ردپای قیمت های عجیب در بازار مسکن

ردپای قیمت های عجیب در بازار مسکن به گزارش بازسازی خانه، با وجود گرانی فاحش مسکن و در شرایطی که آمارهای رسمی از میانگین قیمت مسکن در محدوده قیمتی ۵۰ میلیون تومان خبر می دهد، این سوال از ذهن بسیاری عبور می کند که با بودجه اندک، دیگر در تهران نمی شود خانه خرید.مریم فکری: براساس گزارش مرکز آمار ایران اگر دو دو تا چهارتای ساده داشته باشیم، با متری ۵۰ میلیون تومان فقط ۲۰ مترمربع یک خانه را میتوان خرید. آن طور که در گزارش مرکز آمار ایران مشاهده می شود، منطقه ۱۸ ارزان ترین منطقه تهران است که به صورت میانگین هر متر خانه ۲۵ میلیون و ۶۹۳ هزار تومان قیمت دارد و گران ترین منطقه هم با میانگین قیمت ۱۰۷ میلیون و ۱۱۴ هزار تومان، منطقه یک شناخته شده است.
با توجه به این آمارها، با متری ۲۵ میلیون تومان در منطقه ۱۸ تهران می شود ۳۸ متر و با ۱۰۷ میلیون تومان در منطقه یک فقط ۹ متر خانه خرید.
اما نکته این جاست که قیمت هایی که در فایل های فروش ملک در بازار دیده می شود، بسیار متفاوت با اعداد مرکز آمار ایران است. در رصد قیمتها در بازار، آپارتمان هایی دیده می شود که هر متر بیشتر از ۲۵۰ میلیون تومان قیمت دارد. در یکی از آگهی ها، یک خانه ۲۰۰ متری در نیاوران به قیمت ۴۰ میلیارد تومان برای فروش گذاشته شده است. این در شرایطی است که در پروژه های نیمه ساز این منطقه، آپارتمانی هم دیده می شود که هر مترمربع ۲۵۰ میلیون تومان قیمت دارد.
بنا به این گزارش، یک آپارتمان ۱۸۸ متری در منطقه نیاوران، متری ۱۸۵ میلیون تومان قیمت دارد که در نهایت باید در حدود ۳۵ میلیارد تومان هزینه کرد. در این میان، یک خانه که در حدود ۳۷۰ متر متراژ دارد و سال ساخت آن ۱۴۰۰ است، متری ۳۱۰ میلیون تومان قیمت دارد که در نهایت ۱۱۵ میلیارد تومان برای فروش گذاشته شده است.
اما در منطقه ۱۸ تهران، در یافت آباد، یک آپارتمان ۶۷ متری هر مترمربع ۲۲ میلیون و ۲۳۸ هزار تومان قیمت دارد که در نهایت یک میلیارد و ۴۹۰ میلیون تومان قیمت خورده است. همینطور یک آپارتمان ۸۵ متری در یافت آباد، میدان الغدیر متری ۳۳ میلیون و ۵۲۹ هزار تومان قیمت دارد که ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است. یک آپارتمان ۹۵ متری در مهرآباد جنوبی هم متری ۴۱ میلیون تومان قیمت دارد که ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان در نهایت قیمت خورده است.

بنا به این گزارش، از گزاره ها و عوامل موثر در افزایش قیمت مسکن، قیمت دلار شناخته شده است؛ به صورتی که وقتی که قیمت ارز افزوده می شود، به تبع آن قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد افزایش و هزینه ساخت افزوده می شود. در این شرایط، در وضعیت کنونی قیمت مصالح ساختمانی به صورت روزانه در حال افزایش می باشد و دستمزد در قسمت ساختمانی هم با افزایش همراه شده است. این عوامل سبب شده است که هزینه ساخت افزایش پیدا کند. در همین رابطه فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که قیمت مسکن در آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ می گوید: آنچه که مشخص است، اینکه با افزایش نهاده های تولید در ماههای آینده مواجه خواهیم بود. نمی شود که دلار در کشور به ۴۰ هزار تومان برسد و انتظار داشته باشیم که تولیدکنندگان نهاده های ساختمانی کماکان با دللار ۲۶ هزار تومانی یا دلار ۳۰ هزار تومانی محصولات خویش را عرضه کنند. وی می افزاید: به اعتقاد من نهاده های ساخت مسکن در آینده گرفتار افزایش قیمت خواهند شد و به تبع آن، هزینه های ساخت پیدا می کند. پورحاجت عنوان می کند: به اعتقاد من، تکانه های دو ماه گذشته هنوز اثر خویش را در حوزه مسکن نشان نداده و در ماههای آینده نشان خواهد داد. بیشتر بخوانید: پیشبینی یک انبوه ساز از قیمت مسکن در آینده/ مسکن گران می شود یا ارزان؟ چرا بازار مسکن به کما رفت؟ / دو بازیگر پنهان در قیمت گذاری مسکن


منبع:

1401/10/20
16:31:20
5.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان