قیمت مسکن همچنان رو به افزایش

قیمت مسکن همچنان رو به افزایش به گزارش بازسازی خانه، ایسنا نوشت: بر مبنای شاخص بانک مرکزی میانگین قیمت مسکن در تهران برای هر متر خانه ۴۳.۷ میلیون تومان و طبق شاخص مرکز آمار ۴۶.۴ میلیون تومان است.مرکز آمار در جدید ترین گزارش از شاخص قیمت مصرف کننده در آبان ۱۴۰۱ اعلام نموده که قیمت مسکن کل کشور در یک ماه گذشته ۳.۷درصد افزایش داشته است.
به نقل از ایسنا، نرخ رشد نقطه به نقطه یعنی مقایسه رشد قیمت در مقایسه با آبان سال قبل هم افزایش ۳۹.۲درصد را نشان داده است. تورم سالیانه که رشد قیمت در ۱۲ ماهه منتهی به آبان ۱۴۰۱ را به تصویر می کشد هم از افزایش ۳۱.۵درصد حکایت دارد.
ماه پیش از آن یعنی مهرماه هر سه شاخص مذکور به ترتیب ۶.۱درصد، ۳۶.۳درصد و ۳۰.۳درصد بود. بر این اساس آمار روایت می کند که باآنکه تورم سالیانه در آبان ۱۴۰۱ با مقداری رشد روبرو شده، در یک ماه اخیر از شتاب رشد نرخ مسکن کاسته شده است.
در بخش اجاره هم قیمتها در آبان سال ۱۴۰۱ نسبت به مهرماه همین سال ۳.۷ درصد افزایش پیدا کرد. نرخ اجاره بها در مقایسه با آبان سال قبل ۳۹.۱درصد و در ۱۲ ماهه منتهی به آبان سال جاری ۳۱.۳درصد رشد داشته است.
تورم اجاره بها در ماه گذشته (مهرماه) در سه شاخص رشد ماهیانه، نقطه به نقطه و سالیانه به ترتیب ۶.۱ درصد، ۳۶درصد و ۳۱.۱درصد اعلام گردید.
مرور شرایط بازار مسکن کل کشور در هشت ماه گذشته از آن حکایت می کند که رشد ماهیانه قیمت مسکن در اردیبهشت ۲.۵درصد، خرداد ۲.۳درصد، تیرماه ۳.۸درصد، مردادماه ۲.۸درصد، شهریورماه ۳.۵درصد، مهرماه ۶.۱درصد و آبان ۳.۷درصد بوده است.میزان رشد ماهیانه نرخ اجاره در کل کشور هم در اردیبهشت ۲.۵درصد، خرداد ۲.۳درصد، تیر ۳.۸درصد، مرداد ۲.۹درصد، شهریور ۳.۵درصد، مهر ۶.۱درصد و آبان ۳.۷درصد اعلام گردید.
به نظر می رسد با به انتها رسیدن فصل جابه جایی، کاهش تدریجی انتظارات تورمی و افت سرعت رشد قیمت مسکن در تهران به تدریج بر بازار مسکن کل کشور تأثیر گذاشته و این بخش به ثبات نسبی رسیده است.
گزارش های میدانی از شهر تهران نشان داده است هم اکنون آرامش نسبی در بازار مسکن وجود دارد. مهرماه سال جاری نرخ رشد ماهیانه قیمت با ۱.۲درصد افزایش به صفر متمایل شده و معاملات با حدود ۵۴۰۰ فقره به پایین ترین میزان خود امسال رسیده است.
در حال حاضر طبق شاخص بانک مرکزی، میانگین قیمت هر متر خانه در تهران ۴۳.۷میلیون تومان و بر مبنای شاخص مرکز آمار ۴۶.۴میلیون تومان است. از سوی دیگر به علت شرایط موجود جامعه انتظارات تورمی در قسمت مسکن کاسته شده و زمینه برای ورود تقاضای مصرفی فراهم است. گزارش قیمت آبان ماه شهر تهران هنوز عرضه نشده است.

بیشتر بخوانید: پای رستم قاسمی در بین است؛ وضع بد واحدهای نیمه تمام مسکن مهر
۲۱۷ ۳۵


منبع:

1401/09/04
13:19:51
5.0 / 5
299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان