رشد اجاره بها، کجا نرخ دولت کجا؟

رشد اجاره بها، کجا نرخ دولت کجا؟ بازسازی خانه: بهار امسال متوسط اجاره بها در شهرهای کشور 42 درصد نسبت به بهار سال قبل افزوده شد.به گزارش خبرگزاری بازسازی خانه، اجاره بها در سطح کشور طی بهار امسال ۴۲درصد نسبت به فصل مشابه در سال قبل افزایش پیدا کرد؛ هرچند در خرداد، سرعت رشد هزینه اجاره نشین ها به میزان خفیف نسبت به میانه فصل افت کرد. هم اکنون تورم اجاره مسکن در کانال ۴۰درصد است، اما «سقف دولتی تعیین شده برای رشد تابستانی اجاره بها» ۲۵درصد تعیین شده است. این گسل دولتی در بازار اجاره به سه شکل روی رفتار سمت عرضه اثرگذار خواهد بود. بررسی های «دنیای اقتصاد» از رخداد خرداد بازار اجاره، نقش ۴عامل را نشان میدهد.

فشار رشد هزینه اجاره نشینی در کشور، در آخر بهار به میزان خفیف نسبت به میانه فصل، افت کرد به صورتی که، حالا مهم تر از «میزان شیب منفی تورم اجاره مسکن» در خرداد، «توقف روند صعود این شاخص» است. گزارش «دنیای اقتصاد» از آمار رسمی مربوط به تغییرات هزینه اجاره نشین ها در سراسر کشور حاکی می باشد، خرداد امسال «تورم ماهانه اجاره مسکن» و همین طور «تورم نقطه ای اجاره»، در سطح کمتری نسبت به اردیبهشت قرار گرفتند. میانگین اجاره بهای کشوری در ماه آخر بهار ۲.۲ درصد نسبت به ماه میانی افزایش پیدا کرد، در صورتیکه اردیبهشت ماه، ۲.۶ درصد نسبت به فروردین رشد کرده بود؛ بدین سان تورم ماهانه اجاره، نزدیک به نیم واحددرصد کم شده است. از طرفی هزینه اجاره مسکن در کشور در خرداد امسال ۴۲.۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته، این در حالیست که تورم نقطه ای اجاره در اردیبهشت امسال نرخ ۴۳ درصد را ثبت کرده بود؛ بدین سبب رشد نقطه ای اجاره بها نیز نیم واحددرصد افت داشته است.

این رشد بالای ۴۰ درصدی اجاره بها در قراردادهای ۱۴۰۳ نسبت به مبالغی که مستاجرها در ۱۴۰۲ پرداخت می کردند، به لحاظ «عدم تناسب با رشد درآمد خانوارهای مستاجر در سال جاری» سبب شده فشار هزینه ای آپارتمان اجاره ای از آستانه تحمل مالی بخش قابل توجهی از اجاره نشین ها بیرون رود. با این وجود، کاهش جزئی همین سطح فشار در ماه گذشته و شناسایی عوامل مهار آن، می تواند برای سیاستگذار «درس» باشد از بابت این که «شرایط بیرونی بازار اجاره در ماه های آتی» را در مسیری قرار دهد که «تورم اجاره از کانال ۴۰ درصد به سطح نرمال، یعنی کانال ۲۰ درصد کاهش یابد» تا بلکه «اجاره بها به محدوده استطاعتی خانوارهای مستاجر برگردد.» سال قبل اجاره بها در کشور بصورت میانگین ۳۹.۶ درصد بالا رفته بود اما بهار امسال میانگین رشد نسبت به بهار سال قبل ۴۲.۴ درصد بوده است.

1403/04/16
12:11:22
5.0 / 5
94
تگهای خبر: اجاره , بازار , بازسازی , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان