شرایط سخت برای خانه دار شدن پایتخت نشینان

شرایط سخت برای خانه دار شدن پایتخت نشینان به گزارش بازسازی خانه، ایران نوشت: قیمت مسکن در سالهای اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده و افزایش این نرخ در تمام کشور به چشم می خورد. اما قیمت در بازار مسکن در بخش های مختلف (زمین، واحد مسکونی و اجاره بها)، در شهر تهران در مقایسه با کل کشور (مناطق شهری) حاکی از اختلاف قیمتی بالا در شهر تهران نسبت به کل کشور است.
به این ترتیب هزینه مسکن در شهر تهران حدود ۳ برابر نسبت به کل کشور است. هر چند درآمدها در این شهر نیز نسبت به کل کشور بالاتر است، اما باید در نظر داشت که بیشتر درآمدها در شهر تهران صرف پرداخت هزینه مسکن می شود. بطورمثال متوسط هزینه خانوار شهری در سال ۹۹ معادل ۶۳ میلیون تومان و متوسط درآمد برابر ۷۴ میلیون تومان بوده است. متوسط هزینه مسکن در کشور در این سال۳۷ درصد کل درآمد است، اما در تهران این هزینه ۴۹.۷ درصد کل درآمد است به این معنا که خانوار در تهران بیش از ۱۰ درصد بیش از متوسط کشوری هزینه برای مسکن صرف می کند. موضوع دیگر این است که باتوجه به قیمت بالای مسکن در شهر تهران، متوسط قیمت این شهر تأثیر قابل توجهی در افزایش متوسط قیمت مسکن در کل کشور دارد.
کارشناسان بخش مسکن با اشاره به این آمار، معتقدند باتوجه به قیمت بالاتر مسکن در شهر تهران نسبت به کل کشور، نمی توان برای کل کشور برنامه ای یکسان در بخش مسکن اجرا کرد. بطورمثال پرداخت تسهیلات، نرخ سود، حمایت های دولتی از ساخت واحد مسکونی برای اقشار هدف و... باید برمبنای تفاوت ها در بازار مسکن در تهران و نقاط دیگر شهری لحاظ شود.
بر طبق اطلاعات فاکتورهای اقتصادی کشور که مرکز آمار منتشر نموده است در پاییز سال قبل متوسط قیمت یک متر زمین در شهر تهران بیش از ۴۹ میلیون تومان و متوسط اجاره بهای یک متر واحد مسکونی نیز حدود ۸۷ هزار تومان است، در صورتیکه میانگین قیمت یک متر زمین در کل کشور در تابستان سال قبل ۱۰ میلیون تومان و متوسط قیمت اجاره بها نیز برای هر متر آپارتمان ۳۰ هزار تومان است. باتوجه به قیمت بالای زمین، مسکن و اجاره بها در شهر تهران نسبت به کل کشور، مشکلات ساخت وساز نیز در این شهر نسبت به شهرهای دیگر بیشتر است. در برنامه نهضت ملی مسکن که ساخت یک میلیون مسکن در سال را مد نظر دارد، در شهر تهران ثبت نام برای این طرح صورت نمی گیرد و متقاضیان در این شهر ناچار هستند در چند شهر محدود در اطراف تهران متقاضی مسکن نهضت ملی باشند.


در استان تهران ۴۳۴ هزار نفر در شهرهای جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن داشته اند. در شهر تهران فقط شهرهای جدید پرند، هشتگرد، ایوانکی و شهرهای پاکدشت، رباط کریم برای ساخت مسکن نهضت ملی در نظر گرفته شده است. کمبود زمین مهم ترین عاملی است که متولیان بخش مسکن آنرا سبب محدودیت اجرای برنامه های انبوه سازی در تهران عنوان می کنند. این در حالیست که ساخت واحدهایی متناسب با تقاضا (واحدهای متراژ کوچک برای فروش و اجاره) بر کنترل نرخ مسکن در این شهر مؤثر است. فعالان حوزه مسکن با اشاره به محدودیت زمین در شهر تهران و همین طور عدم امکان توسعه شهر، نوسازی بافت های فرسوده را اثرگذارترین برنامه ساخت وساز برای تولید و عرضه مسکن در شهر تهران عنوان می کنند. با توجه به این که هر واحد فرسوده (یک طبقه) در برنامه نوسازی، امکان تولید ۳ واحد جدید را دارد، اجرای این برنامه تا حدودی پاسخگوی تقاضای بالای مسکن در این شهر خواهد بود. اکنون ۴ هزار و ۴۰۰ هکتار بافت فرسوده در شهر تهران وجود دارد که طبق قانون باید سالانه ۱۵۰ هزار واحد مسکونی نوسازی شود. اخیراً میان شهرداری تهران و وزارت راه و شهرسازی، تفاهمنامه ای برای ساخت ۱۳۰ هزار واحد در بافت فرسوده تهران به امضا رسیده است. برای نوسازی هر واحد فرسوده ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات به سازندگان پرداخت می شود و همین طور ودیعه ۶۰ میلیون تومانی (برای استقرار خانوار مالک بافت فرسوده در مدت نوسازی) برای ساخت واحدهای فرسوده در نظر گرفته شده است. متولیان بخش مسکن، اجرای این برنامه را منوط به تامین منابع مالی عنوان می کنند. از طرف دیگر صدور مجوز ساخت و مسائل مربوط به انجام مقدمات (اخذ مجوزها) مهم ترین مانع پس از تامین مالی، برای نوسازی بافت های فرسوده است.ساخت ۴ هزار واحد مسکونی در شهر تهران

در کنار برنامه نوسازی بافت های فرسوده، برنامه های مشارکتی با نهادها، سازمان ها و ارگان های مختلف برای تامین زمین و ساخت مسکن، در شهر تهران در حال اجراست. برمبنای قانون ساماندهی بازار مسکن، سازمان ها و نهادهای دولتی موظف می باشند زمین در اختیار خودرا برای ساخت مسکن به دولت عرضه کنند. ساخت وساز مشارکتی در این زمین ها، راهکاری است که برای تشویق این دستگاهها برای واگذاری زمین در نظر گرفته شده است. بطورمثال پس از ساخت، برخی از واحدها برای تامین مسکن کارکنان آن دستگاه اختصاص داده می شود.
در امتداد همین برنامه، حمیدرضا سهرابی، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن با بیان این که در همکاری بنیاد با شهرداری۱۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران راه اندازی خواهد شد، اظهار داشت: در ماه های گذشته کلنگ راه اندازی ۶ هزار واحد مشارکتی به زمین زده شد و طی یک ماه آتی راه اندازی ۴ هزار واحد مشارکتی دیگر نیز شروع می شود.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن اضافه کرد: بنیاد مسکن در تفاهم با شهرداری تهران ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی شهری را علاوه بر سایر کارهای بنیاد در عرصه تولید مسکن در برنامه دارد. کلنگ راه اندازی ۶ هزار واحد مسکونی در دو مرحله و هر کدام به تعداد ۳ هزار واحد به زمین زده شد. مقرر می باشد طی یک ماه آتی ۴ هزار واحد دیگر نیز اجرائی و عملیاتی شود که با این اقدام، ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی به شکل مشارکتی شروع خواهد شد.
سهرابی توضیح داد: طی این پروژه مشارکتی در بعضی از واحدها، زمین و ساخت از بنیاد مسکن و پروانه از شهرداری تهران و در بعضی از پروژه ها نیز زمین و پروانه از شهرداری و ساخت برعهده بنیاد مسکن می باشد.
بر طبق گزارش وزارت راه و شهرسازی، ۳ هزار واحد از ۱۰ هزار واحد مشارکتی بنیاد و شهرداری با ایجاد قرارگاه سازندگی مسکن در شهر تهران و در منطقه ۱۸ درحال راه اندازی است که طی اسفندماه سال قبل کلنگ زنی شد و ۳ هزار واحد نیز در تیرماه سال جاری طی مراسمی با حضور رییس بنیاد مسکن و شهردار تهران شروع شد. مقرر می باشد تا ۴ هزار واحد نیز در یک ماه آتی شروع شود.

بیشتر بخوانید: خبر مهم برای متقاضیان مسکن/ دولت زمین مجانی می دهد
برجام، سرمایه های مردم را روانه کدام بازار می کند؟
۲۲۰ ۲۵۶

1401/05/21
14:56:13
5.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان