رکورد قیمت مسکن در تهران شکست

رکورد قیمت مسکن در تهران شکست به گزارش بازسازی خانه، قیمت خانه های تهران اردیبهشت و خرداد سال جاری به ترتیب متری سه میلیون و ۱۲۰ و یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان بالا رفت و از مرز متری ۸۵ میلیون رد شدبه گزارش خبرگزاری بازسازی خانه، قیمت مسکن در تهران ظرف دو ماه گذشته که آمارهای بانک مرکزی از تحولات بازار پایتخت منتشر نمی شد، متری چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزوده شد. حالا طبق آمارهای رسمی متوسط قیمت مسکن در تهران به بالای متری ۸۵ میلیون رسیده که بیشتر از هر زمان دیگری است.
به گزارش فرارو؛ افزایش قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران به یک شکل نیست و مثلاً در منطقه ۱۶ که قسمتی از جنوب پایتخت است، با افزایش قیمت حدودا ۱۵ درصدی روبرو می شیم. فرض گرفتن رقم متری ۸۵ میلیون به عنوان متوسط قیمت مسکن تهران، ارزش یک خانه ۱۰۰ متری را در کل شهر حدود هشت میلیارد و ۵۹۱ میلیون نشان میدهد. در منطقه یک که گران ترین نقطه بازار مسکن پایتخت است، طبق آمارهای رسمی با دو برابر این ارقام سروکار داریم و کف قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران به حول وحوش متری ۴۵ میلیون رسیده.
قیمت مسکن در تهران بر طبق آخرین آمارهای رسمی که از جانب بانک مرکزی پخش شده، دقیقاً به متری ۸۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسید.
قیمت مسکن در تهران در آمارهای رسمی به شکل میانگین اعلام می شود و برگرفته از دل خریدوفروش های رسمی است. طبیعتا قیمت آپارتمان فول امکانات در مناطق گران شهر با خانه های سایر محله های پایتخت متفاوت می باشد و بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن تهران را از برآیند سه هزار و ۸۷۲ معامله ای که به شکل رسمی در سامانه املاک مستغلات ثبت شدند، استخراج کرده.

قیمت مسکن در تهران حالا به گونه ای است که خرید آپارتمان ۱۰۰ متری و دوخوابه در پایتخت، به شکل میانگین هشت میلیارد و ۵۹۱ میلیون هزینه دارد. قیمت آپارتمان ۸۰ متری در تهران، معادل شش میلیارد و ۸۷۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و کسی که دنبال خرید خانه ۵۰ متری و نقلی در تهران است، گزینه هایی را پیش رو دارد که متوسط قیمتشان به چهار میلیارد و ۲۹۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد.

قیمت مسکن تهران فروردین سال جاری ۸۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان اعلام شده بود و حالا در طول این مدت کمی بیشتر از پنج درصد به قیمت مسکن تهران اضافه شده. رشدی که در همه مناطق پایتخت سروشکل یکسانی نداشته است.
قیمت مسکن در کدام منطقه تهران بیشتر افزایش پیدا کرد

قیمت مسکن در منطقه یک که گران ترین نقطه بازار مسکن پایتخت است، به متری ۱۶۰ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده است. دو ماه قبل متوسط قیمت مسکن در منطقه یک تهران که محله های مثل نیاوران، فرمانیه و زعفرانیه و... را دل خود جای داده، متری ۱۵۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان بود.

قیمت مسکن در منطقه یک تهران ظرف دو ماه بیشتر از متری ۱۰ میلیون بالا رفته که معادل رشد هفت درصد است. با اینحال در سه منطقه دیگر با افزایش بیشتر از ۱۰ درصدی ظرف دو ماه روبرو می باشیم.

قیمت مسکن در منطقه ۱۶ که قسمتی از جنوب شهر است، بیش از هر منطقه دیگری در دو ماه پایانی بهار، بالا رفته است؛ حول وحوش ۱۵ درصد. قیمت مسکن در منطقه ۱۶ از متری ۴۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان به بالای متری ۵۰ میلیون تبدیل گشته است. از این حیث مناطق ۱۴، ۲۲ و ۲۰ در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

قیمت مسکن در طرف مقابل در منطقه ای مثل منطقه شش که محله هایی مثل یوسف آباد، امیرآباد، حوالی پارک لاله، خیابان کارگر و... را شامل می شود، کمترین رشد را در طول این مدت داشته و عددورقم ها در حد ۱.۵ درصد بالا آمده است.
قیمت مسکن در ماه های ابتدایی سال درحالی افزایش پیدا کرد که هنوز حجم خریدوفروش های بازار تعریفی ندارد و آماروارقام سالهای قبل، تفاوت محسوسی با سال جاری دارند.

خریدوفروش مسکن در سامانه املاک مستغلات، فروردین سال جاری فقط برای هزار و ۵۰۸ ملک اتفاق افتاده است. بعد یک ماه که بازار مسکن از تعطیلی های همیشگی فروردین خلاص شده، حجم معاملات در اردیبهشت به چهار هزار و ۸۷۵ معامله رسیده است. این روند خرداد سال جاری ادامه نداشت. طبق تازه ترین آمارها خرداد سال جاری سه هزار و ۸۷۲ خانه در بستر سامانه املاک و مستغلات جابجا شدند. سه سال قبل در چنین روزهایی بیشتر از پنج هزار واحد مسکونی در یک ماه معامله می شد و این عدد پنج سال قبل حدود شش هزار واحد برآورد می شد.
پشت پرده مناطق محبوب تهران

منطقه پنج و ۱۰ تهران در ماه های ابتدایی سال جاری، البته طبق روال سالهای قبل بیشترین خریدوفروش های بازار مسکن تهران را در دل خود جا دادند.

بانک مرکزی می گوید، خرداد سال جاری در منطقه پنج تهران به تنهایی شاهد ۱۳.۵ درصد کل معاملات بودیم. در منطقه ۱۰ هم حدود ۱۰ درصد خریدوفروش ها اتفاق افتاده است. روندی که نه فقط در فروردین و اردیبهشت سال جاری بلکه در سالهای قبل هم با شدت و حدت نزدیکی تکرار می شده است.

منطقه پنج تهران یکی از متراکم ترین محدوده های مسکونی در تهران است و شبیه این اتفاق در منطقه شش هم دیده می شود. محله هایی مثل سعادت آباد، شهران، شهرک اکباتان، جنت آباد، قسمتی از پونک و... در منطقه پنج قرار دارند و در منطقه ۱۰ هم محله های معروفی مثل سلسبیل، بریانک و سی متری جی و... دیده می شود. پایین ترین میزان معاملات مسکونی هم در ماه ها و سالهای قبل در مناطق ۱۹، ۲۱ و ۲۲ به چشم می آید که با همان علل محبوبی مناطق پنج و ۱۰ قابل توجیه است.
نمای واقعی از بازار مسکن تهران

قیمت مسکن در تهران درحالی وارد سطوح جدیدی شده که کمتر از ۳۰ درصد قراردادها برای خانه هایی با عمر بنای زیر پنج سال به امضا رسیده است. حجم خانه های نسبتا نوساز در معاملات بازار مسکن در ماه های گذشته به ترتیب ۳۰، ۲۶ و ۲۷ درصد درصد بوده، اما تا پنج سال قبل این عدد نزدیک ۴۵ درصد برآورد می شد. در عوض سهم خانه هایی با عمر بنای بالای ۲۰ سال در طول این مدت از حدود ۱۰، ۱۱ درصد به حول وحوش ۲۵ درصد رسیده است.

قیمت مسکن از پنج سال قبل به این طرف جهش های پی درپی زیادی را تجربه کرده، اما در طول این مدت سهم خانه هایی با متراژ ۵۰ تا ۶۰ متر بیش از متراژهای دیگر معرفی می شود. تازه ترین آمارهای رسمی مشخص می کند نسبت به یک سال قبل ۱۰ درصد به قیمت خانه های تهران اضافه شده است و همین هم اکنون قیمت مسکن در مناطق یک تا شش شهرداری، از متوسط شهر بالاتر است.۲۲۰


1403/04/18
12:28:53
5.0 / 5
74
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان