یك فعال صنفی اعلام كرد

جزئیات تازه از شروط دادستانی برای درج نرخ مسكن در سایت ها

جزئیات تازه از شروط دادستانی برای درج نرخ مسكن در سایت ها به گزارش بازسازی خانه مدیر یك اپلیكیشن موبایلی انتشار آگهی فروش مسكن اظهار داشت: مقرر است سایت های پربیننده و اثرگذار در بازار مسكن با استفاده از بانك اطلاعات املاك وزارت راه و شهرسازی، مبادرت به انتشار قیمت ها كنند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، از ۱۱ اردیبهشت ماه كه به دستور دادستانی و اعمال قانون از جانب پلیس فتا، قیمت مسكن و خودرو از روی اپلیكیشن های موبایلی و سایت های آگهی های اینترنتی برداشته شد تا كنون، هنوز هیچ یك از این سایت ها مبادرت به درج مجدد قیمت مسكن نكرده اند.
علی رغم برگزاری نشست های مختلف میان نمایندگان دادستانی، پلیس فتا، اتحادیه كسب و كارهای اینترنتی، اتحادیه مشاوران املاك و چند سایت درج آگهی قیمت مسكن، هنوز قیمت ها به این سایت ها بازنگشته و فعالان كسب و كارهای مجازی هنوز نتوانسته اند درباره نحوه انتشار قیمت مسكن به جمع بندی برسند.
این در حالی است كه خیلی از دست اندركاران بازار مسكن همچون رئیس و نایب رییس اتحادیه مشاوران املاك و همینطور برخی از نمایندگان مجلس از اقدام دادستانی در مورد ممانعت از درج آگهی بازار مسكن استقبال كرده و آنرا عامل رفع التهاب قیمت در بازار مسكن دانسته اند اما معتقدند این مورد می تواند در كوتاه مدت مؤثر باشد و در دراز مدت برای پیشگیری از تكرار التهاب در این بازار، باید اقدامات اساسی از جانب دولت صورت گیرد و با استفاده از ابزارهای مالیاتی (مالیات بر عایدی سرمایه) دست دلالان برای همیشه از این بازار كوتاه شود.
در همین ارتباط رضا اربابیان، مدیرعامل یكی از اپلیكیشن های موبایلی درج قیمت مسكن در نشستی خبری تصریح كرد: اپلیكیشن ها و پلت فرم های درج آگهی ها به دنبال ایجاد شفافیت در بازار هستند و یكی از بهترین اقدامات، تعیین نرخ كارشناسی برای كالاهایی است كه مقرر است در بازارهای خودرو و مسكن از راه فضای مجازی به فروش برسند.
وی افزود: در جلساتی كه نمایندگان پلت فرم ها با دادستانی و نمایندگان اتحادیه مشاوران املاك داشته اند، قرار شد از بانك اطلاعات وزارت راه و شهرسازی در بخش مسكن بعنوان ملاك و معیار تعیین نرخ مسكن استفاده گردد تا قیمت ها بر اساس آن در آگهی های فروش مندرج در اپلیكیشن ها درج شود.
فعال كسب و كار مجازی بخش مسكن اضافه كرد: هنوز نتوانسته ایم با نمایندگان دادستانی و اتحادیه مشاوران املاك در مورد سازوكار بازگشت قیمت به پلت فرم ها به نتیجه برسیم. از همین رو زمان بازگشت قیمت ها به آگهی های خرید و فروش مسكن مشخص نمی باشد.
شروط كامل دادستانی برای درج نرخ مسكن در اپلیكیشن ها
وی با اشاره به اینكه بیشتر آگهی دهندگان بخش مسكن به اپلیكیشن ها، مشاوران املاك هستند، خاطرنشان كرد: مقرر است فهرست تمام مشاوران املاك مجاز را اتحادیه مشاوران املاك در اختیار اپلیكیشن ها قرار دهد تا هر كدام بر مبنای سطح دسترسی خود، مبادرت به انتشار آگهی كنند و بتوانیم مشاورانی كه بالاتر از نرخ اعلامی هر منطقه از جانب وزارت راه و شهرسازی، اقدام می كنند، شناسایی كرده و از انتشار آگهی های مخل بازار جلوگیری نماییم.
به گفته عضو اتحادیه كسب و كارهای اینترنتی، مقرر است در كنار قیمت مورد نظر از جانب آگهی دهنده، قیمت ملك با مشخصات مشابه در محله و منطقه مشابه كه در سه ماه گذشته در سامانه املاك وزارت راه و شهرسازی ثبت شده، درج شود تا خریدار بتواند قیمت ملك مورد آگهی را با قیمت معاملات مسكن در آن محله مقایسه كند.
اربابیان یادآورد شد: آنچه سبب شد تا در بازار املاك و مسكن در هفته های اخیر التهاباتی ایجاد شود، ورود دلالان بود و اینكه گفته می شود اپلیكیشن های موبایلی درج آگهی های خرید و فروش مسكن، از افزایش قیمت ها منتفع می شوند، حقیقت ندارد.
وی تصریح كرد: مقرر است در سیستم جدید درج آگهی برای پیشگیری از انتشار آگهی های جعلی قیمت مسكن، در كنار آدرس و مشخصات ملكِ آماده فروش، كد پستی واحد مسكونی را هم قرار دهیم تا دلالان نتوانند با استفاده از آگهی های جعلی، قیمت مسكن را بالا برند. ضمن اینكه از راه سامانه كد رهگیری هم به دیتابیس معاملات مسكن اتحادیه مشاوران املاك متصل خواهیم شد.

1398/02/26
15:31:08
5.0 / 5
4719
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان