گزارش بازسازی خانه

دردسر مستاجران در شهرهای پیرامون كلانشهرها

دردسر مستاجران در شهرهای پیرامون كلانشهرها بازسازی خانه: بنظر می رسد باتوجه به اثرگذاری بازار مسكن تهران و دیگر كلانشهرها بر شهرهای پیرامونی، در نظر گرفتن وام ودیعه 15 میلیونی برای این شهرها، مستأجران را مستأصل كرده است.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، بازار اجاره مسکن در ماه های اردیبهشت و خرداد امسال با رشد سنگین همراه بود که درنتیجه آن ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب کرد تا برای اجاره بها در کشور فقط برای اجاره نامه های تمدیدی، سقف قیمتی تعیین شود؛ بر طبق این مصوبه، در تهران موجران مکلف شدند اولاً اجاره نامه های موجود را با مستأجران برای یک سال دیگر تمدید کنند و ثانیاً می بایست در صورت تمدید، حداکثر ۲۵ درصد به رقم سال قبل اضافه کنند.
پس از آن بود که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در نیمه نخست تیرماه ادعا نمود با این اقدام آرامش به بازار اجاره مسکن بازگشته است.
وی اضافه کرد: اخبار و اطلاعات نشان دهنده ایجاد آرامش نسبی در بازار اجاره بهاست و لجام گسیختگی های پیشین در بازار اجاره وجود ندارد. سایت هایی که قبل تر و بدون ملاحظه و سند، نرخ های کاذب اعلام می کردند، الان کنترل شده و الان التهاب موجود در جامعه درباب اجاره بها، تا حدی کنترل شده است.
این اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی در حالی بود که در آخر مرداد ماه امسال گزارش بانک مرکزی از افزایش ۲۷ درصدی اجاره بها در تهران خبر داد؛ به خصوص که به سبب مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا که ثبت قراردادهای اجاره مسکن در دفاتر مشاوران املاک و دریافت کد رهگیری را الزام آور کرده بود، آمار بانک مرکزی می تواند به واقعیت نزدیک تر باشد.
کد رهگیری ها ۸۰۰ درصد رشد داشت / ‬ اثاث کشی ها ۸۹ درصد کم شد!
محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز از افزایش ۸۰۰ درصدی ثبت کد رهگیری در سامانه معاملات اتحادیه مشاوران املاک به دنبال الزام به ثبت اجاره نامه ها در این سامانه با مصوبه ستاد ملی بارزه با کرونا آگاهی داده بود.
علاوه بر این، وزیر راه و شهرسازی همین طور اخیرا مدعی شده است که ۸۹ درصد از اسباب کشی ها با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در حوزه اجاره متوقف شده است و مصوبه نقش مؤثری در ایجاد ثبات در بازار اجاره داشته است.
مشخص نیست وزیر راه و شهرسازی به استناد چه آماری و به نقل از کدام مرجع قانونی، این آمار را عرضه کرده است هنوز این ادعای وزیر راه و شهرسازی از طرف نهادهای ذی ربط همچون اتحادیه حمل و نقل بار درون شهری تهران تأیید یا رد نشده است.
دوگانگی بانک مرکزی؛ شهر ری جز تهران هست یا نه؟
از دیگر مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، اعطای تسهیلات به مستأجران بود که به سبب طولانی شدن پروسه ثبت نام و غربالگری متقاضیان دریافت این تسهیلات از یک سو که بر عهده وزارت راه و شهرسازی بود و سنگ اندازی های شبکه بانکی در اعطای این تسهیلات از طرف دیگر، فرآیند اعطای آن با کندی پیش می رود.
بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، مقرر شد در تهران تسهیلات ۵۰، هفت کلانشهر ۳۰ و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان به متقاضیان و مشمولان دریافت این تسهیلات، وام ودیعه مسکن پرداخت گردد.
با این حال ساکنان منطقه ۲۰ تهران (شهرری) می گویند به سبب آنکه شبکه بانکی کشور، این منطقه از تهران را شهرستان مستقل می داند، تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی به متقاضیان وام ودیعه پرداخت می کند؛ حال آنکه شهرداری تهران این منطقه را بعنوان منطقه ۲۰ پایتخت می شناسد و در آمار بازار مسکن تهران نیز که هر ماهه از طرف بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اعلام می شود، منطقه ۲۰ نیز بعنوان یکی از مناطق پایتخت در نظر گرفته می شود.
با این حساب معین نیست آیا شهرری از طرف بانک مرکزی بعنوان قسمتی از تهران است یا بعنوان یک شهرستان مستقل؟ به خصوص که قیمت ها در این منطقه (منطقه ۲۰ تهران) با سایر مناطق شهری برابر بوده و حتی از برخی مناطق جنوبی پایتخت مانند مناطق ۱۸ یا ۱۹ گران تر است!

اشتباه وزیر راه و شهرسازی در اعلام تعداد دریافت کنندگان وام ودیعه
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ۵ شنبه هفته گذشته در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه مسکن در محل دائمی نمایشگاه ها در جمع خبرنگاران اظهار داشت: روند پرداخت وام ودیعه مسکن آرام آغاز شد علت آن هم این بود بانک ها این سازوکار را نداشتند که اعلام کنند اصل وام را برگردانید و فقط قسط سود آنرا پرداخت کنید؛ این طرح اصلاً در سیستم بانکی وجود نداشت.
وی اضافه کرد: به جهت اینکه این سازوکار ایجاد شود، بانک مرکزی با بانک ها جلسات هماهنگی زیادی گذاشتند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: وقتی اعطای وام ودیعه مسکن شروع شد، عده ای اعلام نمودند در رسانه ها یا فضای مجازی و گفتند کسی که اجاره می دهد، دیگر نمی تواند قسط وام بدهد؛ این مصوبه به اجرا گذاشته و از ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوبه گرفتیم که اول داشتن چک برگشتی مانعی برای ضمانت نباشد و ثانیاً متقاضی بتواند اصل و سود وام را سه ساله بازپرداخت کند.
وی تصریح کرد: همه بانک ها پرداخت ها را آغاز نموده اند، ما بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ یوزرنیم و پسوورد به بانک ها داده ایم تا به سامانه وزارت راه و شهرسازی متصل شوند.
اسلامی تاکید کرد: من پریروز عدد ۳ هزار نفر را گفته بودم که اشتباه بود، این عدد (دریافت کنندگان وام ودیعه) در آن زمان ۲ هزار نفر بوده است و هم اکنون به ۳ هزار نفر رسیده است.
وی اشاره کرد: وام های تا ۳۰ میلیون تومان ضامن نمی خواهد و بالای ۳۰ میلیون تومان یک نفر ضامن می خواهد. بیش از ۸۹ درصد اسباب کشی ها متوقف شده که به این معنا است که مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در بخش اجاره مسکن موفق بوده است.
وزیر راه: مسأله وام ۱۵ میلیونی اهالی شهر ری را پیگیری می کنم
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره اینکه جرا به اهالی شهر ری وام ۱۵ میلیون تومانی می دهند نه ۵۰ میلیونی؟ اظهار داشت: شهر ری منطقه ۲۰ شهرداری تهران است و این مساله را پیگیری می کنم.
مشکل مشابه اهالی شهر ری برای ساکنان شهرهای جدید پردیس و اندیشه
بررسی های خبرنگار مهر حاکیست مشکلی که برای اهالی شهرری رخ داده، برای سایر شهروندان شهرهای حاشیه ای پایتخت و کرج نیز اتفاق افتاده است؛ بعنوان مثال ساکنان شهرهای جدید پردیس و اندیشه نیز که در کنار دو کلانشهر تهران و کرج بعنوان سرریز جمعیتی پایتخت و کرج قرار دارند، برای دریافت وام ۱۵ میلیون تومانی ودیعه مسکن به بانک ها معرفی شده اند؛ این در حالیست که اجاره بها در این دو شهر جدید با شهرهای مادر (تهران و کرج) تفاوت چندانی ندارد؛ اما چون نه جز تهران محسوب می شوند تا وام ۵۰ میلیونی و نه کرج تا وام ۳۰ میلیونی ودیعه به متقاضیان دریافت این تسهیلات به ساکنان این شهرها داده شود، عملاً رقم مذکور فایده ای در ارتقای سطح نقدینگی آنها به دنبال نداشته است.


منبع:

1399/06/25
13:12:42
5.0 / 5
2958
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان