آن چه سهامداران عدالت باید بدانند

آن چه سهامداران عدالت باید بدانند بازسازی خانه: از ۱۷ اسفند ۹۵ تابحال كم تر از یك سال قبل كه میوه های سهام عدالت رسید؛ هرچند كم اما وعده ای بود كه دولتمردان جامه عمل به آن پوشاندند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از خبر آنلاین، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور میانه های اسفندماه سال قبل در مراسم رونمایی از سامانه جدید سهام عدالت گفته بود كه مقرر است 50 میلیون ایرانی دارنده سهام عدالت بعد از یك دهه از واگذاری این سهام ها تعیین تكلیف شوند و سود به حسابشان واریز شود.
او البته این را هم گفته بود كه 60 بنگاهی كه در اختیار سهام عدالت قرار دارند، جزء بهترین بنگاه های ایران هستند و ارزش سهام آن ها روز به روز افزایش پیدا خواهد نمود. زیرا یكی از محورهای ساماندهی طرح سهام عدالت این بود كه 60 بنگاه مهم كشور از بلاتكلیفی خارج شوند تا بتواند به بهترین شكل بهره ور و سودآور شوند.
وی ابراز امیدواری كرده بود كه این اقدام در زندگی همه مردم بخصوص طبقات ضعیف جامعه مفید واقع شود. موضوعی كه حالا باید در دراز مدت منتظر ماند و نتایج آن را در زندگی دارندگان سهام عدالت جستجو كرد.
به دنبال وعده معاون اول رییس جمهور و بعد از رونمایی از این سامانه تازه، سازمان خصوصی سازی ماموریت یافت تا كسانی كه سقف سهام یك میلیون تومانی خویش را تكمیل می كنند، دسته بندی كرده و آنها را در فهرست دریافت كنندگان سود سهام عدالت امسال قرار دهد.
چند نوبت فرصت برای تكمیل اطلاعات خواسته شده تا شهریور ماه به طول انجامید و سرانجام میانه دی ماه با دستور رییس جمهوری فرمان واریز سود سهام عدالت صادر شد و به دنبال آن سازمان خصوصی سازی اعلام نمود كه مالكان كل سهام یك میلیونی عدالت سود علی الحساب امسال را دریافت خواهند كرد.
آنطور كه این سازمان اعلام كرده: « ۵۰هزار تومان و به مابقی حدود ۲۶۰۰۰ تومان سود در فاز اول پرداخت می گردد. (اینجا را بخوانید)
33 میلیون نفر سهامداران جز
اگرچه سال قبل اعلام شده بود كه تعداد دریافت كنندگان سهام عدالت 50 میلیون نفر هستند، اما بخشی از كسانی كه سهام عدالت در دست داشتند، نسبت به تكمیل اطلاعات خود اقدام نكرده اند. از همین رو، برپایه اعلام سازمان خصوصی سازی تعداد سهامداران این مرحله 33 میلیون نفر اعلام گردید.
جعفر سبحانی مشاور رییس كل سازمان خصوصی سازی در این رابطه گفته است: « تمامی مشمولان سهام عدالت كه ثبت نام خویش را به درستی انجام داده و كد شبای خویش را در سامانه این سهام اعلام نموده اند سود سهام خویش را دریافت كرده اند و اخباری كه در خصوص عدم واریز سود وجود دارد، صحت ندارد. كار واریز سود به بانك های مختلف سپرده شده است؛ اما ممكن است بانكها مطابق با روشی كه خود برای اعلام واریز دارند این مورد را به مشتری اعلام نكرده باشند. »(اینجا را بخوانید)
البته اطلاعات انتشار یافته از جانب سازمان خصوصی سازی نشان می دهد، سود واریز شده به حساب مشمولین مربوط به سال مالی 95 بوده بنابراین سهامدارانی كه موجودی خویش را امسال تا سقف یك میلیون تومان تكمیل كرده اند امسال مشمول دریافت سود كامل می گردد. البته به قول جعفر سبحانی مرحله دوم را تا نوروز 97 به حساب مشمولین واریز خواهد شد.
او گفته است: « سهامدارانی كه در سال 96 الباقی بدهی سهام عدالت واگذار شده به خویش را تسویه كرده باشند، برای دریافت سود سال مالی 96 شركت ها كه مجامع آن ها در تیر ماه 97 برگزار می شود، می توانند طی آبان و آذر 97 كه موعد توزیع سود فرا می رسد، به تناسب مبلغ یك میلیون تومانی سهام خود از سود كامل عملكرد دوره مالی 96 شركت ها برخوردار خواهند شد. »
سهام عدالت از آغاز تا تعیین تكلیف
به دنبال فرمان مقام معظم رهبری برای اجرای بازنگری در اصل 44 قانون خصوصی سازی، بندی به مصوبات این اصل تحت عنوان سهام عدالت افزوده شد كه حكایت از پرداخت سهام عدالت به اقشار صدمه پذیر جامعه داشت. به دنبال آن در سال 1385 طرحی تحت عنوان توزیع سهام عدالت اجرایی شد كه بر مبنای آن قرار شد در مدت 10 سال، سود سهام اعطایی به مشمولان به جای پرداخت به آنها بابت اقساط سهامشان كسر شود و بعد از آن سهامداران بتوانند سهام عدالت خویش را خرید و فروش كنند.
براساس قانون تجارت، شركت ها هشت ماه بعد از برگزاری مجامع خود برای توزیع سود فرصت دارند. ازاین رو اگر مجمع عمومی یكی از شركت های مشمول سهام عدالت تیرماه برگزار شود، تا اسفند ماه فرصت دارد سود متعلقه را برای توزیع میان سهامداران واریز نماید.
جعفر سبحانی مشاور سازمان خصوصی سازی می گوید: « اگر فرد مشمول بدهی خود تا سقف یك میلیون تومان را به حساب سازمان خصوصی واریز نكرده و حدود 5 میلیون ریال (500 هزار تومان) سهام در اختیار داشته باشد، حدود نیمی از این مبلغ را بعنوان سود دریافت خواهد نمود. در هر مرحله بخشی از سود سهام عدالت به نسبت واریز شركت ها بین مشمولان توزیع می گردد. دهك های پایین جامعه و مشمولان تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی در اولویت واریز سود هستند اما به صورت كلی واریز سود به صورت مرحله به مرحله خواهد بود. (اینجا را بخوانید)
حالا اولین مرحله سود سهام عدالت مشمولان به حساب آنها در حال واریز شدن است كه مطابق آن مشمولانی كه میزان سهام عدالت آنها یك میلیون تومان است (شامل مشمولان مددجوی كمیته امداد و سازمان بهزیستی و هم افرادی كه از محل آورده نقدی خود اقدام به تسویه مانده بدهی اقساط سهام خود نموده اند) بابت عملكرد سود سال مالی 95 شركتهای سرمایه پذیر، 150 هزار تومان سود دریافت خواهند كرد كه البته این سود به مرور و طی دو یا سه مرحله به حساب آنها واریز خواهد شد كه در مرحله اول، این افراد 50 هزار تومان سود می گیرند.
در این راستا از سال 85 تابحال 49 میلیون و 226 هزار نفر از افراد جامعه بعنوان مشمولان سهام عدالت شناسایی شده و به آنها سهام تعلق گرفته است.
ارزش سهام عدالت چقدر است؟
اگرچه خیلی ها پس از واریز سود سهام عدالت، رقم واریزی سود سهام عدالت را دستمایه طنز قرار دادند، اما برای بسیاری هم این سئوال پیش آمد كه آیا این رقم 50 هزار تومان سود سالانه مقرر است، همین رقم باقی بماند؟
بررسی ها نشان داده است سهامی كه یازده سال پیش یك میلیون تومان بوده حالا دو میلیون و 400 هزار تومان ارزش دارد و این ارزش با رشد اقتصاد و افزایش معاملات ارزش معاملات بازار سرمایه بیشتر هم خواهد شد. یعنی می توان گفت یك سرمایه گذاری هر چند اندك اما مطمئن است.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در این رابطه گفته است: « ما سه سال وقت گذاشتیم كه راهكاری پیدا نماییم كه 70 میلیون ایرانی در كارخانجات شریك باشند و هم اكنون به جمعیت زیر پوشش كمیته امداد و بهزیستی یك میلیون تومان پرداخت كرده و سهامشان 2 میلیون و 400 هزار تومان ارزش دارد و امسال هم سود سهام آنها مانند همه افراد دیگر سهامدار در شركت ها به مبلغ 150 هزار تومان پرداخت شده است. »(اینجا را بخوانید)
سهامی كه از صفر طی دهسال گذشته كلید خورده حالا بیش از 2 میلیون و 400 هزار تومان ارزش دارد. در عین حال كه به قول عبدلله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی این امكان برای افرادی كه دعوت نامه سهام عدالت دارند اما به هر علت از ثبت نام نهایی سهام عدالت جا مانده اند، وجود دارد كه در آینده بعد از آخر پروسه پرداخت سود، تعیین تكلیف شده و به حق شان برسند. آنطور كه پوری حسینی گفته: « این افراد كه تعداشان بیش از یك میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است و به قول معروف جاماندگان سهام عدالت لقب گرفته اند، هم از تصمیم تازه دولت برای سهام عدالت جا نخواهند ماند. (اینجا را بخوانید)
البته به جز جاماندگان، حقوق اموات هم سرجای خود باقی خواهد ماند. برپایه اعلام سازمان خصوصی سازی آنن دسته از مشمولانی كه تا ۳۱ مرداد امسال شماره شبای حساب بانكی خویش را در سامانه سهام عدالت ثبت كرده اند و بعد از این مدت فوت شده اند، مشمول دریافت سود سهام عدالت هستند. (اینجا را بخوانید)

3535


1396/10/25
12:45:21
5.0 / 5
5353
تگهای خبر: بانك , خصوصی سازی , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان