راه و مسكن در هفته ای كه گذشت؛

تلاش وزیر راه برای ارزان شدن وام اجاره

تلاش وزیر راه برای ارزان شدن وام اجاره وام ودیعه مسکن امسال در حالی مسیر پر فراز و نشیب را طی کرد که پس از سه ماه بالاخره با نرخ سود یارانه ای به مقصد رسید.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، در هفته جاری یکی از اصلی ترین موضوعات اقتصادی کشور، ساماندهی بازار اجاره مسکن بود که همه قوا را به خود مشغول کرده بود؛ از تصویب تعیین سقف اجاره بها در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تا تصویب کلیات طرح دو فوریتی ساماندهی بازار اجاره مسکن در مجلس شورای اسلامی.
همچنین علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه هفته جاری در حاشیه جلسه هیئت دولت از تصویب اعطای وام ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان برای مستأجران تهرانی به رقم ۱۰۰، کلانشهرها ۷۰ و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان و ا بوسیله سامانه معرفی وزارت راه و شهرسازی آگاهی داده بود.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز از یارانه ای شدن ۵ درصد از نرخ سود این تسهیلات و کاهش سود وام ودیعه مسکن از ۱۸ به ۱۳ درصد آگاهی داده بود.
گفتنی است قبل از این در اواخر اردیبهشت امسال شورای پول و اعتبار با اعطای وام کمک ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد موافقت کرده بود که با پیگیری های رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، و گرفتن مصوبه مربوطه از این شورا، توانست موافقت شورای پول و اعتبار با کاهش نرخ سود تسهیلات کمک ودیعه مسکن از ۱۸ به ۱۳ درصد را جلب نماید.
این سومین سال پی در پی اعطای تسهیلات ودیعه مسکن می باشد و در دو سال قبل با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تسهیلات مذکور با نرخ سود ۱۳ درصدی به متقاضیان و مستأجران واجد شرایط اعطا می شد.
همچنین از دیگر اتفاقات مهم این هفته، ورود قطار ترانزیتی قزاقستان-ترکمنستان-ایران-ترکیه-اروپا به ایستگاه راه آهن تهران همزمان با ورود رییس جمهور قزاقستان به کشورمان بود.
برای نخستین بارست که محموله کانتینری گوگرد قزاقستان بصورت تمام ریلی از مسیر ایران به ترکیه و سپس اروپا حمل می شود.
در دولت سیزدهم توجه به کریدورهای جدید ریلی خصوصاً احیای کریدور شرق به غرب در کنار اهتمام ویژه به کریدور شمال-جنوب، توانسته به باززنده سازی کریدورهای مغفول همچون راه آهن اینچه برون که تا قبل از این با وجود هزینه بالای راه اندازی آن مورد استفاده چندانی قرار نگرفته بود، کمک شایانی کند.
سفارت ایران در پکن نیز روز گذشته از شروع حرکت قطار باری چین-ایران به سمت کشورمان آگاهی داده بود که راه اندازی این قطار کمک بزرگی در توسعه روابط تجاری تهران-پکن خواهد داشت و می تواند آغازی بر ایجاد مسیر ترانزیت ریلی شرق به غرب از مسیر ایران باشد.
در هفته جاری رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و علیرضا زاکانی شهردار تهران درباب نوسازی بافت های فرسوده پایتخت و اجرای قسمتی از طرح نهضت ملی مسکن در بافت های فرسوده تهران دیدار و گفت و گو و تصمیماتی اتخاذ کردند.
پیش از این هم بنیاد مسکن راه اندازی ۱۰ هزار واحد از خانه های طرح نهضت ملی مسکن در شهر تهران را بر عهده گرفته بود که مقرر است قسمتی از این ۱۰ هزار واحد در بافت های فرسوده یا نابه سامان شهری و محله های اقشار کم بضاعت راه اندازی شود.


منبع:

1401/04/03
17:34:17
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان