بی اثربودن وام ودیعه بر بازاراجاره بها

بی اثربودن وام ودیعه بر بازاراجاره بها به گزارش بازسازی خانه، مهر نوشت: مجلس شورای اسلامی بتازگی با افزایش وام ودیعه مسکن موافقت کرد؛ بدین سان سقف وام ودیعه مسکن در شهر تهران به 200 میلیون تومان رسید.همین چند روز قبل بود که سرپرست دفتر اقتصاد مسکن از محدودیت منابع بانکها برای تامین مالی وام ودیعه مسکن خبرداده بود؛ اما حالا نمایندگان مجلس با افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن موافقت کرده اند.
بر این اساس بانک مرکزی موظف شده است در صورت تصویب شورای عالی مسکن، بوسیله بانکهای عامل پرداخت وام ودیعه مسکن مستأجران ۱۴۰۲ با تعیین وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را شروع کند. سقف جدید تسهیلات ودیعه مسکن طبق این مصوبه در تهران ۲۰۰، مراکز استانها ۱۵۰ و سایر شهرها ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود.
از سوی دیگر امروز نماینده مردم تبریز در مجلس پیشنهاد اعطای وام ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ میلیون تومان را برای روستاییان داد که با موافقت دولت و مخالفت کمیسیون عمران مجلس روبرو بود اما در نهایت به تصویب نمایندگان رسید.
کمبود منابع مالی بانک ها
اخیراً سرپرست دفتر اقتصاد مسکن درباب افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن مستأجران بیان کرده بود که به سبب محدودیت فعلی منابع بانک ها، هم اکنون برنامه ای برای افزایش وام ودیعه مستأجران ۱۴۰۲ وجود ندارد.
تا کنون نیز با وجود تصویب این طرح هیچ منبع مشخصی برای تامین مالی آن اعلام نشده است و بنظر می رسد افزایش مبلغ وام ممکنست در مراحل بعدی با مانع جدی کمبود اعتبار مواجه شود.
وام ودیعه بی تأثیر است
علیرضا مهدی زاده، کارشناس مسکن درباب تأثیر افزایش وام ودیعه بر بازار اجاره بها به مهر اظهار داشت: این افزایش وام ودیعه موجب نمی شود قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند و بازار مسکن نیز از ساخص های خاص پیروی می کند و در طولانی مدت از افزایش ۲۰ درصدی به ۴۰ درصدی رسیده است از طرف دیگر کسی که ملکی را خریداری نموده تا هزینه استهلاک ساختمان درنیاید که اجاره نمی دهد.
وی در ادامه اضافه کرد: اجاره بهای پایین برای صاحبخانه ارزشی دارد بدین سبب ملک در بازار عرضه نمی شود و این با افزایش رو به رو است با افزایش وام ودیعه هیچ اتفاقی در بازار اجاره بها رخ نخواهد داد.
این کارشناس مسکن در آخر راه حل به تعادل رسیدن بازار مسکن را اینطور بیان کرد: گسترش افقی و ساخت خانه های یک و دو طبقه می تواند موجب شود قیمت خانه کاهش پیدا کند و این عرضه است که موجب به تعادل رسیدن است و در غیر این صورت بازار را غیر شفاف می کندو قراردادهای زیر زمینی را نیز می افزاید تنها راه حل شفافیت در بازار مسکن نیاز به ساخت و ساز افقی است.
افزایش تورم در بازار اجاره بها
فرشید ایلاتی، کارشناس بازار مسکن درباب تأثیر افزایش وام ودیعه بر بازار اجاره بها به مهر اظهار داشت: وام ودیعه چند سالی است که به مستأجران داده می شود اما یک سیاست ناکارآمدی است که هر ساله دولت آنرا تکرار می کند چرا ایم افزایش وام ودیعه موجب انتظارات تورمی است، این وام ودیعه عملکرد معکوس بر بازار اجاره بها دارد.
وی در ادامه اضافه کرد: این منابع ۴۰ هزار میلیارد تومانی وام ودیعه را می توان بر ساخت وساز گذاشته شود و این پول می تواند روند ساخت و ساز را افزای دهد و این افزایش ساخت و ساز است که می تواند بازار اجاره بها را به تعادل برساند.
این کارشناس مسکن در آخر بیان کرد: وام ودیعه از طرف دیگر مشخص نیست به چه کسانی تعلق می گیرد و زیر ساخت های اطلاعاتی دقیقی هم در این خصوص وجود ندارد و این تکرار یک طرح شکست خورده است.
مدتی پیش نمایندگان مجلس اعلام نمودند که وام ودیعه به ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است وامی که به دست مستأجران واقعی شاید هیچ وقت نرسد و مشکل اصلی افزایش وام ودیعه این است که بازار اجاره بها را بجای تعادل برهم می زند و افزایش اجاره بها را به همراه دارد.بیشتر بخوانید: بار مستاجرین سبک می شود؟
۳۵۲۱۷منبع:

1402/03/19
13:55:33
5.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان