وضعیت خانه ها در سال آینده بهبود می یابد؟

وضعیت خانه ها در سال آینده بهبود می یابد؟ به گزارش بازسازی خانه، تجارت نیوز نوشت: با وجود شرایط نابسامان بازار مسکن امسال و افزایش شارپی قیمت آن از نیمه دوم سال ۱۴۰۱ حالا این پرسش برای متقاضیان مسکن و مستأجران مطرح است که سال آینده این بازار مولد در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت؟در سالی که گذشت بازار مسکن شرایط چندان مناسبی نداشت. چونکه در نیمه ابتدایی سال بازار در رکود مطلق به سر برد و از نیمه دوم تورم فزاینده هم به رکود افزوده شد.
هرچند از دیماه سال جاری آماری رسمی در مورد قیمت مسکن منتشر نشده است، اما بررسی های میدانی ادامه مسیر افزایشی قیمتها در دو ماه اخیر را تائید می کنند.
حالا با نزدیک شدن به سال جدید باید دید قیمت مسکن و ساخت و ساز در چه مسیری قرار می گیرد؟
محمود فاطمی عقدا، رئیس سابق مرکز تحقیقات، راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی، در رابطه با مسیر بازار مسکن در سال آینده به تجارت نیوز اظهار داشت: با توجه شرایط بین المللی و وقوع اتفاقات مثبت در بازار ارز، به نظر می آید مسکن هم تغییر جهت دهد و روزهای بهتری را تجربه کند. این در شرایطی است که پیش از این امید چندانی به بهبود وجود نداشت.
او افزود: از طرفی، سیاست های دولت در حوزه مسکن شفاف تر شده و اقدامات جدی تری برای پایان پروژه مسکن مهر و به ثمر رسیدن نهضت ملی مسکن به چشم می خورد.
فاطمی عقدا توضیح داد: پیش از این سردرگمی وجود داشت و دولت تحرکی جهت انجام طرح های خود نشان نمی داد. حالا طبق گفته های وزیر راه و شهرسازی مقرر است به شکل جدی بخش مسکن فعال شود، همین عزم دولت برای اجرای سیاست ها در بازار موثر است.
او اما خاطرنشان کرد: اگر سال آینده دولت به وعده های خود عمل نکند و جامعه احساس کند اقدامی شروع نشده، بازار مسکن واکنش منفی نشان داده است.
رئیس سابق مرکز تحقیقات، راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی در رابطه با بازار اجاره مسکن بیان نمود: در این بازار هم شرایط به سیاست های دولت بستگی دارد که همچون گذشته به صورت دستوری عمل نکند. در سالهای قبل دولت به صورت دستوری مبادرت به قیمت گذاری در بازار اجاره می کرد که جوابگو نبود. حالا هم تا فصل اجاره زمان زیادی نمانده و نیاز است دولت به صورت جدی و منطقی با این حوزه برخورد کند تا بتواند اجاره را کنترل کند.
فاطمی عقدا همینطور در مورد هزینه ساخت و ساز تشریح کرد: قیمت زمین عاملی تعیین کننده به حساب می آید که در این قسمت انبوه سازی و تولید صنعتی ساختمان می تواند به کاهش هزینه ها و کاهش تأثیر قیمت زمین بر هزینه ها کمک نماید.
او در مورد کاهش تمایل برای سرمایه گذاری در ساخت و ساز توضیح داد: سرمایه جایی می رود که سود بیشتری نصیب آن شود. زمانی که بازارهایی نظیر ارز و طلا سودآوری بیشتری نسبت به مسکن داشته باشند طبیعی است که سرمایه ها هم به آن سمت برود، ولی زمانی که بازار ارز و طلا کنترل شود بازار مسکن هم سود بیشتری دارد و هم مطمئن تر است.
رئیس سابق مرکز تحقیقات، راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: این هنر دولت می باشد که بتواند با سیاست های منطقی و درست بازار سرمایه را کنترل کند. این بازار به وسیله سیاست هایی با قابلیت اجرایی مناسب و همینطور مشوق های جذاب می تواند پول را به سمت ساخت و ساز هدایت کند که در قیمتها هم اثرگذار است.
او همینطور اظهار داشت: اگر دولت در این امر موفق نشود، حجم کنونی نقدینگی سیلی است که به هر سو برود همه چیز را ویران می کند و اگر آنرا در کانال خود به درستی هدایت نشود گرفتار مشکل می شویم. ولی در صورتیکه بتوان آنرا هدایت کرد بطور قطع پاسخ بازار سرمایه به ظرفیت های بوجود آمده توسط دولت در بازار مسکن مثبت خواهد بود.
بیشتر بخوانید: چند درصد مردم ایران صاحب مسکن هستند؟
۳۵۲۲۰


منبع:

1402/01/03
20:40:04
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان