قیمت مسکن در تهران 20 درصد ارزان گردید

قیمت مسکن در تهران 20 درصد ارزان گردید به گزارش بازسازی خانه، تسنیم نوشت: رئیس انجمن انبوه سازان تهران از کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن به علت رکود اطلاع داد و اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی با قیمت ۱۰ میلیونی ساخت نهضت ملی مسکن موافقت نمود.ایرج رهبر در نشست خبری ضمن اشاره به قیمت مقطوع ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر، اظهار نمود: قیمت مقطوع مشکلاتی را برای سازندگان به وجود آورده بود.
وی با بیان اینکه در نهضت ملی مسکن هم وزارت راه و شهرسازی بر انجام ساخت و ساز با قیمت مقطوع تاکید دارد، اضافه کرد: قیمت های متفاوتی از جانب مسؤلان ذی ربط برای هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اعلام می شود ما از وزارت راه و شهرسازی خواسته ایم از سازمان برنامه و بودجه در این رابطه تبعیت کند.
رهبر توضیح داد: سازمان مذکور کارشناسان خیلی قَدَری دارد که ریز آیتم های در ارتباط با نهاده های ساختمانی را با دقت بسیار بالا محاسبه کرده و با عنایت به تورم هر سه ماه یکبار شاخص تعدیل را اعلام می کنند.
رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: بعد از مذاکرات متعدد، وزارت راه و شهرسازی با هزینه ساخت حدود ۱۰ میلیون تومانی برای هر مترمربع نهضت ملی مسکن موافقت نموده است.
وی با بیان اینکه مهم ترین مساله ساخت و ساز پروژه های نهضت ملی مسکن تأمین مالی است، اضافه کرد: در دوره اسلامی وزیر اسبق راه و شهرسازی بارها اعلام کردیم که برای ساخت واحدهای "طرح اقدام ملی" آورده متقاضیان و وام ۳۰۰ میلیون تومانی پاسخگو نیست.
رهبر افزود: بر این اساس پیشنهاد دادیم از سرمایه بخش خصوصی برای ساخت و سازها استفاده گردد که به آن توجهی نشد. در پروژه های نهضت ملی مسکن توان تأمین آورده از جانب متقاضیان حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان است که با وام ۳۰۰ میلیون تومانی (قبل از افزایش به ۵۵۰ میلیون تومان) حدود ۵۰۰ میلیون تومان می شد.
وی افزود: با این مبلغ وام و آورده متقاضیان برآوردهای ما نشان می داد که هزینه ساخت دو برابر رقم مذکور یعنی حدود یک میلیارد تومان خواهد بود.
وی راهکار ساخت و ساز سریع پروژه های نهضت ملی مسکن را استفاده از سرمایه بخش خصوصی اعلام و بیان نمود: پیشنهاد داده ایم از همان پروژه ها به ازای منابع مالی بخش خصوصی به آنها واحد واگذار کنند. یا اینکه در جاهای دیگر به ما زمین واگذار کنند.
رئیس انجمن انبوه سازان تهران با بیان اینکه ۲ سال زمان برد تا مبحث تهاتر در نهضت ملی مسکن را جا بیندازیم.
رهبر با تکیه بر اینکه اجرای نهضت ملی مسکن مدیریت جهادی می خواهد، اظهار داشت: مدیریت جهادی به این مفهوم که مدیران قدرت تصمیم گیری سریع و ابلاغ آنرا داشته باشند. در زمان حاضر چون مدیران اختیار ندارند منتظر تصمیم گیری شورایعالی مسکن می مانند و بعد از آن در ارتباط با موضوعی تصمیم گیری می کنند.
وی به شرایط بازار مسکن گریزی زد و اظهار داشت: به علت رکود حاکم بر بازار، قیمت مسکن ۱۰ تا ۲۰ درصد کاسته شده است.
رهبر بیان نمود: در واقع به علت کاهش قدرت خرید مردم، فروشندگان قیمت های پیشنهادی برای املاک خویش را کاهش داده اند.
بیشتر بخوانید: بازار مسکن در سال ۱۴۰۲ به کدام سو می رود؟
۳۵۲۱۷


منبع:

1402/03/20
11:05:31
5.0 / 5
271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان