تفاوت داغی بازار مسكن در تهران و شهرستانها در چیست؟

تفاوت داغی بازار مسكن در تهران و شهرستانها در چیست؟ به گزارش بازسازی خانه دنیای اقتصاد نوشت: آمار جدید از نبض خرید و فروش مسكن در شهرها نشان میدهد بهمن ماه امسال خرید و فروش واحدهای مسكونی در شهرها در مقایسه با بهمن سال قبل 11 درصد - بدون احتساب تهران- افزایش پیدا كرد.


دی ماه امسال برای نخستین بار طی سال ۹۸ حجم معاملات خرید مسكن در این شهرها در مقایسه با ماه مشابه سال قبل رشد كرد. در تهران هم این شاخص ۴۸ درصد رشد كرد. از نگاه كارشناسان علت اصلی بازگشت خریداران به بازار در شهرها، «وام های جدید» است. در حالی حجم معاملات خرید مسكن در شهرهای كشور به استثنای شهر تهران در بهمن ماه امسال برای دومین ماه متوالی در مقایسه با ماه مشابه آن در سال قبل افزایش یافته است كه از شروع سال جاری تا پیش از شروع فصل زمستان، حجم معاملات خرید مسكن درهمه شهرهای كشور بدون محاسبه شهر تهران بطور متوسط حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد نسبت به مقطع زمانی مشابه در سال قبل كمتر بود. در واقع حجم معاملات خرید مسكن در شهرهای كشور بدون محاسبه ولحاظ تحولات بازار مسكن شهرتهران در ۹ ماه اول سال جاری در مقایسه با ۹ ماه اول سال قبل بطور متوسط ۴۰ تا ۵۰ درصد كمتر بوده است. با این وجود در دی ماه و سپس بهمن ماه برای دو ماه متوالی، حجم معاملات خرید مسكن در سال ۹۸ در مقایسه با ماه های مشابه سال ۹۷ افزایش پیدا كرد.
حجم معاملات خرید مسكن در همه شهرهای كشور به استثنای پایتخت در دی ماه امسال در مقایسه با دی ماه سال قبل ۱۴ درصد افزایش پیدا كرد. در بهمن ماه نیز تعداد معاملات خرید واحدهای مسكونی در این شهرها با رشد ۱۱ درصدی در مقایسه با بهمن سال ۹۷ همراه شد.آمارها نشان میدهد بااینكه در بهمن ماه برای دومین ماه پی در پی بازار مسكن شهرهای كشور- بدون محاسبه تحولات بازار مسكن شهر تهران- با رشد مثبت مواجه گردید، اما سرعت رشد تعداد معاملات خرید مسكن در این ماه در مقایسه با سرعت رشد تعداد معاملات خرید واحدهای مسكونی در این شهرها در دی ماه، كاهش یافته است.
در واقع رصد آخرین تحولات مربوط به بازار كشوری مسكن نشان میدهد در همه شهرهای كشور بدون لحاظ شهر تهران، بااینكه در بهمن ماه حجم خرید واحدهای مسكونی بواسطه افرایش سطح تقاضا در بازار مسكن افزایش یافته است، اما سرعت رشد معاملات خرید واحدهای مسكونی در این ماه در مقایسه با سرعت رشد معاملات در دی ماه روند كاهشی داشته است.
بررسی تحولات بازار معاملات مسكن در این شهرها نشان میدهد بااینكه در بهمن ماه نیز خریداران در بازار مسكن حضور داشته و حجم معاملات خرید ملك در مقایسه با دی ماه و به خصوص در مقایسه با ركود معاملاتی بهمن ماه سال قبل رشد كرده است، اما روند افزایش حجم معاملات خرید مسكن كه در دی ماه شروع شده بود الان گرفتار كاهش سرعت شده است. این مساله بعنوان یك نكته مهم قابل تامل است. بااینكه در دو ماه ابتدایی زمستان سال جاری حجم معاملات خرید مسكن در شهرهای كشور بدون محاسبه شهر تهران به میزان قابل توجه افزایش پیدا كرد، اما به سبب ركود حاكم بر بازار كشوری معاملات واحدهای مسكونی، این میزان رشد نیز رشدی كافی و علامت شروع رونق در بازار مسكن محسوب نمی گردد. انتظار می رود روند رشد شروع شده در حجم معاملات خرید آپارتمان های مسكونی كه از دی ماه در بازار معاملات كشوری مسكن شروع شد و در بهمن ماه با شیب كمتری ادامه یافت در این ماه سرعت بیشتری به خود می گرفت.
تحولات دو ماه اخیر بازار كشوری مسكن- به استثنای شهر تهران- منجر به طرح دو سوال مهم می شود. نخستین سوال درباب اهرم بازگشت تقاضا به بازار مسكن در دی ماه وسپس بهمن ماه است كه سبب شد در صورتیكه حجم معاملات خرید مسكن در ۹ ماه ابتدایی سال جاری در مقایسه با ۹ ماه اول سال قبل بطور متوسط ۴۰ تا ۵۰ درصد كم شد اما برای نخستین بار در سال ۹۸ در دی ماه حجم معاملات ۱۴ درصد ودر بهمن ماه ۱۱ درصد افزایش یابد. در واقع این سوال مطرح است كه اهرم بازگشت متقاضیان به بازار مسكن در دی ماه و بهمن ماه چه بود؟
در پاسخ به این پرسش درباب اهرم بازگشت تقاضا به بازار زمستانی مسكن در همه شهرهای كشور بدون محاسبه تهران، بررسی هانشان می دهد «افزایش سقف وام مسكن» یكی از مهم ترین دلیلهای بازگشت تقاضا به بازار مسكن در شهرهای كوچك و حتی تعداد قابل توجهی از شهرهای بزرگ بوده است. ابتدای دی ماه سقف وام خرید مسكن در همه شهرهای كشور متناسب با تعداد جمعیت شهرها افزایش پیدا كرد. وام مسكن آنی-وام خرید مسكن با استفاده از اوراق-كه برای متقاضیان انفرادی در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان، در مراكز استانها و شهرهای بزرگ (شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر) ۵۰ میلیون تومان و در شهرهای كوچك ۴۰ میلیون تومان بود به ترتیب به ۱۰۰، ۸۰ و ۶۰ میلیون تومان افزایش یافت.
این افزایش سقف وام مسكن بااینكه نتوانست به سبب جهش قیمت وگرانی مسكن در شهر تهران بازار مسكن شهر تهران را از این ناحیه تحت تاثیر قرار دهد اما مهم ترین اهرم بازگشت تقاضا به بازار مسكن سایر شهرها به خصوص شهرهای كوچك شمرده می شود. این رقم با احتساب رقم ۴۰ میلیون تومانی تسهیلات جعاله مسكن كه در همان زمان خرید مسكن و به همراه وام اوراق به متقاضیان پرداخت می شود الان به ترتیب در شهر تهران به ۱۴۰، در شهرهای بزرگ به ۱۲۰ و در شهرهای كوچك به ۱۰۰ میلیون تومان می رسد. الان قدرت این وام بطور متوسط در شهرهای كشور به استثنای شهر تهران برای تامین هزینه خرید حدود ۵۰ مترمربع واحد مسكونی كفایت می كند. این در حالیست كه این میزان در شهرهای كوچك بطور متوسط برای تامین هزینه خرید ۷۰ مترمربع واحد مسكونی كافی است. این میزان برای متقاضیانی كه واجد شرایط وام زوجین هستند بطور متوسط حدود ۱۰۰ مترمربع است. این مساله و پوشش مناسب وام خرید مسكن بعد از افزایش سقف وام در دی ماه یكی از مهم ترین دلیلهای افزایش حجم معاملات خرید واحدهای مسكونی در دو ماه ابتدایی زمستان سال جاری شمرده می شود. 23302


منبع:

1398/12/21
14:58:06
5.0 / 5
3937
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان