راه در سالی كه گذشت؛

رکورد شکنی تاریخی در قسمت ریلی

رکورد شکنی تاریخی در قسمت ریلی به گزارش بازسازی خانه، از مهم ترین اتفاقات سال 1401 در حوزه حمل و نقل میتوان به بهره برداری کریدورهای شمال به جنوب اشاره نمود.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، از شروع تا انتهای سال ۱۴۰۱ در زمینه حمل و نقل برخی اتفاقات مهم رخ داد که به شرح زیر است:
فرودین ۱۴۰۱
اوایل فروردین ماه وزارت راه و شهرسازی بر همکاری دو جانبه سازمان بهداشت جهانی آگاهی داد و پروژه های مشترکی برای افزایش جاده ای انجام داده است.
همچنین در بخش کریدوری نیز ایران با ارمنستان همکاری شروع کرد.
از سوی دیگر راه آهن رشت – کاسپین پیشرفت ۶۸ درصدی داشته است با توجه به این که موانع زیادی برای ساخت این پروژه بوده است.
اردیبهشت ۱۴۰۱
آزادراه تهران – شمال با همکاری ارمنستان به انتها خواهد رسید و همین طور کریدور شمال به جنوب نیز با ارمنستان شروع خواهد شد.
تکمیل راه آهن رشت- آستارا، اصلاح و برقی سازی خط ریلی اینچه برون - گرمسار و تامین قسمتی از لکوموتیو مورد نیاز کشور همچون موضوعات مورد گفت و گو با مقامات روسیه بود.
خرداد ۱۴۰۱
افزایش همکاری باری ایران و ترکمنستان ۵۰ درصد افزایش داشته است و از طرف دیگر کریدورهای اروپا و قفقاز و آسیا برای بسط همکاریهای حمل و نقلی با ایران به توافق رسیدند.
تیر ۱۴۰۱
افزایش ۴۳ درصدی میزان کالای ترانزیتی در سه ماهه اول سال نسبت به سال قبل بوده است.
حمل و نقل ریلی باتوجه به زیرساخت ها و امکانات فعلی و برنامه های پیش رو قابلیت تبدیل شدن به هاب ترانزیتی منطقه را خصوصاً در راه شرقی_ غربی دارد.
مرداد ۱۴۰۱
اجلاس بین المللی حمل و نقل کشورها در ترکمنستان انجام شد از طرف دیگر از نظر فنی و مطالعاتی هیچ مانعی بر سر راه اجرای پروژه وجود ندارد و باتوجه به تجربه مشابه راه اندازی راه آهن قزوین- رشت از طرف ایران، در صورت تامین منابع مورد نیاز از طرف کشور روسیه این محور راهبردی ریلی ظرف سه تا چهار سال به پایان می رسد و آماده بهره برداری است.
از سوی دیگر مسؤولین از بزرگترین فرصت سرمایه گذاری در بندر چابهار رو نمایی کردند و حتی اعلام نمودند که افزایش سرمایه گذاری در بخش بنادر خبر دادند.
شهریور ۱۴۰۱
۵ پروژه بزرگراهی که تا آخر سال باید به پایان می رسید رونمایی گردید و قطعه دو آزادراه تهران-شمال تا اوایل سال ۱۴۰۲ به بهره برداری می رسد
به منظور تمر کز زدایی و تکریم مالکان و بهره برداران کشتی ها و کاهش مراجعات حضوری و حذف بروکراسی های زمان بر، قسمتی از اختیارات سازمان مرکزی در زمینه صدور مجوزهای قانونی برای کشتی های تحت پرچم ایران به ادارات بازرسی و ثبت شناورهای بنادر تابعه تفویض شد.
مهر ۱۴۰۱
اولین قطار ترانزیتی تاجیکستان به مقصد ترکیه از ایران عبور کرد.
میزان حمل و نقل ریلی طی اربعین ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل رشد بی سابقه ای را تجربه نمود.
گواهینامه خلبانی تجاری هلی کوپتر (CPL(H) از طرف رییس سازمان هواپیمایی کشوری به نخستین بانوی ایرانی خلبان هلی کوپتر اعطا شد.
فرآیند ضوابط سرمایه گذاری در بخش دریایی و بندری از ارائه تخفیف های ۹۵ درصدی واگذاری اراضی بندری به سرمایه گذاران بازبینی شد.
آبان ۱۴۰۱
تعداد مسافر جابه جا شده توسط بخش ریلی در هفت ماهه سال جاری به ۱۷ میلیون نفر رسیده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل با رشد ۵۵ درصدی همراه شده است.
پروژه های ریلی باتوجه به اولویت در حمایت دولت قرار خواهد گرفت.
با توجه به کارهای ایران در دیپلماسی خارجی و نقش مهم در کریدور شمال - جنوب، می توان به تفاهمات مهمی با ونزوئلا در حوزه حمل و نقل دریایی، انتقال بار و حمل و نقل هوایی دست یافت.
آذر ۱۴۰۱
با وجود تلاش ها برای دور زدن مسیرهای ترانزیتی کشورمان، ترانزیت کالاهای بین المللی از قلمروی ایران در سال قبل حدود ۲ برابر رشد داشته است.
نوسازی ناوگان و کیفیت بخشی خدمات به مردم در این عرصه در دستور کار مجموعه وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.
توسعه شبکه ریلی و افزایش تعداد واگن ها در کاهش قیمت تمام شده مؤثر است و نرخها را کاهش پیدا خواهدنمود.
در بخش صنعت ریلی به خودکفایی رسیده ایم و با بهره گیری از دانش و توان مهندسین ایرانی این اتفاق رخ داده است.
می توانیم ادعا نماییم صنعت ریلی در عرصه زیرساخت خودکفا شده است و با بهره گیری از دانش و توان مهندسان ایرانی همه نیازهای خودرا در این بخش برطرف می نماییم.
یکی از راهبردهای سازمان بنادر و دریانوردی، ارتقای نقش دریای خزر و بنادر ایران در تجارت بین المللی و لجستیک دریایی است.
دی ۱۴۰۱
همکاری های حمل و نقلی ایران و روسیه مورد بررسی قرار گرفت و مذاکراتی درباب کریدور شمال به جنوب صورت گرفت.
توسعه حمل و نقل هوایی ایران و امارات در ایام دی ماه مورد بحث قرار گرفت
بهمن ۱۴۰۱
افتتاح منطقه دو آزادراه تهران-شمال به طول ۲۲ کیلومتر، آزادراه منجیل- رودبار به طول ۸ کیلومتر، آزادراه اصفهان-شیراز به طول ۲۱۰ کیلومتر، آزادراه تبریز-صوفیان به طول ۲۴ کیلومتر و آزادراه مراغه- هشترود به طول ۲۹ کیلومتر در سال ۱۴۰۲ به شبکه آزادراهی کشور افزود می شوند که علاوه بر افزایش طول شبکه، سبب حذف بخش مهمی از گلوگاه های ترافیکی منطقه می شود.
دولت اجرای قطار پرسرعت مشهد را به عنوان خدمتی ماندگار انجام خواهد داد.
اسفند ۱۴۰۱
کمبود بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس در ماه های آخر خودنمایی کرده است
در بخش ریلی باتوجه به دانش بنیان تولید در بخش ریلی رکود سالانه را شکست و در سه ماه توانست یک رکورد تاریخی برجای گذاشت.
قطار پر سرعت مشهد تهران در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری خواهد رسید که این می تواند رکوردی در بخش ریلی محسوب شود.
مسکن در سالی که گذشت
در بخش مسکن هم سال گذشت اتفاقت مهمی رخ داد همچون اتفاقات در زمینه مسکن را در زیر بخوانید؛
وزارت راه و شهرسازی برمبنای بخشنامه پیشنهادی خود، که در هیأت وزیران مصوب شد، برنامه اجرائی بستر سازی، ایجاد و توسعه زیست بوم نوآوری، فناوری و کارآفرینی را در این وزارتخانه تدوین و اجرائی می کند.
وزیر راه و شهرسازی برای کاهش سود درصدی تسهیلات بانکی نهضت ملی مسکن تاکید نمود.
طی تفاهمنامه ای که توسط سازمان ملی زمین و مسکن با شرکت های پیشران استانهای یزد، آذربایجان شرقی، کرمان و قزوین منعقد می شود، با واگذاری بیش از ۲ هزار و ۶۱۸ هکتار زمین، ۸۴ هزار واحد مسکونی برای کارکنان این شرکتها ایجاد می شود.
سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن از واگذاری ۲ هزار و ۶۱۸.۲ هکتار زمین به شرکت های صنعتی و معدنی پیشران استانها برای تامین مسکن کارکنان آگاهی داد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در نشست هم اندیشی با شهرداران ۶۵ شهر بزرگ و ۴۵ سازمان های عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری ها بر نقش محوری شهرداری ها در شتاب دادن به نوسازی مسکن در بافت فرسوده تاکید نمود.
اولویت نخست وزارت راه و شهرسازی استفاده از ظرفیت خود مردم و نوسازی مردمی در بافت های فرسوده است، برای پیشبرد این امر مشوق های مختلفی در نظر گرفته شده که یکی از آنها استفاده از تسهیلات ارزان در بافت های فرسوده و ناکارآمد است.
در راستای شفاف سازی و گسترش تعاملات بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور اقتصادی و دارایی اطلاعات موجودی اراضی بوسیله سازمان ملی زمین و مسکن به اداره کل اموال و دارایی های دولتی وزارت اقتصاد ارسال شد.
اجرای بیش از ۱۱۵ هزار واحد مسکونی نهضت ملی در شهرها
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اجرائی و عملیاتی شدن بیش از ۱۱۵ هزار واحد مسکونی شهری توسط آن بنیاد آگاهی داد.
سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن که در مسافرت به استان هرمزگان وزیر راه و شهرسازی را همراهی می کرد از بهره برداری از ۸۱۰ واحد مسکونی در بندرعباس آگاهی داد.
آئین کلنگ زنی و شروع عملیات اجرائی پروژه ۷۰۴ واحدی جنب پردیس دانشگاه علوم پزشکی لار با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، مدیرکل راه و شهرسازی لارستان، فرماندار ویژه لارستان و دیگر مسئولان ادارات شهرستان اجرا شد.


منبع:

1402/01/02
13:43:05
5.0 / 5
194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان