آیا میتوان یك میلیون مسكن در سال ساخت؟

آیا میتوان یك میلیون مسكن در سال ساخت؟ به گزارش بازسازی خانه رئیس انجمن انبوه سازان تهران با امکان سنجی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در سال، اظهار داشت: الان حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن انباشت تقاضا وجود دارد و به صورت متوسط برای ساخت مسکن ۵ میلیون تومان باید در نظر گرفته شود.مریم فکری: بازار مسکن این روزها حال خوشی ندارد؛ این مورد را میتوان از اعداد و ارقام انتشار یافته درباره ی قیمت مسکن پیدا کرد. به گواه کارشناسان، عمده ترین دلیل بی حالی بازار، کمبود مسکن است؛ باآنکه از نقش دلالان در بازار مسکن نمی توان گذشت.
آخرین گزارش رسمی درباره ی قیمت مسکن نشان داده است که در اردیبهشت ماه سال جاری متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۲۸.۸ میلیون تومان بوده است.
این در شرایطی است که برپایه گزارش وزارت راه و شهرسازی، سهم مسکن در سبد هزینه خانوار شهری در سال ۹۲ معادل ۳۳.۲ درصد، در سال ۹۳ معادل ۳۳.۴ درصد، در سال ۹۴ معادل ۳۳.۷ درصد، در سال ۹۵ معادل ۳۴.۱ درصد، در سال ۹۶ معادل ۳۳درصد، در سال ۹۷ معادل ۳۳.۹ درصد و در سال ۹۸ معادل ۳۶.۴ درصد بوده است.
در این میان، طبق داده های به دست آمده از سرشماری سال ۹۵، ۲۴.۲ میلیون خانوار در کشور در ۲۲.۸ میلیون واحد مسکونی زندگی می کنند. به عبارت دیگر، هم اکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور کمبود داریم. این در شرایطی است که گزارش ها از وجود ۲.۵ میلیون واحد خالی در کشور خبر می دهد.
ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی چقدر اجرایی است؟
در چنین وضعیتی، ابراهیم رییسی، رئیس دولت سیزدهم برای بهبود وضع بازار مسکن، وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال را داده است. این در شرایطی است که بنا به گزارش ها در سالهای اخیر تنها ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در هر سال ساخته شده است. بر این اساس، این سوال مطرح است که این وعده تا چه اندازه قابلیت تحقق دارد و آیا مشکل بازار مسکن با ساخت یک میلیون واحد مسکونی حل خواهد شد؟
ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین با امکان سنجی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال، اظهار داشت: ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال جزو طرح جامع مسکن می باشد که از قبل هم بوده است. همینطور در مصوبه ای که در مجلس تصویب شده و شورای نگهبان باید آنرا ابلاغ کند، تاکید شده که یک میلیون واحد مسکونی در سال باید ساخته شود و قوه مجریه این تکلیف را دارد.
وی با بیان اینکه هر رئیس جمهوری می آمد، باید این قانون را اجرایی می کرد، اضافه کرد: حالا آقای رییسی ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال را هم در شعارهای انتخاباتی داشتند و در عین حال، بعدا در کنفرانس خبری خود اعلام نمودند که اولویت شان مسکن می باشد و یک میلیون واحد مسکونی باید در سال ساخته شود.
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران با تکیه بر اینکه ساخت این تعداد واحد مسکونی باید مدیریت شود، خاطرنشان کرد: ما تابحال همیشه به بودجه دولت متکی بودیم و دولت برخلاف شعارهایی که داشت که تصدی گری به بخش خصوصی سپرده شده، اما عملا اتفاق دیگری افتاد.
رهبر متذکر شد: به نظر من اگر در حوزه مسکن به درستی عمل نماییم، اصلا نیازی به بودجه دولتی نیست. هم اکنون بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور اعلام شده است. این نقدینگی دست کیست؟ ما باید بخش خصوصی را با ترفندهای انگیزشی و اعتمادسازی میان بخش خصوصی و دولت وارد حوزه ساخت وساز نماییم. البته بخش خصوصی نیازمند حمایت است و در کنار آن، دولت باید زیرساخت ها را فراهم آورد تا واحدهای مسکونی بدون امکانات زیرساختی نباشد.
وی با بیان اینکه در حوزه ساخت وساز باید مدیریت درستی داشته باشیم، اظهار داشت: کشورهای پیشرفته هم همین کار را می کنند؛ به صورتی که اتوبان هزار کیلومتری را فقط بخش خصوصی می سازد.
رهبر اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که ما هم اکنون داریم و چوب عدم ورود بخش خصوصی را می خوریم، اعتماد است که وجود نداشته است. اما اگر دولت بتواند اعتماد را به وجود آورد و بخش خصوصی با رغبت و انگیزه وارد کار شود و در عین حال، سرمایه گذار خارجی هم جذب شود، می توانیم کار را عملیاتی نماییم.
بیشتر بخوانید: قیمت خانه در کدام مناطق تهران کاهشی شد؟
اعلام شروط ۵ گانه پرداخت وام ودیعه/ زنان و مردان مجرد مشمول دریافت هستند؟

زمین برای ساخت یک میلیون مسکن وجود دارد؟
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا این میزان زمین برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی وجود دارد یا اینکه همچون برخی واحدهای مسکونی مهر باید با فاصله بسیار از شهرها این واحدها ساخته شود؟ اظهار داشت: هم اکنون ما باید امکانات زیرساختی را فراهم نماییم. شهرک های اقماری کوچک میتوان داشت که در تمام دنیا هم این کار را می کنند تا با رفت وآمد مناسب و سهل و آسان بتوان دسترسی به شهرها داشت.
رهبر اضافه کرد: از طرفی، روی بافت های فرسوده هم بعضی ها برنامه دارند. البته بافت های فرسوده شرایط خاص خویش را دارد، چون آن جا مالکیت دارد و یا مالکیت آنها باید خریده شود و یا مشارکت اتفاق بیفتد. اما این مورد زمان بر است و باید مدیریت خاصی داشته باشیم تا برنامه احیای بافت های فرسوده پیاده سازی شود.
سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی می ساختیم
وی با بیان اینکه هم اکنون سالانه حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی ایجاد می شود، اظهار داشت: در ۷، ۸ سال گذشته ۳۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده؛ این در شرایطی است که در گذشته ۷۰۰ هزار واحد مسکونی هم ساخته شده است.
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران ضمن اشاره به قیمت ساخت مسکن اضافه کرد: ما با ۳۰۰ هزار تومان هم ساخت هر مترمربع مسکن مهر را شروع کردیم، اما الان به صورت متوسط برای ساخت مسکن ۵ میلیون تومان باید در نظر گرفته شود.
مشکل بازار مسکن حل می شود؟
رهبر در پاسخ به این پرسش که آیا ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، مشکلی از بازار مسکن حل می کند؟ خاطرنشان کرد: مشکل مسکن فقط در بخش مسکن نیست. ما باید چند وزارت خانه را در یک قالب هماهنگ ببینیم. ما اگر آمایش سرزمین را نبینیم و اجازه دهیم مهاجرت از شهرها و روستاها به شهرهای بزرگ به علت امرار معاش و گرفتن شغل و زندگی بهتر به وجود آید، به صورت طبیعی تراکم جمعیت در یک نقطه به وجود می آید و نقطه دیگر که راحتتر می توانستیم مسکن تهیه نماییم، خالی از جمعیت می شود.
وی با بیان اینکه آمایش سرزمین را باید طراحی نماییم، اظهار داشت: وزارت خانه هایی که دست اندرکار هستند مثل وزارت جهادکشاورزی، وزارت صمت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید با یکدیگر هماهنگ شوند که شغل به وجود آورند تا دیگر نیازی نباشد افراد از شهرهای کوچک و روستاها با شهرهای بزرگ مهاجرت کند.
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران متذکر شد: در این شرایط میتوان نیاز مسکن را برنامه ریزی کرد؛ چونکه در شهرهای کوچک راحتتر میتوان زمین تهیه کرد یا ساخت وساز راحتتر اتفاق می افتد.
چقدر مسکن می خواهیم؟
رهبر ضمن اشاره به نیاز واقعی مسکن در کشور، اظهار داشت: ما یک انباشت تقاضا برای مسکن داریم. در عین حال، گفته می شود که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خالی در کشور وجود دارد. این در شرایطی است که این تعداد واحد خالی هماهنگ با نیاز مردم نیست؛ چونکه ما برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه می خواهیم مسکن تأمین نماییم، اما در ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی که گفته می شود خالی است، مسکن لوکس، ویلایی، زیارتی، بافت فرسوده و خانه دوم هست.
وی با بیان اینکه ما در ۸ سال قبل به صورت متوسط سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکن ساختیم و این یعنی ۷۰۰ هزار واحد در سال کم ساخته شده است، اظهار داشت: بدین سان حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن انباشت تقاضا وجود دارد و سالانه یک میلیون واحد مسکونی هم باید ساخته شود.
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران خاطرنشان کرد: بر این اساس، با عنایت به این عدد باید سالانه بیشتر از یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود تا مشکل کمبود مسکن جبران شود.
۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/04/04
18:35:19
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان