یك مقام مسئول در بخش مسكن:

اوراق سلف مسكن در بورس كالا، مردم را صاحب خانه می كند

اوراق سلف مسكن در بورس كالا، مردم را صاحب خانه می كند به گزارش بازسازی خانه یک مقام مسئول در بخش مسکن اظهار داشت: انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مسکن در وضعیت رکود بازار مسکن، هم به حفظ قدرت خرید مسکن کمک و هم تامین مالی تولید را تقویت می کند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از بورس کالا، روزبه ظهیری هاشمی اظهار داشت: عامل اصلی اتفاقات یک سال قبل در بازار مسکن و افزایش قیمتی که داشته ایم، فراتر از بازار مسکن بوده است. در این بخش، بحث عرضه و تقاضا تنها دلیل نبوده و اگر نمودار تغییر قیمت دلار را نسبت به مسکن بررسی کنید، متوجه می شوید که با بالا رفتن قیمت ارز، قیمت مسکن هم بالا رفته است.
وی افزود: رسیدن به قیمت متوسط ۲۷ میلیون تومان برای هر متر مربع در تهران تنها سبب کاهش قدرت خرید مردم شده است. مؤلفه های تغییر قیمت و نوسان را فقط نمی توان با اقتصاد در نظر گرفت و مؤلفه های سیاسی و بین المللی هم در این تنش ها تأثیر مستقیمی دارد.
وی اظهار داشت: از اوایل خرداد بود که با سیاست های وزارت راه و شهرسازی درباب ورود مسکن به بورس، این مساله بطور جدی مورد پیگیری قرار|گرفت و علاوه بر عرضه های فیزیکی، بحث انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مسکن نیز مورد توجه قرار گرفت.
ظهیری اظهار داشت: نکته قابل توجه این است که مسکن همانند سایر کالاهایی که در بورس کالا عرضه می شود، همگن نیست. بطور مثال درباب تیرآهن ۱۴ که در بورس کالا عرضه می شود، همه چیز آن شامل قیمت و مشخصات آن در کل کشور مشخص است؛ ولی مسکن اینگونه نیست. شهر به شهر، محله به محله و حتی طبقه با طبقه خاصیت های متفاوتی دارد و بر این اساس نیاز بود تا یک طراحی خاص برای انتشار اوراق سلف مسکن در نظر گرفته شود.
وی افزود: در شرکت ساخت و ساز وابسته به بانک تخصصی بخش مسکن اقدامات لازم برای ورود مسکن به بورس را انجام دادیم و برای انتشار این اوراق در بورس کالا تاییدیه گرفتیم. در این تاییدیه حتی مسائل فقهی و اسلامی هم در نظر گرفته شده است تا دراین زمینه هم مشکلی به وجود نیاید.
کارشناس صنعت ساختمان اظهار داشت: اوراق سلف موازی مسکن، اوراقی است که علاوه بر امکان تامین مالی، امکان تحویل فیزیکی هم وجود دارد. با این شیوه وقتی متر به متر اوراق را خریده اید، می توانید کل خانه را صاحب شوید و اگر هم به هر ترتیب نتوانستید خانه را بخرید، قدرت خرید شما حفظ شده است.
وی بیان کرد: همیشه دغدغه در بازار مسکن این است که خانه به یک کالای مصرفی تبدیل گردد و نه یک کالای سرمایه ای که درباب انتشار اوراق سلف در بورس کالا نیز بحث ما در این طرح، یک انبوه ساز یا سازنده حرفه ای است تا بوسیله این اوراق تامین مالی کند، نه یک سوداگر مسکن که به دنبال موج سواری بر بازار مسکن می باشد.
ظهیری اظهار داشت: فرض کنید که بنده بعنوان یک سازنده، یک پروژه را که واحدهایی با متوسط ۹۰ متر مربع است را بسازم و از این اوراق استفاده کنم و مقرر است پروژه در سه سال ساخته شود. مثلاً اوراق را اینگونه تنظیم کرده ایم که در سه مرحله انتشار اوراق صورت گیرد و قیمت عرضه در هر مرحله با قیمت کارشناسی ساخت، اوراق منتشر شود؛ بطوریکه در سال اول اوراق ۳۰ درصد از ۹۰ متر را عرضه می نماییم و کدهای حقیقی فقط می توانند، خریداری کنند. سال دوم که اوراق می خواهد، منتشر شود با قیمت کارشناسی روز قیمتش متفاوت می شود. این کارشناس اظهار نمود: زمانی که پروژه به مرحله تحویل رسید و اوراق شما به اندازه خرید یک مسکن نباشد، می توانید آنرا به بازار ثانویه ببرید و بفروشید و سازنده تعیین کننده قیمت نیست، بلکه قیمت کارشناسی تعیین کننده قیمت مسکن می باشد.
وی در آخر اظهار داشت: متأسفانه هم اکنون در فضای پیش فروش، قوانین به خوبی اجرا نمی گردد. فرض کنید می خواهید خانه ۷۰ متری را با متوسط قیمت ۲۰ میلیون تومان خریداری کنید؛ برای این واحد باید ۳۰ درصد نقد پرداخت کنید و مابقی را می توانید ۱۶۰ میلیون وام بگیرید و اگر قرار باشد ۳ ساله آنرا تحویل بگیرید، باید سالانه ۴۰۰ میلیون توسط خریدار پرداخت گردد. سوال اینجاست که خریدار که متوسط ماهانه ۱۰ میلیون درآمد ناخالص دارد چگونه می تواند با پیش خرید، صاحب خانه شود؟ این در حالیست که در اوراق سلف اگر شما در سه سال نتوانستید صاحب خانه ۷۰ متری شوید، ولی به میزان خانه ۴۰ متری اوراق خریده اید، قدرت خریدتان حفظ شده است. می توانید در پروژه دیگر آن انبوه ساز اوراق بخرید و طی ۷ تا ۱۰ سال می توانید صاحب خانه شوید و موضوع مشاع بودن خانه هم مطرح نیست.


منبع:

1399/11/21
22:43:16
0.0 / 5
1211
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان