معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی:

ساخت خانه های یک طبقه حیاط دار مشمول1200 شهر می شود

ساخت خانه های یک طبقه حیاط دار مشمول1200 شهر می شود به گزارش بازسازی خانه، معاون شهرسازی ومعماری وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود: ۱۲۰۰ شهر برپایه طرح جامع مشمول ساخت خانه های یک طبقه هستندکه بایدواگذاری اراضی این شهرها برای ساخت واحدهای مسکونی برپایه همان طرح صورت گیردبه گزارش بازسازی خانه به نقل از وزارت راه و شهرسازی فرزانه صادق مالواجرد معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در نشست تخصصی مدیران اجرایی طرح نهضت ملی مسکن در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار داشت: میزان پیشرفت پروژه های نهضت ملی مسکن در بعضی استانهای کم برخوردار بسیار چشم گیر است.
وی در رابطه با اهمیت مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: این شورا به ریاست وزیر راه و شهرسازی برگزار می گردد و به لحاظ قوانین، مصوبات این شورا اجبار اجرایی دارد و برای همه مدیران کل لازم الاجراست.
به گفته مالواجرد، بر مبنای آمارها پیشرفت همه مراحل طرح نهضت ملی مسکن در یک سال گذشته سرعت قابل ملاحظه ای یافته و نقطه قوت طرح نهضت ملی مسکن، فنی و کارشناسی بودن همه مراحل این طرح در شناسایی و تأمین اراضی و راه اندازی شهرک ها و واحدهای مسکونی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در رابطه با راه اندازی شهرک ها اظهار داشت: بر مبنای آخرین مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری در رابطه با تراکم زمین ها و تأکیدات انجام شده برای پیشگیری از مشکلات رخ داده در مسکن مهر، در شهرهایی که طرح جامع شهر به ساخت یک طبقه یا دوطبقه واحدهای مسکونی اشاره کرده، باید واگذاری اراضی برای ساخت واحدهای مسکونی بر مبنای همان طرح صورت گیرد.
وی اضافه کرد: برای آنکه بدانیم مصوبه شورایعالی شهرسازی مشمول چه شهرهایی می شود، بررسی هایی انجام شد که طبق آن، از حدود یک هزار و ۴۴۲ شهر، تقریبا یک هزار و ۲۲۰ شهر مشمول ساخت مسکن ویلایی و زیر دو طبقه می شوند.
وی در ادامه تصریح کرد: خطر سوداگری به بهانه اجرای قانون جهش تولید مسکن در شهرهای خوش آب و هوا که ارزش زمینهای آنها بالاست، وجود دارد و در این موارد باید مراقبت های ویژه برای عرضه زمین و ساخت واحدهای ویلایی به واجدین شرایط مدنظر قرار گرفته شود.
وی در مورد بافت فرسوده تصریح کرد: تقریبا یک چهارم مساحت همه شهرها در بافت فرسوده است و متأسفانه طی سالهای گذشته چندان مورد توجه قرار نگرفته و حاشیه نشینی هم افزایش پیدا کرده است، بدین منظور بسته تشویقی در مورد نوسازی بافت فرسوده در شورایعالی شهرسازی مصوب شده و به کل کشور ابلاغ گردیده است که در آن ضوابط عام برای تشویق دیده شده است و باید بیشتر مورد استقبال برای اجرا قرار گیرد.
مالواجرد همینطور سفارش کرد که مدیران کل استان ها می توانند بر طبق این ضوابط عام با عنایت به شرایط شهرها ضوابط خاصی هم در نظر بگیرند و در کمیسیون ماده ۵ بررسی شود.
معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ضمن اشاره به ناپایداری قابل توجه ساختمان ها در بافت فرسوده اظهار نمود: باید برای نوسازی و همینطور افزایش خدمات بافت فرسوده با پشتیبانی اراضی الحاقی اقدامات مورد نیاز را انجام داد.
وی در رابطه با پهنه بندی حریم هم اظهار داشت: برنامه ریزی برای حریم اهمیتی به اندازه محدوده دارد.
مالواجرد در رابطه با اهمیت شهرک سازی هم اظهار داشت: به دنبال آن هستیم که برخی شهرک سازی ها در بعضی شهرها نزدیک مراکز صنعتی غیر آلاینده و پاسخگوی کارکنان شاغل در این مراکز باشد.


منبع:

1401/11/04
15:01:28
5.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان