متر متر در بورس املاک پیشروی کنید!

متر متر در بورس املاک پیشروی کنید! به گزارش بازسازی خانه، اقتصاد ۲۴ نوشت: عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: دولت به جای این که تولید و عرضه مسکن را بیشتر کند به دنبال راهی جهت فروش متری خانه از راه بورس است در حالیکه امروز مردم احتیاج به مسکن دارند و اساسا خرید یکی دو متر از یک واحد آپارتمانی دردی از نیازمندان و خریداران واقعی در بازار مسکن دوا نمی نماید.در حالی مبحث ورود مسکن به بورس از جانب دولت سیزدهم احیا شده و قدمهای جدی در جهت اجرای آن برداشته که این طرح در سالهای قبل چندین بار از جانب دولتمردان مطرح و با انتقادات زیادی از جانب کارشناسان و صاحبنظران روبه رو شده است و هیچ وقت به سرانجام نرسید. اما ادعای اجرای این طرح ابزاری برای کنترل موقتی تکان ها در بازار مسکن بوده است.
دولت مدعی است با این طرح افراد می توانند با هر متراژی که توان پرداخت دارند مسکن تهیه کنند بطوریکه پس از چند سال امکان مالکیت واحد برای متقاضیان فراهم می شود.
اما تفاوت مطرح شدن باردیگر این طرح با دفعات گذشته اعلام آمادگی شهرداری تهران است چونکه به باعث آن شهردار تهران آگاهی داده که نرم افزار بورس مسکن آماده شده و باید به بازار سرمایه بپیوندد، موضوعی که باردیگر خرید متری خانه را به کانون توجه بازگردانده و سبب نگرانی شده است. چرا طرح عرضه مسکن در بورس تکرار شد؟
در همین رابطه حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: حدود ۲۰ سال پیش فروش متری مسکن در بورس کالا صورت گرفت و تجربه موفقی برجای نگذاشت، ولی حالا با گذشت یک فرایند طولانی اجرای این طرح باردیگر مطرح گردیده است.
این کارشناس صنعت مسکن افزود: دولت با این طرح قصد ثبات قیمت در بازار مسکن را دارد در صورتیکه خود متولیان می دانند که با این طرح امکان بازگشت قیمت مسکن به روند کاهش و یا تثبیت وجود ندارد.
به گفته محتشم، قدرت خرید مسکن برای مردم ساکن تهران و حتی در شهرستان ها وجود ندارد و مردم توان خرید یک واحد آپارتمان را ندارند. در شرایطی که هر متر آپارتمان در تهران به صورت متوسط به ۵۰ میلیون تومان رسیده، چطور یک شهروند تهرانی برای خرید یک آپارتمان ۷۰ متری حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کند؟!
وی اشاره کرد: حالا با این طرح به مردم می گویند، زمانی که عرضه مسکن به اندازه کافی وجود ندارد، بیایند و با خرید یکی دو متر از یک واحد آپارتمان خویش را در آینده صاحب خانه کنید!
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: نکته قابل تأمل اینجاست؛ دولت به جای این که تولید و عرضه مسکن را بیشتر کند بدنبال فروش متری خانه به مردم آن هم بوسیله بورس است. مردم هم اکنون نیاز به خانه دارند نه این که پولشان را به عنوان سرمایه گذاری طولانی مدت در بورس بگذارند به امید این که روزی بتوانند صاحب خانه شوند که باتوجه به کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم لحظه ای در اقتصاد کشور خانه دار شدن خریداران واقعی خانه در تهران در حد آرزو باقی می ماند.
محتشم افزود: حالا با اجرای این طرح عده ای سرمایه های ریز خویش را برای خرید متری مسکن وارد بورس کالا می کنند و در حقیقت اوراق سهم خرید و فروش می شود و این نقشی در قیمت بازار مسکن نخواهد داشت و به صورتی بر افزایش قیمت در بازار مسکن دمیده خواهد شد.
این کارشناس صنعت مسکن تاکید کرد: با اجرای این طرح مردم تنها به عنوان حفظ سرمایه های خُرد خود که قبلاً وارد بازار سکه و ارز وخودرو می کردند، مبادرت به خرید متری خانه در بورس کالا می کنند و نمی توان از نظر تعادل بخشی به نرخها در بازار به آن نگاه و امید داشت.
عرضه مسکن در بورس کالا شکست می خورد؟
محتشم در پاسخ به این پرسش که این طرح به خریدار بخش مسکن چقدر می تواند کمک کند؟ اظهار داشت: خرید متری خانه از بورس کالا هیچ تأثیری در جهت پشتیبانی از خریدار واقعی مسکن نخواهد داشت، اما بصورت غیر مستقیم به هدایت پول های سرگردان خُرد به بخش مسکن کمک می نماید.
وی اشاره کرد: هنوز زوایای مختلف اجرای این طرح در امتداد تعیین و تأمین کننده بخش مسکن در ابهام است چونکه دولت تولید کننده مسکن نیست و تنها با هدف جمع آوری سرمایه های خُرد مردم می خواهد این طرح را ارزیابی کند.
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران باتوجه به شرایط اقتصادی کشور اظهار داشت: سیاست های ناموفق دولت در امتداد عرضه کالاهایی همچون سکه و خودرو در بورس کالا سبب شده حباب سکه و خودرو هر روز بیشتر شده و احتمال این که قسمتی از این وضعیت به بخش مسکن هم سرایت کند بسیار است.
محتشم اشاره کرد: از طرف دیگر حدود دو ماه به انتها سال بیشتر باقی نمانده است و به طور معمول در نیمه دوم بهمن ماه نقل و انتقالات نسبت به سه ماه نخست نیمه دوم سال بیشتر خواهد شد بنابراین پیش از اجرای افزایش حقوق کارمندان و دستمزد کارگران در سال آینده، سیگنال آن در همین ماه های پایانی سال منجر به افزایش نرخ تورم خواهد شد و در این بین با افزایش قیمت مسکن در ماه های پایانی سال و همان ابتدای سال آینده مواجه خواهیم شد.
بیشتر بخوانید:
خرید متری مسکن، مردم را خانه دار می کند؟/ تحلیل جالب یک کارشناس در رابطه با طرح فروش متری مسکن

۴۶۲۱۷

1401/11/07
18:26:16
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان