرار خواهد گرفت. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه واحدهای ساخته شده در زمینهای دولتی برای همیشه به صورت اجاره داری است، افزود: برای نهادهای حمایتی پیشبینی های لازم صورت گرفته تا بتوانند در این عرصه ورود کرده و با مشارکت و حمایت واحدهای اجاره ای ساخته خواهد شد. محمودزاده خاطرنشان کرد: همینطور فضا برای شهرداری ها فراهم شده تا بتوانند از این موقعیت استفاده کنند. وی اظهار داشت: واحدهای اجاره ای در مساحت های مختلف برای گروه های مختلف در نظر گرفته می شود و بسته به میزان کمک دولت برای ساخت، نرخ اجاره تعیین و کنترل خواهد شد. اواسط تیرماه سال جاری رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از عملکرد معاونت مسکن و ساختمان، اظهار داشته بود: کم کاری وزارت راه طی سالهای اخیر سبب ایجاد بحران در بازار مسکن شده است.
مصطفی قلی خسروی در واکنش به اظهارات مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در انتقاد از مشاوران املاک اظهار نمود: در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که نظارت بر عملکرد مشاوران املاک هیچ ارتباطی به مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی ندارد، بنده نمی دانم چرا اینها در کار ما دخالت می کنند. وی افزود: مشاوران املاک فعلاً زیرنظر وزارت صنعت هستند و هر زمان زیر نظر وزارت راه و شهرسازی قرار گرفتیم آن موقع می توانید درباره عملکرد ما اظهارنظر کنید. وی ادامه داد: اتحادیه مشاوران املاک همواره همکاری همه جانبه ای با وزارت راه و شهرسازی داشته اند؛ در زمان آقای نیکزاد کد رهگیری را برای واحدهای مسکن مهر اجرایی کردیم که این کار سبب پیشگیری از بسیاری کلاهبرداری ها شد. وی با بیان " اینکه نتوانسته اند وزارت راه و شهرسازی را اداره کنند گناه مشاوران املاک است" تصریح کرد: متاسفانه زور امثال مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن به مشاوران املاک می رسد، ما بخش خصوصی هستیم و نباید تاوان کم کاری این خانم را پس بدهیم. رئیس اتحادیه املاک با یادآوری اینکه مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در دوره وزیر سابق هم در وزارت راه حضور داشته است، اظهار داشت: چرا در آن زمان برای بخش مسکن برنامه ریزی نشد، چرا اجازه ندادند مسکن اجتماعی اجرا شود. فقط وعده و وعید دادند. حقیقت آن است که کم کاری معاونت مسکن و ساختمان سبب ایجاد بحران در بازار مسکن شده است. قلی خسروی با اشاره به اینکه بهترین و ساده ترین راه همیشه این بوده که مقصر ناکارآمدی ها بخش خصوصی معرفی شود، افزود: «گفتید ما (وزارت راه) متولی مشاوران املاک شوند، ما استقبال کردیم البته به این شرط که اتحادیه به کانون تبدیل گردد. برنامه این کار را هم نوشتیم و آن را عرضه کردیم اما شما ترسیدید. حقیقت این است که این کاره نیستید.» وی با طرح این پرسش که مگر مالکیت، ساخت وسازها، سیاست گذاری ها و... بر عهده مشاوران املاک است، خاطرنشان کرد: از وزارت راه و شهرسازی درخواست می نماییم عامل کم کاری خویش را مشاوران املاک معرفی نکرده و مردم را به بخش خصوصی بدبین نکنند. وی بیان نمود: اتحادیه املاک همواره راهکار حل بحران در بازار اجاره را راه اندازی صنعت اجاره داری اعلام نموده، وزارت راه آمد برای این برنامه نام «اجاره داری حرفه ای» را برگزید. هنر وزارت راه و شهرسازی فقط تغییر نام است! طی سالهای اخیر فقط و فقط حرف اجاره داری حرفه ای را زده اید چرا این برنامه عملیاتی نمی شود؟ ۲۲۳۲۲۷

1400/06/15
11:05:19
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان