چند درصد از تهرانی ها در بافت فرسوده هستند؟

چند درصد از تهرانی ها در بافت فرسوده هستند؟ به گزارش بازسازی خانه، ایسنا نوشت: از کل مساحت تهران شش درصد آن پهنه پرمخاطره و فرسوده ارزیابی شده اما 37 درصد جمعیت پایتخت در این محدوده ها زندگی می کنند که اغلب مناطق 9 تا 16 را شامل می شود.از ۷۰ هزار هکتار مساحت تهران ۴۳۲۸ هکتار در بافت فرسوده قرار دارد که تنها ۶.۱ درصد از مساحت این کلانشهر را شامل می شود اما بنا به قول معاون شهرسازی شهرداری تهران ۳۷ درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده زندگی می کنند.
مناطق ۹ تا ۱۶ شهر تهران پرمخاطره ترین مناطق از نظر فرسودگی ارزیابی شده که از تراکم بالای جمعیت برخوردارست.
دولت سیزدهم بسته تشویقی شهرسازانه را بمنظور نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد به تصویب رسانده که همچون این مشوق ها می توان به اعطای یک یا دو طبقه تشویقی نسبت به تراکم طرح مصوب، تسهیل در ضوابط پارکینگ، امکان راه اندازی واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از حدنصاب و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی اشاره نمود. هم چنین گفته می شود شهرداری همکاری خوبی با دولت دراین زمینه دارد اما گلایه هایی درباب عملکرد نظام بانکی مطرح گردیده است.
به گفته خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران متاسفانه شاهد بدقولی های زیادی در پرداخت تسهیلات بانکی هستیم که انتظار ما از بانکها این است تا به تعهدات خود در قبال پرداخت وام های نوسازی عمل کنند تا جریان تولید مسکن با الویت بافت فرسوده متوقف نشود.
سقف وام نوسازی در محلهای خاص
درحال حاضر سقف وام نوسازی ۴۵۰ میلیون تومان و در اطراف حرم های مطهر چهار شهر مشهد، قم شیراز و تهران ۶۰۰ میلیون تومان است.
چندی پیش، حمیدرضا صارمی ـ معاون شهرسازی شهرداری تهران بیان کرد: شورای شهر باید بسته های تشویقی بهتری را طراحی کند تا تحرک بیشتری برای ساخت وساز در بافت فرسوده ایجاد شود.
صارمی با اعلان اینکه حجم زیادی از واحدهای مسکونی کمتر از ۵۰ متر در محدوده جنوب انقلاب قرار گرفته است، اظهار داشت: اعتبار نوسازی ۱۰ درصد از بافت فرسوده در طول سال ۴۴ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار ۲۰ هزار میلیارد تومان به بهبود کیفیت خدمات عمومی اختصاص دارد.
وام بافت فرسوده چقدر است؟
وی بیان کرد: وام ۶۰۰ میلیون تومانی تنها برای بافت فرسوده در نظر گرفته شده و امیدواریم بتوانیم با پیگیری هایی این تسهیلات را برای بافت ناپایدار نیز اختصاص دهیم و انتظار داریم شورا در بافت فرسوده به شهرداری تهران بیش از گذشته کمک نماید.
همچنین خلیل محبت خواه، مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان این که در حال حاضر در کلانشهر تهران با مشکل یک میلیون کسری واحد مسکن روبه رو هستیم، اظهار داشت: باتوجه به شرایط مخاطرات طبیعی پیرامون بافت شهر تهران به لحاظ سیل و یا زلزله و همین طور تسهیلات و امکانات در نظر گرفته شده در بافت های فرسوده به لحاظ وام و یا بخشودگی های شهرداری و نظام مهندسی ضرورت نوسازی و ایمن سازی بافتها طی پروسه ساخت وساز نهضت ملی مسکن بیش از پیش احساس می شود و باید جدی گرفته شود.


بیشتر بخوانید: مشاوران املاک درباره ی بازار چه نظری دارند؟
۴۶۲۲۰


منبع:

1401/09/06
12:17:18
5.0 / 5
299
تگهای خبر: املاك , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان