تورم در بازار مسکن تا آخر سال شدت می یابد!

تورم در بازار مسکن تا آخر سال شدت می یابد! به گزارش بازسازی خانه، رویداد ۲۴ نوشت: کارشناس صنعت مسکن اظهار داشت: رشد نرخ تورم اقتصادی، عرضه ناکافی، افزایش نرخ دلار و شکست سیاست های دولت در خصوص خانه دار کردن مردم، از جهش تورم در بازار مسکن تا آخر سال جاری خبر می دهد.دولت سیزدهم نیمه اول سال قبل با پُز ساخت یک میلیون مسکن در سال، سکان اقتصاد کشور را به دست گرفت، ولی اکنون بعد از گذشت بیشتر از یکسال و نیم علاوه بر این که این ادعا محقق نشده بلکه بازار مسکن چنان در رکود و تورم قرار گرفته که مردان اقتصادی دولت سیزدهم هنوز راهی برای رهایی از این وضعیت پیدا نکرده اند.
در حالی که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به متری ۵۰ میلیون تومان رسیده و قدرت خرید وام مسکن به چند متر می رسد؛ حالا از جدید ترین مکانیزم خرید و فروش مسکن آن هم «فروش متری مسکن» حرف در بین است که با شرایط افزایش نرخ تورم کمتر تهرانی می تواند از این به بعد صاحب خانه شود.
کارشناسان بر مبنای اطلاعات موجود تاکید دارند که تعداد واحدهای مسکونی موجود در کشور در حدود پنج درصد از تعداد خانوارها کمتر است. به قول آنان تعداد قابل توجهی از واحدهای مسکونی موجود عملا جزء بافت فرسوده محسوب شده و باید جایگزین شوند.
هرچند به اعتقاد صاحبنظران وضعیت تورم در بازار مسکن، لزوم توجه به صنعت خانه سازی را نشان داده است و طبعا رونق این صنعت هر قدر به تأخیر بیفتد، کمبود در این بازار بیشتر خواهد شد.
طبق سنوات گذشته از نیمه بهمن ماه جنب و جوش در بازار مسکن ایجاد می شود و جاماندگان از جابجایی فصل تابستان به امید پیدا کردن سرپناه مناسب مبادرت به گشت و گذار در بازار جهت خرید مسکن می کنند.
امسال بازار پُر تقاضای مسکن به باعث توقف بیشتر از ۷۰ درصدی در قسمت صنعت ساخت و ساز، رکود تورمی کم سابقه ای را تجربه نمود تا جایی که در نیمه نخست سالجاری، معاملات مسکن نسبت به سالهای گذشته با افت ۵۰ درصدی مواجه گردید و طبق آمارهای رسمی کمتر کسی در تهران خانه خرید. مردم ناامید از خانه دار شدن
با این سیگنال کم سابقه ناامیدی مردم از خانه دار شدن، این روزها در بازار مسکن شهر تهران نشانی از بازگشت رونق نیست، چونکه حداقل معاملات ماهانه ملکی در شرایط رونق به صورت معمول ۱۲ هزار فقره است، اما طبق اظهار کارشناسان و فعالان این بازار به علت التهاب دلار، معاملات در ماه های اخیر به بیشتر از ۱۰ هزار فقره هم نرسیده است.
آمار نشان داده است صدور پروانه های ساختمانی با کاهش قابل توجهی روبرو شده است. سازندگان می گویند ساخت مسکن با تورم قیمت زمین و صعودی شدن قیمت نهاده های ساختمانی دیگر برایشان صرفه اقتصادی ندارد.
بر اساس آمار مرکز آمار ایران قیمت مسکن در کشور طی دیماه سال جاری در مقایسه با دیماه سال قبل ۳۹.۵ درصد افزایش پیدا کرده است ودر دوازده ماه منتهی به دیماه سال جاری هم میزان افزایش قیمت مسکن ۳۳.۷ درصد بوده است.
بازار مسکن برای جذب سرمایه مطمئن است؟
سرگردانی مردم برای خرید خانه تبدیل به معضل بزرگ اقتصاد و صنعت مسکن کشور شده است. مردم به دنبال بازاری برای حفظ سرمایه های خود هستند، ازاین رو ترجیح می دهند پول های خویش را به بازاری ببرند که در کوتاه ترین زمان بیشترین سود را کسب کنند. حالا با شرایط فعلی، بازار مسکن محل مناسبی برای سرمایه ها است؟
در همین رابطه حسن محتشم عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار نمود: آنقدر اقتصاد کشور بیمار و ناگوار شده که پیشبینی قیمتها در بازار مسکن خیلی سخت است، اما آنچه به نظر می آید با عنایت به سیاست های اقتصادی دولت، قیمت مسکن تا آخر سال با تورم جدیدی مواجه خواهد شد.
به گفته محتشم، دولت در ماه های اخیر به دنبال تثبیت قیمت سکه از راه عرضه ربع سکه در بورس کالا بود، اما متأسفانه نتوانست قیمت سکه در بازار را بشکند و در بعضی مواقع به گرانی ربع سکه در بازار آزاد دامن زده است.
وی خاطرنشان کرد: به دنبال این شکست احتمال کوچ سرمایه ها از بازار سکه به بازار مسکن زیاد است، اما هنوز چراغ سبز برای ورود پول مردم به این بازار روشن نشده، اما در کل شاید پول دست مردم باشد، اما تورم قیمت خانه از سرمایه های مردم سبقت می گیرد. عرضه مسکن کافی است؟
محتشم تاکید کرد: مشکل اساسی کاهش عرضه در مقابل تقاضای بالای مسکن می باشد و به دنبال رکود طولانی با وارد شدن سرمایه ها به بازاری که عرضه در آن به اندازه کافی نیست باز هم باید با پدیده افزایش نرخ تورم مواجه شویم.
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: کمتر از دو ماه به پایان سال باقی نمانده و معمولا در نیمه دوم بهمن ماه نقل و انتقالات در بازار مسکن شروع می شود. حالا در این زمان به تبع اعلام حقوق و دستمزدهای سال آینده، متوسط تورم سال ۱۴۰۲ مشخص می شود و اساسا کمتر از تورم سال ۱۴۰۱ نخواهد بود پس به صورت قطعی اقتصاد کشور شاهد جهش تورم در تمام بازارها بخصوص بازار مسکن خواهد بود.بیشتر بخوانید: هر متر خانه در تهران در یک سال و نیم ۱۸ میلیون تومان گران شد

۳۵۲۱۷

1401/11/23
14:38:48
5.0 / 5
377
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان