قیمت پایه حق العمل مشاورین املاک

قیمت پایه حق العمل مشاورین املاک ایرنا نوشت: مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود: قیمت پایه حق العمل مشاورین املاک مشخص شده است اما نرخ آن باید در کمیسیون نظارت هر استان و شهرستان مشخص شود که تا ۱۵ روز آینده ابلاغ خواهد گردید.« پروانه اصلانی» مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در میزگرد اقتصادی شبکه یک سیما با مبحث حق العمل مشاورین املاک پیرامون تغییرات صورت گرفته در نحوه تعیین حق العمل مشاورین املاک، بر لزوم اتصال سامانه کد رهگیری مشاورین املاک به سامانه سازمان امور مالیاتی تاکید نمود.
دریافت حق العمل مشاورین املاک از راه دستگاههای پوز هم ضروری است
وی ضمن اشاره به این که لازم الاجرا شدن این قانون مثل تمامی مصوبات دیگر ۱۵ روز بعد از ابلاغ است، اضافه کرد: برای دریافت حق العمل مشاورین املاک از راه دستگاههای پوز هم ضروریست که سازمان امور مالیاتی تمهیداتی بیندیشد با این هدف که بنگاه های مشاوره املاک به دستگاههای پوزی که متصل به سازمان امور مالیاتی است، مجهز شوند.
اصلانی ضمن اشاره به این که قیمت های معاملاتی و اجاری تقویم املاک سالیانه است، تصریح کرد: کمیسیون تقویم املاک هر سال طی چند جلسه که در سازمان امور مالیاتی برگزار می شود، قیمت های مذکور را برای هر سال مشخص می کند. سال جاری هم جلسه مربوطه برگزار گردید. قیمت های کمیسیون تقویم املاک همان قیمت هایی است که دفاتر اسناد رسمی هم برای عرضه خدماتشان آنها را مورد استفاده قرار می دهند.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه این چیز جدیدی نیست و سال هاست که توسط سازمان امور مالیاتی و دیگر اعضای کمیسیون، تعیین و هر سال اعلام می شود و مبنای عمل در یک سال قرار می گیرد، در عین حال اظهار داشت: آنچه در این مصوبه بسیار مهم می باشد، این است که این قیمت ها طی یک سال ثابت است و طی سال افزایش یا کاهش پیدا نمی نماید.
وی تصریح کرد: فرآیند یاد شده در واقع یک فرآیند اصلاح ساختاری و نهادی در حوزه واسطه گری در بازار مسکن می باشد و آثار آن در بلندمت در بازار مسکن خویش را نشان خواهد داد و باعث ایجاد شفافیت و اعتماد خواهد شد و نظم به این بازار خواهد داد.
۵۷۷ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی و به سازمان امور مالیاتی ارائه شد
اصلانی همینطور درباره فعالیت سامانه املاک و اسکان اظهار داشت: حالا بیشتر از ۷۳ میلیون اقامتگاه و بیشتر از ۱۱ میلیون مالک دارای کد پستی را شناسایی کرده ایم و برای نخستین بار در تاریخ حوزه اقتصاد مسکن ما توانستیم حدودد ۵۷۷ هزار واحد مسکونی خالی را شناسایی و آنها را جهت دریافت مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی نماییم.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: باید تاکید نماییم هدف دریافت مالیات بر خانه های خالی ایجاد درآمد برای دولت نیست ضمن این که درآمدها پس از سال مالی محقق می شود که هنوز به آن زمان نرسیده ایم.
۷۰ درصد خانه های خالی شهر تهران را شناسایی کردیم
وی درباره توانمندی سامانه مورد اشاره در شناسایی خانه های خالی، اظهار داشت: اطلاعات در ارتباط با خانه های خالی در سال ۱۳۹۵ حاکی از این است که از ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار واحد مسکونی خالی ۴۶۶ هزار خانه خالی در روستاها قرار داشته است؛ در روستاهایی که خالی از سکنه شده اند. بر مبنای اطلاعات این سامانه، هم اکنون حدود ۷۰ درصد خانه های خالی شهر تهران را شناسایی کردیم که این موفقیت بزرگی است.
اصلانی همینطور اظهار داشت: در مواردی که می خواهند خانه ها را خالی نگه دارند که به قیمت های بالاتری به اجاره یا فروش برسانند، سامانه املاک و اسکان بسیار کمک کننده است و آنرا کنترل می کند. سامانه کد رهگیری اساسا یکی از زیرسامانه ها و بازوهای سامانه املاک و اسکان است.مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: بر مبنای قانون یک خانه تا ۴ ماه مجاز است که خالی بماند اما پس از ۱۲۰ روز اگر خالی ماند مشمول مالیات بر خانه های خالی می شود. این مکانیسم شناسایی خانه های خالی در سامانه املاک و اسکان دیده شده و چون سامانه کد رهگیری به سامانه املاک و اسکان متصل است، این فرآیند قابل انجام است و هم اکنون هم اجرا می شود.
قیمت پایه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک مشخص شده است
وی همینطور درباره آخرین وضعیت تعیین نرخ حق العمل مشاورین املاک در شهرستان ها برای سال جدید هم ضمن تاکید بر این که نرخ مربوطه در کمیسیون های تقویم املاک هر شهرستان و بسته به شرایط هر شهرستان تعیین می شود، اعلام نمود: هم اکنون قیمت پایه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک مشخص شده است اما نرخ باید در کمیسیون نظارت هر استان و شهرستان مشخص شود.
اصلانی اضافه کرد: ما می پذیریم که قیمت تقویم املاک با قیمت بازار اختلاف دارد اما آنچه در این مصوبه اهمیت دارد ثابت و مشخص بودن پایه محاسبه حق الزحمه مشاورین است. اساسا مبحث کاهش حق کمیسیون مشاورین املاک نیست.
وی افزود: ساز و کار نظارتی در مورد اجرای این مقرره در خود این مصوبه آمده است؛ اولا نرخ حق العمل باید در پرینتی که مردم بعنوان قرارداد می گیرند، درج شود و پول آن هم از راه دستگاه پوز که متصل به سازمان امور مالیاتی است، پرداخت گردد. بنابراین از نظر من بزرگترین کنترل کننده و ناظر بر اجرای این مصوبه، خود مردم هستند؛ از این حیث که آنها همان مبلغی را پرداخت کنند که در برگه قرارداد چاپ شده است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: نکته دوم این که در همین مصوبه آمده است که اتحادیه مشاورین املاک و اتاق اصناف مکلف اند به صورت دوره ای گزارش های نظارتی خودشان را از هر یک از مشاورین املاک در سامانه کد رهگیری بارگذاری کند و این مبنای رتبه بندی مشاورین املاک خواهد شد که سال به سال این اطلاعات در اختیار مردم قرار می گیرد و اینطور در بین مدت، در انتخاب مشاورین املاک جهت عقد قراردادهای اجاره یا فروش توسط مردم بطور قطع اثرگذار است و مردم به سراغ مشاورینی خواهند رفت که دارای رتبه بالاتری هستند؛ در عین حال این فرآیند سبب می شود که سایر مشاورین املاک رفتار معاملاتی خویش را مطابق قانون اصلاح کنند.
بیشتر بخوانید: نه تنها بازار مسکن بلکه تمام زندگی مردم به برجام گره خورده آخرین قیمت مسکن در تهران/ شرط جدید مالکان برای فروش! ۲۲۰ ۴۶


1401/05/09
12:06:31
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان