خطر رشد شدید نقدینگی و تورم وجود دارد

مخالفت شدید مركز پژوهشهای مجلس با طرح جهش تولید مسكن

مخالفت شدید مركز پژوهشهای مجلس با طرح جهش تولید مسكن بازسازی خانه: مركز پژوهش های مجلس طرح دو فوریتی چهش تولید مسكن را سبب رشد شدید نقدینگی، تورم بالا و افزایش قیمت ها در بازارهای موازی مسكن دانست.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارش کارشناسی درباره طرح دوفوریتی جهش تولید و تامین مسکن آورده است: بااینکه اندیشیدن تدابیر جدید برای بهبود وضعیت بازار مسکن یک لزوم است، اما طرح مذکور حاوی ایرادات اساسی است که مهم ترین آنها رشد شدید نقدینگی تا ۵۰ درصد خواهد بود که این رشد نقدینگی نهایتاً خودرا در تورم های بالا، التهابات مجدد و چند باره بازار مسکن، خودرو، ارز و دیگر بازارها نشان میدهد.
بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، تامین مالی طرح جهش تولید مسکن در هر سال رقمی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد که این رقم به رشد نقدینگی دامن می زند.
این گزارش یکی دیگر از ایرادات طرح جهش تولید مسکن را تغییر رویکرد بانک ها از اعطای تسهیلات به سایر بخش ها به بخش مسکن عنوان کرده که نتیجه آن تشکیل رکود در سایر بخش های اقتصادیست.
بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، در طرح جهش تولید مسکن آمده است در صورتیکه بانک ها از اعطای تسهیلات به بخش مسکن تا سقف ۲۰ درصد اجتناب کنند، مطابق قانون بودجه ۹۹، به آنها مالیات تعلق گیرد که این مالیات تا ۶۰ هزار میلیارد تومان به بانک ها تحمیل می شود و عملاً به معنای ورشکستگی بانک ها و تشدید ناترازی شبکه بانکی خواهد بود.
بر اساس این گزارش، بانک ها برای تامین منابع این طرح چاره ای جز استقراض از بانک مرکزی نخواهند داشت که نتیجه آن خطر تورم های بسیار شدید، کسری بودجه، رشد پایه پولی و نهایتاً ایجاد بار بودجه ای چند ۱۰ هزار میلیارد تومانی در بودجه سنواتی خواهد بود.
در بخش دیگری از این گزارش به موضوع تامین اراضی راه اندازی واحدهای مسکونی مشمول این طرح از محل افزایش حریم و محدوده شهرها اشاره شده و نتیجه می گیرد که با اجرای آن، بخش قابل توجهی از اراضی ملی نهالستان های عمومی، مناطق و پارک های جنگلی، مراتع و دیگر اراضی با ارزش تخریب خواهد شد.
مرکز پژوهش های مجلس از دیگر ایرادات طرح جهش تولید مسکن را تعیین تخفیف ۵۰ درصدی در عوارض پروانه ساختمانی و صدور گواهی اختتام کار از طرف شهرداری ها عنوان کرده که نتیجه این اتفاق، ورشکستگی برخی شهرداری ها و حتی بروز نارضایتی شهری ناشی از عدم خدمات رسانی مطلوب شهرداری ها به سبب کاهش درآمدهای آنها خواهد بود.
این گزارش در آخر نتیجه گیری کرده که بااینکه هدف این طرح، بهبود وضعیت دسترسی عمومی به مسکن و کاهش سهم مسکن در هزینه های خانوار است اما سازوکار مناسب برای این برنامه طراحی نشده و ابهامات مختلفی همچون مخالفت با اصل ۷۵ قانون اساسی نیز در آن دیده می شود. برنامه طراحی نشده و ابهامات مختلفی همچون مخالفت با اصل ۷۵ قانون اساسی نیز در آن دیده می شود.
متن کامل گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره طرح دو فوریتی جهش تولید و تامین مسکن را از اینجا دانلود کنید.


منبع:

1399/07/07
23:49:58
5.0 / 5
1862
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان