نقش پررنگ مشاوران املاک در گرانی ملک

نقش پررنگ مشاوران املاک در گرانی ملک به گزارش بازسازی خانه، گسترش نیوز نوشت: بهرویان اظهار داشت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون عادلانه، نظارت بر فعالیت این صنف به حداکثر برسد تا در حق طرفین معامله اجحاف صورت نگیرد.با وجود سیاست های مختلف دولت برای ساماندهی بازار مسکن ولی همچنان شاهد رشد افسار گسیخته قیمتها در بازار هستیم و با عنایت به کاهش نسبی سرعت تورم بخش مسکن، میانگین قیمت خانه در تهران درحال نزدیک شدن به ۴۵ میلیون تومان برای هر متر است. برنامه ریزی غلط و عدم هماهنگی ارگان های مختلف، چالش های زیادی را بر سر راه تولید مسکن قرار داده است.
دولت مقرر کرده است که بانکها و موسسات مالی و اعتباری ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی خویش را به بخش مسکن اختصاص دهند ولی متاسفانه اغلب بانکها زیر بار پرداخت این تسهیلات نمی روند. اتفاقی که وزیر راه و شهرسازی را نگران کرد و این مورد را تهدید جدی برای ساخت چهار میلیون مسکن در کشور معرفی نمود. حال باید دید که با عنایت به تاکید دولت برای پرداخت این تسهیلات چرا هنوز بانکها همکاری لازم را برای تأمین مالی این بخش انجام نمی دهند؟
منوچهر بهرویان کارشناس مسکن، در این رابطه با این مورد به گسترش نیوز اظهار داشت: کشور در مبحث مسکن با چالش های گوناگونی روبرو است که به نظر می آید کار سختی برای حل این مشکلات در پیش داشته باشد. هم اکنون هیچ برنامه ریزی شفافی برای ساماندهی بازار مسکن وجود ندارد و تمام سیاست هایی که برای حل این معضل به کار گرفته شده، در حد شعار است و عملا ظرفیت های موجود، جوابگوی وعده های دولت برای ساخت مسکن نیست.
دولت در بیشتر بخش های اقتصادی با کمبودی هایی مواجه می باشد که می تواند به بازار مسکن صدمه های زیادی برساند و این بازار را با رکود مواجه کند. همینطور با افزایش تقاضا بازار مسکن طبیعی است که شاهد افزایش روزافزون قیمتها در این بازار مهم باشیم.

کارشکنی بانکها در پرداخت تسهیلات بخش مسکن
بهرویان اضافه کرد: یکی از عوامل اصلی در بحث کارشکنی بانکها در پرداخت تسهیلات بخش مسکن، تورمی است که کشور سال هاست با آن دست و پنجه نرم می کند. مساله دیگر توان بازپرداخت این تسهیلات است که تناسبی با درآمد مردم ندارد و هزینه های مختلف زندگی، تمایل افراد برای گرفتن وام های مسکن را کاهش داده است. از طرفی جهش قیمت مسکن و تورم بی سابقه ای که این بخش تجربه کرده است سبب شده، حتی با دریافت تسهیلات مسکن، افراد قادر خرید خانه نشوند و در بهترین حالت این تسهیلات برای کسانی که می خواهند خانه های خویش را تبدیل به احسن کنند، مناسب باشد.
وی افزود: با عنایت به تورم موجود، بانکها اگر بخواهند این حجم از نقدینگی را در چارچوب تسهیلات مسکن در اختیار متقاضیان و بخش ساخت و ساز بگذارند، امکان دارد درآینده با مشکل روبرو شوند و حتی ورشکست شوند. چونکه بانکها و موسسات مالی و اعتباری مکلف می شوند در ازای پرداخت یک مبلغ مشخص، ماهانه بازپرداخت هایی داشته باشند که متغییر نیست و نمی توانند با رشد تورم تغییرش بدهند.
این کارشناس بیان نمود: بانکها فقط در صورتی می توانند از عهده چنین مسئولیتی بر بیایند که کشور با ثبات اقتصادی، تورم بخش اقتصادی را در حد قابل قبولی مهار کند. ولی درغیر این صورت این اتفاق برای بانکها ریسک بزرگی به دنبال خواهد داشت و مسلما زیر بار پرداخت همچین تسهیلاتی نمی روند.
تاثیرتغییر نرخ کمیسیون مشاوران املاک بر بازار مسکن
بهرویان در ارتباط با بخشنامه تغییر نرخ کمیسون مشاوران املاک به سمت رقم ارزش منطقه ای معاملات و تاثیری که می تواند بر بازار مسکن بگذارد اظهار داشت: صراحتا باید بیان که که مشاوران املاک با بازارگرمی ها و دلالی های غیر متعارف تأثیر بسیار زیادی در تنش های بازار مسکن گذاشته اند و نقش غیر قابل انکاری در این مورد دارند. اگر دولت در این سال ها سامانه ای برای معاملات مسکن در نظر می گرفت می توانست هم درآمدی از این راه کسب کنند و هم به معاملات مسکن سر و سامان بخشد.
وی در ادامه تشریح کرد: سیاست دولت برای تغییر نرخ معاملات از تعیین درصدی طرف های معامله به رقم ارزش منطقه ای معاملات سبب می شود تا کمیسیون های نجومی مشاوران املاک کاهش پیدا کند و دیگر بعضی از این افراد نتوانند با سوداگری و بازارگرمی قیمت مسکن را بالا برند تا به درآمد بیشتری از این راه برسند. در سالهای اخیر تعداد بنگاه های مشاور املاک چند برابر شده و افراد تمایل دارند در این شغل پر درآمد مشغول به فعالیت شوند چونکه فقط با یک معامله درماه می توانند تا چند برابر حقوق یک کارمند درآمد کسب کنند.
بهرویان در انتها اظهار داشت: باید برای مشاوران املاک سامانه در نظر گرفته شود تا با تعیین یک نرخ کمیسیون عادلانه، نظارت بر فعالیت این صنف به حداکثر برسد تا در حق طرفین معامله اجحاف صورت نگیرد. دولت باید با برنامه ریزی و نظارت مستمر جلوی بعضی از سوداگری ها و بازارگرمی ها را بگیرد. چونکه این مسائل می تواند بازار مسکن را به کلی متشنج کند.

بیشتر بخوانید: قابل توجه ساکنین پایتخت/ به تهرانی ها برای ساخت مسکن کجا زمین داده می شود؟ حقوق کارگران زیر ضرب مقررات زدایی! / گسترش بی رویه مناطق آزاد به مصلحت است ؟


۲۲۰ ۲۵۶

1401/05/20
21:16:24
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان