مهر از آمارهای رسمی گزارش می دهد؛

شتاب افزایش ماهانه قیمت مسكن گرفته شد

شتاب افزایش ماهانه قیمت مسكن گرفته شد بازسازی خانه: مطابق با آخرین آمارهای رسمی وزارت راه و شهرسازی، شتاب افزایش ماهانه قیمت مسكن كه امسال به ۹.۳ درصد رسیده بود، در دی ماه امسال به ۱.۵ درصد افت كرد.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، گزارش تحلیلی بازار مسكن تهران در دی ماه امسال را منتشر نمود. بر طبق این گزارش، قیمت مسكن از شروع سال ۹۶ روند كندی را آغاز نموده بود؛ اما در نیمه دوم سال گذشته، شتاب این روند افزایش یافت.
این آمارها نشانگر آن است كه در اردیبهشت ماه امسال، روند افزایش قیمت مسكن پرشتاب تر بوده و ماهانه ۷ تا ۸ درصد، رشد قیمت را تجربه كرده است؛ اما نقطه اوج رشد ماهانه قیمت مسكن در سال جاری، مربوط به مردادماه با عدد ۹.۳ درصدی بوده است؛ ولی از آن پس، روند افزایش قیمت ها در هر ماه نسبت به مدت مشابه سال های قبل، همچنان قابل توجه بوده است؛ به نحوی كه در مقایسه با ماههای پیش از مرداد امسال، این روند كم شتاب تر گزارش شده است؛ به نحوی كه در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه ۴.۹ درصد و در دی ماه نسبت به آذرماه امسال، تنها ۱.۵ درصد افزایش قیمت مسكن را شاهد بودیم.
بنا بر اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، رشد قیمت نقطه به نقطه در ماههای آذر و دی ۹۷ (رشد قیمت مسكن در مقایسه با ماه های مشابه سال پیش از آن) به ترتیب ۹۲.۶ و ۸۹.۹ درصد بوده است.
از دیگر اتفاقات رخ داده در بازار مسكن در ۱۰ ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن (۱۰ ماهه سال ۹۶)، روند كاهش تعداد معاملات مسكن بوده؛ به این صورت كه در این ۱۰ ماه، كاهش معاملات مسكن ۲۹.۵ درصد بوده است؛ اما در ماههای پایانی این بازه نسبت به مقطع زمانی مشابه سال قبل، كاهش معاملات مسكن به بیشتر از ۶۰ درصد رسیده است.
آنگونه كه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی تحلیل كرده است، ۵۳.۱ درصد معاملاتی كه در ماه گذشته در تهران انجام شده است، به واحدهای مسكونی ۴۰ تا ۸۰ متر مربعی (كوچك متراژ) اختصاص دارد؛ ضمن اینكه ۵۷ درصد از معاملات مسكن در دی ماه نیز، به واحدهایی كه كمتر از هر متر ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان (به عنوان متراژ میانگین ماه گذشته) بوده اند، متعلق می باشد.
به طور كلی در دی ماه امسال در تهران، تنها ۶ هزار و ۸۵۶ واحد مسكونی معامله شده كه رشد منفی ۱.۲ درصدی نسبت به آذرماه امسال و منفی ۶۴.۴ درصد نسبت به دی ماه پارینه را تجربه كرده است؛ همین طور میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در ماه یاد شده، ۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان بوده كه نسبت به آذرماه امسال، افزایش ۱.۵ درصدی و نسبت به دی ماه پارسال، افزایش ۸۹.۹ درصدی را نشان داده است.
بر اساس این گزارش، منطقه یك تهران با میانگین متری ۲۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان، گرانترین منطقه پایتخت و منطقه ۱۸ با متری ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ارزانترین منطقه تهران در معاملات مسكن دی ماه بوده اند. مناطق ۱، ۳، ۲، ۶ و ۵ باز به ترتیب مناطق گران تهران هستند كه از میانگین قیمت پایتخت در بازار مسكن، بالاتر بوده اند.
در عین حال، مناطق ۱۹، ۱۷، ۱۲، ۱۶، ۲۰ و ۱۸ تهران باز ارزانترین مناطق پایتخت به شمار می روند كه به ترتیب قیمت آنها از متری ۵ میلیون تومان، پایین تر بوده اند. همین طور در بازه زمانی مذكور در سال ۹۷، تعداد معاملات مسكن ۱۰۷ هزار و ۸۳۲ فقره بود كه این شاخص در بازه زمانی مشابه در سال پیش از آن (۱۰ ماهه سال ۹۶)، رقم ۱۵۳ هزار و ۱۳ فقره معامله مسكن را نشان داده است كه نشانگر كاهش ۲۹.۵ درصدی معاملات مسكن امسال بوده است.
متوسط قیمت مسكن در این مقطع زمانی امسال (۱۰ ماهه سال ۹۷)، متری ۷ میلیون ۷۸۲ هزار تومان بوده و این شاخص در بازه زمانی مشابه سال قبل، متری ۴ میلیون و ۷۶۷ هزار تومان بوده است كه رشدی ۶۶.۴ درصدی داشته است.

1397/11/17
16:52:29
5.0 / 5
4798
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان