حذف کارگران از فهرست متقاضیان وام مسکن

حذف کارگران از فهرست متقاضیان وام مسکن به گزارش بازسازی خانه، تسنیم نوشت: در حالی قسط ماهانه وام ۹۶۰ میلیون تومانی بانک مسکن حدود ۳۵ میلیون تومان می شود که کارگران با حقوق حداکثر ۹ تا ۱۰ میلیونی طبیعتا از فهرست دریافت وام بانک مسکن حذف می شوند.زمانیکه صحبت از هزینه های زندگی کارگران و مشکلات در تأمین معیشت آنها می شود، همواره این مورد از جانب کارشناسان مطرح می شود که حدود ۷۰درصد سبد معیشت کارگران صرف هزینه های مسکن می شود.

آمارهای اخیر مرکز آمار ایران نشان داده است که متوسط قیمت مسکن بر مبنای آمارها در تابستان سال جاری ۵درصد کاهش داشته است.

یکی از طریق هایی که شاید بتواند کمک کننده کارگران در راه خانه دار شدن باشد دریافت تسهیلات مسکن می باشد. متأسفانه با شرایطی که هم اکنون پرداخت وام ها دارد، کارگران از پس اقساط بر نمی آیند.

بر اساس تصمیم شورایعالی کار، حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲ میزان ۲۷درصد افزایش داشت. بر این اساس، حداقل دستمزد ماهانه از چهار میلیون و ۱۷۹هزار و ۷۵۰تومان در سال ۱۴۰۱ به پنج میلیون و ۳۰۸هزار ۲۸۲تومان درسال ۱۴۰۲ رسید. یعنی یک کارگر در تهران با دریافت مزایای شغلی حدود ۹ میلیون تومان درآمد دارد. حال چگونه امکان دارد یک کارگر درکنار هزینه های خوراک، بهداشت، آموزش، پوشاک، حمل و نقل، تفریح، ارتباطات، کالا و خدمات و از همه مهمتر اجاره بهای مسکن بتواند اقدامی برای دریافت وام مسکن با اقساط بالا داشته باشد.

پرداخت تسهیلات جدید بانک مسکن برای خانوارهای پرجمعیت تهرانی با دریافت سقف وام مسکن، بگونه ای است که هیچ کدام از کارگران امکان دریافت آنرا ندارند چون که باید ماهی ۳۵ میلیون تومان قسط بدهند؛ که این رقم نسبت به میانگین درآمد خانوارهای کارگری همخوانی ندارد و چندین برابر حقوق کارگران است.

آرمان حاجیان فرد، کارشناس اقتصادی معتقد است: بانک مسکن برای اعطاء وام خرید مسکن با جعاله تعمیر آن جمعا به مبلغ ۹۶۰ میلیون تومان، با نرخ ۲۲.۵ و بازپرداخت ۱۲ساله، حدود یک میلیارد و پانصد میلیون تومان از خریداران مسکن سود میگیرد که با عنایت به قیمت حدود ۱۸۰میلیون تومانی اوراق مسکن، نرخ تسهیلات مذبور به بالای ۳۰درصد می رسد.

وی اظهار داشت: در واقع اگر ۱۸۰میلیون تومان قیمت اوراق مسکن را از مبلغ تسهیلات که ۹۶۰میلیون تومان است کم نماییم، تسهیلات خرید مسکن برای خریداران حدود ۷۸۰میلیون تومان خواهد بود که طی ۱۲سال حدود ۲۰۰درصد سود از خریداران مسکن دریافت می نماید. حال با عنایت به میانگین قیمت هر متر آپارتمان در تهران که حدود ۸۰میلیون تومان می باشد این تسهیلات برای خرید ۱۰ متر آپارتمان کفایت میکند و اگر حداقل متراژ آپارتمان ها را ۵۰متر در نظر بگیریم افراد برای خانه دار شدن می بایست حدود ۳ میلیارد تومان پس انداز داشته باشند که اتفاقی دور از ذهن می باشد.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در واقع بانک ها با پرداخت تسهیلات بیشتر به فکر درآمدزایی خود هستند تا خانه دار شدن مردم!! و این خدمات مطمئنا عاملی برای خانه دار شدن قشر کارگر و کارمند که با حقوق و دستمزدهای زیر خط فقر معاش میکنند نخواهد بود.

*مردم توان پرداخت اقساط سنگین وام مسکن را ندارند/ضرورت مقابله جدی با احتکار مسکن

آرا شاوردیان ؛نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس در مورد وضعیت پرداخت تسهیلات مسکن گفـت: یکی از پایه های اصلی ساخت مسکن و اجرای قانون جهش تولید مسکن، پرداخت تسهیلات بانکی است که متأسفانه بانکها بخصوص بانکهای خصوصی عملکرد قابل دفاعی در این عرصه نداشتند و همین مساله هم سبب شده رئیس جمهور در آخرین نشست شورایعالی مسکن وزارت اقتصاد را مکلف به جریمه بانکهای مستنکف کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه مردم توان پرداخت اقساط سنگین وام مسکن را ندارند، اظهار داشت: ساماندهی بازار مسکن در گروی افزایش تولید و عرضه فوری واحدهای احتکار شده است.

نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس افزود: مطابق قانون جهش تولید مسکن بانکها مکلف به پرداخت ۲۰ درصد از منابع تسهیلاتی خود به حوزه مسکن شدند که در سال اول رقم آن به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان می رسید اما جز بانک مسکن، سایر بانکها عملکرد بسیار ضعیفی و نزدیک به "صفر" داشتند و همین مساله جز عوامل اصلی کند شدن روند ساخت مسکن در کشور بوده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: البته در قانون جهش تولید مسکن ضمانت اجرایی هم برای پرداخت تسهیلات حوزه مسکن در نظر گرفته شده و وزارت اقتصاد مکلف به جریمه مالیاتی بانکها شد. اما با وجود عدم اجرای تعهد تابحال این جرائم اجرایی نشده است که امیدواریم با دستور رئیس جمهور این امر محقق شده و بانکها همکاری بیشتری در پرداخت تسهیلات مسکن داشته باشند. از طرفی در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم هم مصوبه برای هدایت بانکها در راه پرداخت تسهیلات داشته که امیدواریم به درستی اجرایی شود.

شاوردیان تصریح کرد: در قسمت خرید مسکن الان وام ها رشد خوبی داشته است هرچند که به علت فاصله بسیار زیادی قیمتها و اقساط سنگین وام ها اقشار فاقد مسکن و کم درآمد امکان بهره مندی از آنها را ندارند بعنوان مثال به تازگی وام خرید مسکن برای خانواه های پر جمعیت و دارای ۴ فرزند و بیشتر به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان در تهران افزوده شده که اقساطی در حدود ۳۵ میلون تومان به همراه دارد و یقیناً پرداخت آن از عهده عموم مردم همچون کارگران خارج است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه شاهد عدم تعادل قیمت مسکن و نرخ و سود تسهیلات مسکن هستیم اضافه کرد: این بی تعادلی ناشی از برهم خوردن عرضه و تقاضا در بازار مسکن و جولان دلالان در این بازار پر تلاطم است که نظم بخشی و ساماندهی آن در گروی توسعه ساخت مسکن و عرضه فوری واحدهای تصرف شده توسط محتکرین بزرگ است.

*ناترازی عجیب حداقل دستمزد کارگران با میزان اقساط وام مسکن/لزوم مهار فعالیت دلالان و محتکران

عبدالجلال ایری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: شاخص قیمت مسکن طبق اخبار انتشار یافته در رسانه ها طی بازه زمانی ۱۳۷۷الی ۱۴۰۰ حدود ۲۱۵برابر افزایش پیدا کرده در حالیکه حداقل دستمزد کارگران طی این سال ها حدود ۸۸برابر رشد داشته که این فاصله باید با افزایش تسهیلات تکمیل شود در حالیکه مردم توان پرداخت اقساط سنگین آنرا ندارند البته باید این آمار به صورت دقیق بررسی شود.

وی ضمن اشاره به افزایش قیمت خانه و ناتوانی مردم در پرداخت تسهیلات مسکن اظهار داشت: مسکن یکی از مطالبات به حق مردم بوده که متأسفانه طی سال های اخیر با افزایش شدیدی مواجه بوده که در قیاس با افزایش حداقل دستمزد کارگران تفاوت بسیار بالایی دارد.

این نماینده مردم در مجلس ضمن اشاره به انتشار اخباری در رسانه مختلف در مورد افزایش شاخص قیمت مسکن در دهه های گذشته خاطرنشان کرد: شاخص قیمت مسکن طی بازه زمانی ۱۳۷۷ الی ۱۴۰۰ حدود ۲۱۵ برابر افزایش پیدا کرده در حالیکه حداقل دستمزد کارگران طی این سال ها حدود ۸۸ برابر افزایش داشته که تفاوت بسیار زیادی دارد و این فاصله باید با افزایش تسهیلات تکمیل شود.

این نماینده مردم در مجلس ضمن اشاره به اقساط بالای ۳۵ میلیونی تسهیلات یک میلیارد و ۹۰۰ملیون تومانی مسکن برای خانواده های دارای بیشتر از ۴ فرزند، اظهار نمود: پرداخت اقساط با این ارقام از عهده مردم خارج بوده و بنابراین میزان و نحوه پرداخت اقساط مسکن باید مورد بازبینی جدی قرار بگیرد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با تکیه بر این که اغلب خانواده ایرانی توان پرداخت اقساط سنگین تسهیلات مسکن را ندارند اظهار نمود: باید آمار در ارتباط با قیمت مسکن در دوره های گذشته به صورت دقیق بررسی شود. همینطور باید برای کنترل این بازار پر تلاطم برای افزایش تولید صنعتی ساختمان و مهار فعالیت دلالان و محتکران برنامه ریزی نماییم.۲۳۳۲۲۰منبع:

1402/08/25
14:38:36
5.0 / 5
139
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان