بازار مسكن وارد فاز رونق می شود

بازار مسكن وارد فاز رونق می شود به گزارش بازسازی خانه ایینا نوشت: یك كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه بازار ملك در شرایط رونق غیرتورمی قرار دارد اظهار داشت: معاملات تا آخر سال روند صعودی خواهد داشت و نوسانات قیمت در حد ۱ تا ۲ درصد است.


بیت الله ستاریان اظهار داشت: روند افزایش معاملات مسكن تا آخر سال ادامه می یابد و علیرغم این كه پیشبینی می كردیم اوایل سال آینده مسكن وارد ركود شود تغییر نرخ بنزین احیانا از ركود سال آینده هم جلوگیری خواهد نمود. وی درباره پیشبینی بازار مسكن در ماه های آینده اظهار داشت: افزایش یك تا دو درصدی قیمت در كنار رشد معاملات را خواهیم داشت. ریزنوسانات ماهیانه، طبیعی است اما جهش قیمت اتفاق نمی افتد. البته افزایش یك تا دو درصدی قیمت برای بخش مسكن مفید است؛ چون كه بازده و انگیزه سرمایه گذاری را بالا می برد. ستاریان با اشاره به افزایش ۱۸۱ درصدی معاملات در نیمه اول آذرماه نسبت به ماه قبل اظهار داشت: علت كسادی معاملات در ماه های قبل به قرار داشتن در ماه های محرم و صفر مربوط می شد و علت اقتصادی نداشت.
این كارشناس بازار مسكن، تغییر نرخ بنزین را ضروری دانست و اظهار داشت: بطور قطع اصلاح قیمت بنزین تصمیم درستی بود. بنزین در پالایشگاه لیتری ۵۰۰۰ تومان تمام می شود و تا به جایگاه برسد قیمت تمام شده به بالای ۷۰۰۰ تومان می رسد. این یارانه بر دوش كسانی است كه از توانایی مالی بسیار پایینی برخوردار می باشند. بنابراین رشد قیمت بنزین تصمیم درستی بود اما در اطلاع رسانی آن خوب عمل نشد. ستاریان درباره نقش دولت در كنترل قیمت مسكن اظهار داشت: اساسا دولت نه در سركوب قیمت و نه در تولید مسكن نقش عمده ای ندارد. اما اقتصاد دولتی همواره در بخش مسكن مشكل بوجود می آورد. مثلا بودجه های عمرانی، تغییر قیمت سوخت یا حذف یارانه ها در بخش مسكن اثرگذار است و بنابراین باید دولت در این حوزه دقت داشته باشد. به قول وی، با عنایت به بودجه ۷۰ هزار میلیارد تومانی بخش عمرانی كه به تدریج تا آخر سال آینده تزریق می شود احیانا دولت بتواند ازركود عمیق جلوگیری كند. افت و خیزهایی در بازار مسكن خواهیم داشت اما من چشم انداز را به سمت ركود نمی بینیم. این كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه بخش ساختمان حوزه ای پیشران به حساب می آید اظهار داشت: ركود مسكن سبب از دست رفتن خیلی از مشاغل می شود و افت اقتصادی بوجود می آورد. ضمن این كه كسادی معاملات به كسری تولید بیشتر منجر می شود و فشار تقاضا را زیاد می كند. ۲۲۳۲۲۵

1398/09/24
11:48:36
5.0 / 5
4643
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان