در گزارش بازسازی خانه مطرح شد؛

شیوه حكمرانی در مناطق آزاد باید اصلاح گردد

شیوه حكمرانی در مناطق آزاد باید اصلاح گردد به گزارش بازسازی خانه عضو كمیسیون صنایع ومعادن مجلس با تاكید بر اینكه مناطق آزاد در كشور ما نتوانسته اند اهداف اولیه خودرا محقق كنند، اظهار داشت: شیوه حكمرانی در مناطق آزاد باید اصلاح گردد.روح الله ایزدخواه در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد لایحه ایجاد و گسترش ۱۰۸ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی که الان جهت تعیین تکلیف در مجمع تشخیص مصلحت نظام به سر می برد، گفت: هم اکنون افزایش تعداد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور فایده ای ندارد؛ اصلاح شیوه مدیریت و حکمرانی مناطق آزاد مقدم بر توسعه این مناطق است.
عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس با اشاره به لطمه هایی که این مناطق برای تولید داخلی کشور به وجود آورده اند، اشاره کرد: ابتدا باید شیوه حکمرانی در این مناطق که پس از ۲۰ سال مشخص شده در جهت اهداف اولیه نبوده است، اصلاح گردد و سپس در مورد مسائل دیگر تصمیم گیری نماییم.
وی افزود: طی ۲۰ سال قبل در مناطق آزاد و ویژه توسعه صادراتی صورت نگرفت و تنها چیزی که شاهدش بودیم گسترش واردات بوده است.
ایزدخواه اظهار داشت: در صورتیکه توسعه منطقه ای یکی از مهم ترین اهداف ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بود اما سیاست های اتخاذ شده در این مناطق، در امتداد این هدف نبوده است. الان در کنار مناطق آزاد شاهد وجود مناطق بسیار محرومی هستیم که هیچ سود و فایده ای از مناطق آزاد اطراف خود نبرده اند؛ مناطق آزاد نتوانسته اند مناطق اطراف خودرا به معنای واقعی کلمه توسعه دهند.
الان وقت گسترش مناطق آزاد نیست
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه باید تمام این مسائل در سیاست گذاری ها اصلاح گردد، گفت: ضمن اینکه مدل هزینه کرد منابع در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به شدت معیوب است و در واقع شاهد هزینه های سنگینی در این مناطق هستیم، این در حالیست که جذب سرمایه گذاری مولد نیز بسیار ضعیف بوده است.
وی اضافه کرد: بجای اینکه در این مناطق سرمایه گذاری های مولد صورت گیرد، طی سنوات گذشته شاهد بودیم که مناطق آزاد بستری برای راه اندازی پاساژ و سرمایه گذاری های غیرمولدِ از این دست شده است.
ایزدخواه اظهار داشت: طبق صحبتی که با کارشناسان و نمایندگان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که ابتدا باید شیوه حکمرانی به صورت اساسی در این مناطق اصلاح گردد، سپس زمانی که جلوی سوداگری ها و هزینه کردهای بی فایده و غیرمولد گرفته شد می توانیم ارزیابی نماییم که آیا نیازی به گسترش مناطق آزاد و ویژه هست یا خیر.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: هم اکنون گسترش مناطق آزاد جز اینکه سبب شود بیش از شرایط فعلی در مشکلات مناطق آزاد فرو برویم، نتیجه دیگری ندارد و چیزی عاید کشور و مردم نخواهد شد.
برخی نمایندگان فکر می کنند که مناطق آزاد معجزه می کند
وی با اعلان اینکه متأسفانه بعضی از نمایندگان به اشتباه به دنبال گسترش مناطق آزاد و ویژه هستند، گفت: نمایندگان بعضاً فکر می کنند که مناطق آزاد و ویژه اقتصادی معجزه می کنند و اگر این مناطق را به حوزه انتخابیه خود ببرند، سود زیادی عاید مردم منطقه و حوزه انتخابیه شان می شود.
ایزدخواه اظهار داشت: اما همگان باید بدانند که مدل فعلی فعالیت مناطق آزاد جز تحمیل گرانی به ویژه در حوزه مسکن در مناطق، هیچ فایده اولیه ای ندارد و از طرفی دیگر نیز به تدریج سرمایه ها را به سمت حوزه های غیرمولد می برد.
وی اشاره کرد: باید برای اصلاح این وضعیت تلاش و نمایندگان را توجیه نماییم تا با توسعه بیش از پیش مناطق، به حجم مشکلات موجود دامن زده نشود.


منبع:

1399/07/14
23:02:49
5.0 / 5
1883
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان