یک میلیون واحد مسکونی چقدر برق می خواهد؟

یک میلیون واحد مسکونی چقدر برق می خواهد؟ به گزارش بازسازی خانه فارس نوشت: در شرایطی که مدل ساخت ۱ میلیون واحد مسکونی بر مبنای خانه ۱ طبقه در دستور کار قرار گیرد، میتوان احتیاج به برق ۱۱۵۰ مگاواتی این واحدها را از راه برق تجدیدپذیر تأمین کرد.


وعده ساخت ۱ میلیون مسکن در سال واکنش های بسیاری را در فضای رسانه ای و کارشناسی کشور به همراه داشته و اظهارات متفاوتی پیرامون این وعده بزرگ مطرح می شود. با عنایت به اهمیت جزئیات ساخت ۱ میلیون واحد مسکونی در سال، بررسی این مساله در پرونده "یک میلیون سرپناه" در دستور کار خبرگزاری فارس است. بر این اساس در هفتمین شماره از پرونده مذکور به سراغ پاسخ این سوال می رویم که انرژی برق یک میلیون مسکن در سال چگونه تأمین می شود؟
نیاز برقی ۱ میلیون مسکن چه قدر است؟ در گام اول پاسخ به سوال نحوه تأمین برق یک میلیون واحد مسکونی در سال، باید بدانیم این تعداد واحد مسکونی بعد از ساکن شدن خانوارها به چه میزان برق نیاز دارند. بر مبنای برآورد آماری صورت گرفته از میزان مصرف واحدهای مسکونی کشور، مصرف برق یک واحد مسکونی معمولاً برای مصارف عادی با کولر آبی برابر حداکثر ۵ کیلووات ساعت است ولی برای خانه های با کولرهای گازی بین ۷ تا ۱۰ کیلووات مصرف برق ثبت می شود. در نظر داشته باشید که این میزان مصرف برای ساعات اوج مصرف و استفاده همزمان است وگرنه در بسیاری از ساعات روز امکان دارد مصرف شما به کیلووات هم نرسد. در شرایطی که اتلاف ۱۵ درصدی شبکه توزیع به میزان مصرف برق واحدهای مسکونی اضافه شود، به صورت کلی برای ساخت ۱ میلیون خانه بالغ بر ۱۱۵۰ مگاوات توان تولید برق نیاز است. به عبارت دیگر ۱ میلیون واحد مسکونی در سال معادل تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر مصرف برق دارند. *برآورد هزینه تأمین برق ۱ میلیون مسکن در همین راستا، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ضمن اشاره به سرمایه گذاری لازم به منظور تولید برق مورد نیاز ۱ میلیون خانوار در واحدهای مسکونی جدید اظهار داشت: « قطعا برای تأمین برق واحدهای مسکونی تأمین اعتبار نیاز است که طبق برآوردهای اولیه تأمین برق ۱ میلیون مسکن چیزی بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده، سرمایه نیاز دارد.» در نگاه اول اضافه کردن ۱۱۵۰ مگاوات توان اسمی به ظرفیت ۸۰ هزار مگاواتی شبکه برق کشور مساله قابل توجهی تلقی نمی گردد اما اگر بدانیم در تابستان سالجاری شبکه برق با کسری نزدیک به ۱۵ هزار مگاواتی روبرو شده و در صورت عدم توجه به این مساله ۱۱۵۰ مگاوات دیگر هم به ناترازی تولید و مصرف اضافه می شود، مساله تأمین برق واحدهای مسکونی اهمیت پیدا می کند. با اطلاع از هزینه و احتیاج به برق ۱ میلیون واحد مسکونی به نظر می آید توجه به این مساله باید در دستور کار وزرای راه و شهرسازی و نفت و انرژی قرار گیرد.
*راهکاری برای تأمین برق ۱ میلیون مسکن فارغ از احتیاج به توان ۱۱۵۰ مگاواتی برای تأمین برق ۱ میلیون واحد مسکونی، این مساله می تواند معادل یک فرصت بی نظیر و تاریخی در صنعت برق کشور لحاظ شود. به منظور آگاهی از این فرصت بی نظیر، قبل از پرداختن به راهکار باید بدانیم، این مساله تنها در واحدهای مسکونی یک طبقه قابلیت اجرایی دارد. یک طبقه شدن واحد مسکونی می تواند به جهت ایجاد امنیت بیشتر خانواده و ایجاد فضای کافی زمینه استقرار واحدهای تولیدکننده انرژی نظیر صفحه های خورشیدی برای تولید برق و آب گرم را مهیا کرده و در صورت توجه دولت به این حوزه زمینه خود تأمین شدن این واحدها از منظر انرژی را فراهم می شود. بر همین اساس، در شرایطی که فضای لازم در واحدهای مسکونی یک طبقه مهیا شود، میتوان بخش اعظمی از ۱۱۵۰ مگاوات توان مورد نیاز تأمین برق ۱ میلیون مسکن را از راه انرژی تجدیدپذیر تأمین کرد. به گزارش فارس، هم اکنون ظرفیت نصب شده انرژی تجدید پذیر ایران ۹۰۳ مگاوات برآورد می شود، این یعنی استفاده از انرژی تجدیدپذیر در تأمین برق ۱ میلیون واحد مسکونی می تواند زمینه افزایش ۲ برابری تولید برق تجدیدپذیر در کشور را به وجود بیاورد. تقاضای بوجود آمده به جهت استفاده از انرژی تجدیدپذیر در ساخت ۱ میلیون مسکن به اندازه ای است که می تواند زمینه توسعه قابل توجه این حوزه در کشور را به وجود آورد و اشتغال قابل توجهی در نوآورانه ترین صنایع کشور را شکل بدهد. در شرایطی که ساخت ۱ میلیون واحد مسکونی با توسعه ۱۱۵۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر در واحدهای مسکونی یک طبقه دنبال شود، سالانه دست کم انرژی معادل ۸.۷ میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی خواهد شد. علاوه بر این، از انتشار ۴.۵ میلیون تن گازهای آلاینده به جو هم جلوگیری می شود. ۲۲۳۲۲۷

1400/06/23
22:13:19
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان