چینی ها برای ساخت مسکن به ایران می آیند؟

چینی ها برای ساخت مسکن به ایران می آیند؟ به گزارش بازسازی خانه تسنیم نوشت: عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن مخالفت با مذاکره وزارت راه با چینی ها برای ساخت انبوه مسکن در ایران، اظهار داشت: انبوه سازان ایرانی توان ساخت یک میلیون مسکن را دارند.


محمدرضا رضایی کوچی در پاسخ به پرسشی در خصوص مذاکره با چینی ها برای ساخت و ساز انبوه در کشور، اظهار نمود: از نظر ما کشور توان تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال و حتی بیشتر را دارد. وی خاطرنشان کرد: در بحث تولید مصالح ساختمانی در کشور خودکفا هستیم؛ یعنی همه اجزای مورد نیاز در ساخت و ساز مسکن را در کشور تولید می نماییم. در بحث مصالح ساختمانی مهم ترین نهاده سیمان و فولاد است که در این دو بخش هم امروز بیشتر از ۲ برابر نیاز کشور تولید داریم. وی با یادآوری اینکه بخش عمده ای از مصالح ساختمانی تولید داخل صادر می شود، اضافه کرد: از طرفی بیشتر از ۵۰۰ هزار مهندس عمران در کشور داریم؛ یکی نیروی مجرب آماده به کار. کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که این تعدد مهندس دارند. ایران سومین کشور در دنیاست که بیشترین تعداد مهندس را در مقایسه با جمعیت کشور داریم. رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: شرکت ها و مشاورانی در کشور داریم که در حوزه مسکن سوابق خوبی دارند و به سادگی می توانند یک میلیون مسکن را بسازند. گرچه وزارت راه و شهرسازی با برخی کشورها همچون چین وارد مذاکره شده است. البته به نظرم نیازی به این کار نیست چون ظرفیت داخل کشور یعنی توان مهندسی و نیروهای انسانی به سادگی می توانیم سالانه یک میلیون مسکن در کشور بسازیم. رضایی کوچی افزود: در بحث صنعتی سازی برخی خطوط تولید را داریم که به واسطه بی توجهی در شرایط خوبی به سر نمی برند. می توانیم شرکت ها را در صنعتی سازی تقویت نماییم تا بتوانیم در این عرصه وضعیت بهتری را پیدا نماییم.
روز گذشته عضو کمیسیون عمران مجلس با تشریح جزئیات جدید قانون جهش تولید از مذاکره با چینی ها برای ورود به ساخت و ساز انبوه مسکن در کشور اطلاع داده بود. اقبال شاکری با یادآوری اینکه مطابق قانون بانکها موظف می باشند برای ساخت وساز مسکن (قانون جهش تولید مسکن) سالانه ۲۰ درصد تسهیلات پرداخت کنند، اظهار نمود: برای سال جاری (۱۴۰۰) این رقم ۳۶۰هزار میلیارد تومان است که برای سالهای بعد با عنایت به تورم اعلامی از جانب بانک مرکزی مبلغ تسهیلات هم افزایش پیدا خواهد نمود. وی با تاکید بر اینکه بانکها مکلف به پرداخت تسهیلات هستند و در صورت عدم همراهی مطابق قانون با آنها برخورد خواهد شد، اضافه کرد: متأسفانه بانکها سرکش هستند و به آسانی زیر بار انجام قوانین نمی روند، با عنایت به همین مساله به وزیر اقتصاد پیامک زدم که برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن بانکها را سرخط بیاورد. وی با بیان اینکه در قانون جهش تولید مسکن تسهیلات ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی پرداخت خواهد شد در پاسخ به پرسش تسنیم درباره سود و دوره بازپرداخت این وام ها اظهار داشت: سود وام مذکور متغیر و از ۵ تا ۱۲ درصد است، به عبارت دیگر بسته به منطقه ای که وام پرداخت می شود سود آن هم متفاوت می باشد و در تهران وام ۴۵۰میلیون تومانی با سود ۱۲درصدی پرداخت خواهد شد. وی با بیان اینکه دوره بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ساله است، افزود: واحدهای قانون جهش تولید طی دو سال ساخته می شوند و بعد از تحویل به متقاضیان حائز شرایط بازپرداخت تسهیلات طی ۱۸ سال آغاز خواهد شد. شاکری با یادآوری اینکه وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است ثبت نام قانون جهش تولید هفته آینده شروع می شود در پاسخ به پرسش تسنیم در خصوص اینکه چه تضمینی وجود دارد سازندگان در بازه زمانی ۲ساله واحدها را تکمیل کنند و اتفاقات مسکن مهر (طولانی شدن روند ساخت) تکرار نمی گردد، افزود: به نکته بسیار مهمی اشاره کردید، وزارت راه و شهرسازی باید برای این مورد برنامه ریزی کند و در قراردادهای ساخت مسکن تمام مؤلفه ها همچون ریسک افزایش قیمت و... در نظر گرفته شود. شاکری بیان نمود: در قانون جهش تولید مسکن مقرر است بنیاد مسکن، ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان و... ساخت وساز را انجام دهند که در صورت تأخیر در ساخت واحد استفاده از ابزارهایی مانند دستور جلب سخت تر می شود. او همینطور از مذاکره با چینی ها برای ورود به ساخت مسکن در چارچوب قانون جهش تولید اطلاع داد و اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی با ۴ تا ۵ سازنده بزرگ کار را شروع می کند و این سازندگان هم از انبوه سازان و شرکتهای کوچک تر برای ساخت واحدها استفاده می نمایند. وی ضمن اشاره به برنامه خوب وزارت راه برای ساخت واحدها اظهار داشت: بنا بر اعلام وزارت راه در سال اول ساخت ۲میلیون مسکن و در سال دوم هم ساخت ۲میلیون دیگر شروع می شود، بدین سان در ۴ سال دولت سیزدهم ۴میلیون مسکن ایجاد می شود که می تواند تاثیر مناسبی در بازار مسکن داشته باشد. وی توضیح داد: پیشبینی می نماییم قیمت ها مانند قبل رشد نداشته باشد و در حد متعادلی افزایش قیمت مسکن داشته باشیم، ضمن اینکه با ابزارهای دیگر همچون مالیات بر عایدی سرمایه می توانیم بازار مسکن را بیشتر از پیش کنترل نماییم. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/07/22
13:26:49
5.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان