قیمت مسكن كاهش یافت

قیمت مسكن كاهش یافت به گزارش بازسازی خانه در حالیكه كارشناسان مسكن ادامه وضعیت رونق این بازار را پیش بینی می نمودند، نوسان ناگهانی نرخ ارز، معادلات بازار مسكن را دگرگون كرد و سبب كاهش مجدد قیمت آن گردید.گزارش خبرنگار مهر از محله های مختلف پایتخت نشان داده است همزمان با كاهش یك باره حجم معاملات مسكن در پایتخت و دیگر شهرها، قیمت ها هم به طور ناگهانی فروكش كرده است. این در شرایطی است كه در ماه های تیر و مرداد تابستان امسال شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی معاملات مسكن نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم؛ ولی روند كاهش معاملات در شهریور ماه آغاز شد و در ایام اخیر با تشدید روند كاهش معاملات مسكن، قیمت ها مجددا سیر نزولی در پیش گرفته است.
كارشناسان معتقدند روند بهبود بازار مسكن طی روزها و ماه های آتی هم ادامه می یابد كه مهم ترین دلیل آن افزایش شمار ثبت نام كنندگان و افتتاح كنندگان حساب های صندوق پس انداز مسكن یكم در یك سال قبل و ورود تدریجی آنها به بازار خرید و فروش مسكن است. البته بر مبنای اعلام یكی از مدیران بانك دولتی عامل بخش مسكن، تهرانی ها، بیشتر از تسهیلات صندوق ممتاز این بانك (تسهیلات مسكن از محل اوراق تسهیلات) استفاده می كنند و صندوق یكم عمدتا در معاملات مسكن سایر شهرها اثرگذار بوده، همینطور از جانب دیگر میزان معاملات اوراق تسهیلات مسكن هم در بازار سرمایه در هفته های گذشته با كاهش روبه رو شد كه همین مبحث كم شدن قیمت اوراق تسهیلات را در پی داشت؛ برپایه همین دلایل نمی توان افزایش بیش از حد معاملات را انتظار داشت. به خصوص كه تجربه سال های گذشته نشان داده در فصول سرد سال میزان استقبال از بازار مسكن كاهش می یابد.
همچنین برخی كارشناسان اقتصاد مسكن معتقدند كاهش سود سپرده های بانكی هنوز نتوانسته خویش را به شكل ورود به بازار مسكن نشان دهد به خصوص كه خیلی از اقتصاددانان معتقدند بازارهای موازی مسكن مانند سكه و ارز كشش جذب بیشتر منابع مالی و سرمایه های سرگردان را دارد و احیانا تا آخر امسال دیگر شاهد رونق مسكن مانند ماه های تیر و مرداد نباشیم.
بر اساس گزارشات میدانی خبرنگار مهر، قیمت مسكن در خیلی از مناطق پایتخت به علت كاهش معاملات یا با عدم تغییر و مقاومت فروشندگان در برابر كاهش روبه رو شده یا به علت نبود متقاضی در حال كاسته شدن است. با این حال هنوز حباب قیمت مسكن در مناطق محبوب پایتخت برقرار است به گونه ای كه برخی فروشندگان و مالكان در مناطقی چون سعادت آباد و سیدجمال الدین اسدآبادی (یوسف آباد) همچنان منتظر فروش واحدهای خود به قیمت ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع هستند.
با این وجود منطقه یك تهران بیشترین اثرگذاری از بازگشت مجدد ركود به بازار مسكن را پذیرفته و در بعضی مناطق مانند اقدسیه كاهش قیمت مسكن تا ۲ میلیون تومان در هر متر مربع را شاهد هستیم؛ به گونه ای كه واحد مسكونی نوساز در اقدسیه كه در ۲ ماه گذشته ۱۳ و نیم تا ۱۴ میلیون تومان در هر متر مربع معامله می شد در ایام اخیر به ۱۲ تا ۱۲ و نیم میلیون تومان در هر متر مربع كاهش یافته است كه با عنایت به افزایش صف فروشندگان مسكن برای ورود سرمایه خود به بازارهای موازی مانند ارز و طلا و كاهش تعداد خریداران، انتظار كاهش بیشتر قیمت مسكن در منطقه یك تهران وجود دارد.
همچنین در جنت آباد شمالی كه قیمت هرمترمربع آپارتمان در مردادماه تا متری ۷ میلیون تومان رسیده بود، در ایام اخیر فایل های فروش این منطقه به ۵ و نیم تا ۶ و نیم میلیون تومان كاهش یافته است. با عنایت به اینكه مناطقی چون جنت آباد و پونك از جذاب ترین محله های غرب تهران برای اقشار متوسط به حساب می آید، كاهش قیمت در این مناطق بر روی كاهش قیمت مسكن در سایر محله های غرب و شمال غرب پایتخت هم مؤثر خواهد بود.
به گونه ای كه بر مبنای مشاهدات میدانی خبرنگار مهر، در حال كه قیمت مسكن در ستارخان و محله های جذاب تر آن همچون پاتریس لومومبا و شهرآرا و همینطور آیت الله كاشانی و محله هایی چون خیابان پیامبر در ماه های ابتدایی تابستان به متری ۸ و نیم میلیون تومان رسیده بود، در ایام گذشته برخی فروشندگان، واحدهای مسكونی خویش را با قیمت ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۷میلیون ۸۰۰ هزار تومان در بنگاه های معاملاتی فایل كرده اند.
شرق تهران هم به نظر می رسد هرچند در ماه های گذشته اثر چندانی از افزایش قیمت مسكن نپذیرفته بود اما همان مقدار كم هم به روال سابق بازگشته است به گونه ای كه در منطقه نارمك كه در دوره اوج معاملات در تابستان، برخی واحدهای مسكونی تا متری ۵ میلیون تومان رسیده بود، در ایام اخیر به ۴ میلیون تومان در هر متر مربع كاهش یافته كه نشان دهنده كاهش یك باره متقاضیان خرید مسكن است.
به نظر می رسد آنچه سبب شده تا علی رغم پیش بینی ها، بازار مسكن به سرعت در خواب زمستانی فرو رود، فضای حاكم بر اقتصاد كشور و ركودی است كه دولتمردان علیرغم وعده های مختلف هنوز نتوانسته اند آن را چاره كنند.
 

1396/07/21
23:50:12
5.0 / 5
4744
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان