صاحبخانه ها چقدر باید مالیات اجاره بدهند؟

صاحبخانه ها چقدر باید مالیات اجاره بدهند؟ ایسنا نوشت: صاحبان درآمد املاک اجاری باید تا اختتام تیرماه اظهارنامه درآمد املاک اجاری عملکرد سال 1400 را ارائه نمایند که 75 درصد درآمد اجاره املاک مشمول مالیات بوده و 25 درصد آن معاف از مالیات است.


مالیات بر درآمد املاک از انواع مالیات مستقیم است که انواع درآمدهای حاصل از ملک را شامل می شود و مالیات بر اجاره املاک یکی از سه نوع مالیات بر درآمد املاک است که به درآمد حاصل شده اشخاص حقیقی و حقوقی بابت اجاره املاک و مستغلات در ایران تعلق می گیرد. درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره گذاشته می شوند، عبارت است از کل مال الاجاره شامل نقدی و غیرنقدی بعد از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره؛ بدین سبب ۷۵ درصد درآمد اجاره املاک مشمول مالیات بوده و ۲۵درصد آن معاف از مالیات است.
همچنین، ملکی که کسب درآمد از اجاره آن مشمول مالیات اجاره می شود، می تواند ملک مسکونی، اداری و یا تجاری باشد. البته، کاربری ملک در شمول آن نسبت به قوانین مربوط به مالیات بر درآمد اجاره ملک، بی تاثیر است و این مالیات فقط به مبلغ اجاره تعلق می گیرد. لازم به ذکر است که مالیات بر درآمد اجاره مربوط به صاحبان املاک است و ارتباطی به مستاجر ندارد.
در این بین، بر طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، کلیه اشخاصی که ملک یا املاک خودرا به اجاره واگذار کرده اند و درآمدی از آن دارند، مشمول مالیات بوده و موظف اند تا اختتام تیرماه سال جاری به سامانه my.tax.gov.ir مراجعه و نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بردرآمد اجاره املاک عملکرد سال ۱۴۰۰ خود اقدام نمایند. هر مؤدی مشمول، در اظهارنامه الکترونیکی مالیات بردرآمد اجاره املاک باید به ازای تمام املاک مورد اجاره در کل کشور یک اظهارنامه ارائه نماید. در نوع مالیات بر اجاره املاک، دو نوع محاسبه مالیات دست اول و دست دوم وجود دارد و تفاوت این دو محاسبه در آنست که ماخذ مالیات بر اجاره دست اول ۷۵ درصد اجاره بهای سالیانه بوده، در صورتی که این ماخذ برای اجاره دست دوم توسط مستاجر، تفاوت اجاره بهای پرداختی توسط او به مالک و اجاره بهای دریافتی توسط او از مستاجر دوم است. نرخ مالیات بر درآمد اجاره ملک در سال ۱۴۰۰ نیز به شرح زیر است: درصد مالیات درآمد سالیانه مشمول مالیات ۱۵ تا ۵۰ میلیون تومان ۲۰ ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان ۲۵ بیش از ۱۰۰ میلیون تومان
مطابق تبصره ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم، به ازای هر ۱۰ درصد افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال قبل آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخ های مذکور کم می شود که شرط برخورداری از این تخفیف، تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از طرف سازمان امور مالیاتی است. موارد معافیت از مالیات بر درآمد اجاره ملک در سال ۱۴۰۰ طبق این گزارش، تعدادی از املاک از مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند که موارد آنها به شرح زیر ذکر شده است: ۱. املاکی که مورد سکونت پدر یا مادر یا همسر یا فرزند یا اجداد یا افراد تحت تکفل مالک است.
۲. املاک مورد اجاره، درتهران تا ۱۵۰ متر مربع و در سایر نقاط تا ۲۰۰ مترمربع.
۳. مالکان مجتمع های مسکونی دارای بیش از سه واحد استیجاری که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت مسکن و شهرسازی ساخته شده یا می شوند در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاک اجاری معاف است.
۴. اگر شخص مالک هیچ درآمدی به غیر از اجاره ملک خود ندارد تا میزان معافیت مالیاتی که هر ساله اعلام می شود از پرداخت مالیات معاف است که سقف و کف معافیت مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می شود. ۲۲۳۲۲۷

1401/04/08
11:35:16
5.0 / 5
156
تگهای خبر: اجاره , املاك , درآمد , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان