برای خرید خانه، متر متر پیشروی کنید!

برای خرید خانه، متر متر پیشروی کنید! به گزارش بازسازی خانه، ایسنا نوشت: موضوع بورس مسکن در سالهای اخیر توسط شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس مطرح شده اما تا امروز به سرانجام نرسیده است؛ طبق این طرح افراد می توانند به متراژی که توانایی پرداخت قیمت آنرا دارند ˮیونیتˮ (واحدی از متراژ منزل) خریداری کنند و پس از چند سال امکان مالکیت واحد را فراهم آورند. حالا بتازگی شهردار تهران آگاهی داده که نرم افزار بورس مسکن آماده شده و باید به بازار سرمایه بپیوندد؛ موضوعی که باردیگر خرید متری خانه را به کانون توجه بازگرداند.باتوجه به رشدهای ادواری بازار مسکن، بطور معمول برخی از متقاضیان از خرید خانه جا می مانند. در دهه های اخیر بطور معمول چهار تا پنج سال یک دفعه این اتفاق می افتد که قیمت مسکن تحت تاثیر تورم و رشد بازارهای موازی یک دفعه گرفتار جهش می شود و ارزش روز دارایی مردم در مقایسه با افزایش قیمت خانه گرفتار افت می شود.
ایده ی بورس املاک و مستغلات در سالهای اخیر مدنظر سازمان بورس، شورای عالی بورس، وزارت راه و شهرسازی، مدیریت شهری و تشکل های بخش خصوصی بود و حتی ساز و کار اجرائی آن در مقاطعی تهیه شد اما شکل اجرائی جدی به خود نگرفت. از سال ۱۳۹۹ این مساله عنوان شد که بورس مسکن می تواند ارزش سرمایه مردم را در مقابل تورم عمومی حفظ کند. باتوجه به اینکه بطور معمول بازار مسکن با تورم عمومی رشد می کند، حکم سپر تورمی را دارد. اما ممکنست برخی افراد سرمایه ی کافی برای خرید خانه نداشته باشند که در بورس مسکن می توانند به متراژ مشخصی سهام خریداری کنند. سرمایه گذاری در بورس مسکن می تواند با کمترین سرمایه بوسیله خرید یونیت صورت گیرد.
سال ۱۳۹۹ موضوع بورس مسکن تحت عنوان صندوق های زمین و ساختمان عنوان شد که به سبب یک مشکل بخشنامه ای، سال ها متوقف بود. اصلاح بخشنامه در کمیسیون تخصصی دولت وقت انجام شد اما به سرانجام نرسید.
دو سال قبل اوراق سلف بازار مسکن طی همکاری وزارت راه و شهرسازی و بورس کالا طراحی و اعلام گردید که به زودی در یک پروژه عملیاتی می شود. بر طبق این ایده ارزش تمام شده ساخت یک واحد یا یک پروژه تبدیل به ورقه های کوچک بهادار می شود و در بازار توسط انبوه ساز عرضه می شود. بورس مسکن یکی از روش های کاهش وابستگی بازار مسکن به نظام بانکی عنوان می شود.
به تازگی علیرضا زاکانی ـ شهردار تهران باردیگر موضوع بورس مسکن را مطرح کرده است. بگفته شهردار تهران در وضعیت تورمی، سرمایه مردم مثل یخ آب می شود اما خرید متری مسکن بوسیله بازار سرمایه این امکان را فراهم می آورد تا ارزش پول حفظ شود. ممکنست یک فرد ۱۰ متر، ۲۰ متر یا ۵۰ متر از یک واحد را بخرد و طی چند سال بتواند مالکیت کامل یک واحد را از آن خود کند.
فروش متری مسکن بوسیله بورس در چند سال اخیر مطرح شده اما مجال اجرا پیدا نکرده است. بتازگی شهردار تهران از اقداماتی برای عملیاتی شدن این مساله آگاهی داده است. علیرضا زاکانی با اشاره به ظرفیت مسکن در حفظ ارزش سرمایه های مردم گفته است: نرم افزار بورس مسکن را آماده کرده ایم و باید مسیر پیوستگی آن با بازار سرمایه برقرار شود.

بیشتر بخوانید: رونق بازار مسکن در اطراف تهران و چیتگر
۴۶۲۲۰


منبع:

1401/10/28
14:57:34
5.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان