شیوه مالكان پول لازم برای فروش مسكن تغییر نمود

شیوه مالكان پول لازم برای فروش مسكن تغییر نمود به گزارش بازسازی خانه در حالیكه معاملات مسكن در بازار تهران به حالت قفل شدگی رسیده است بررسی ها نشان داده است مالكان پول لازم كه به قصد سرمایه گذاری وارد بازار مسكن شده اند، تلاش های جدیدی را برای جذب مشتریان در سردترین ماه سال در بازار مسكن شروع كرده اند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از خبر آنلاین، معامله گران می گویند در حالیكه در دوره رشد قیمت بخش عمده پول در مرحله عقد قرارداد و مبایعه نامه دریافت می شد، این روزها مالكان رضایت می دهند حتی تا ۵۰ درصد از قیمت ملك را در محضر و هنگام انتقال سند دریافت نمایند. طبق عرف از زمان تنظیم قرارداد تا زمان انتقال سند، بین ۴۰ تا ۶۰ روز فرصت برای طرفین در نظر گرفته می شود. ریزش قیمت ها در بازار ارز و البته سكه سبب گشته است چشم انداز آتی بازار مسكن هم برای آنها كه قصد ورود به بازار را دارند چندان جذاب نباشد.
در عین حال دریافت اقساطی پول در مدت زمانی طولانی تر هم از جانب مالكان واحدهای بزرگ و قیمت بالا این روزها در فایل های آگهی های مشاوران املاك در شمال شهر و مناطق گران قیمت دیده می شود.
طبق خرین گزارش های اعلامی متوسط قیمت مسكن در تهران از ۱۳ میلیون تومان عبور كرده است اما همین رشد بیشتر از ۷۰ درصدی قیمت در مرداد ماه سال جاری نسبت به مرداد ماه سال قبل حجم معاملات را به اندازه رشد قیمت ها كاهش داده است.
گزارش های رسیده از فعالان صنفی این حوزه اما نشان داده است كه قیمت ها در مناطق گران قیمت تر در حال ریزش است به صورتی كه حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاك می گوید در بعضی محلات مناطق یك و دو، قیمت ها حتی تا متری ۵ میلیون تومان هم كاهش یافته است. این موضوعت نشان داده است واحدهای مسكونی با قیمت های نجومی این روزها با كاهش قیمت مواجهند اما مسكن مصرفی همچنان با چسبندگی بالای قیمت ها روبرو هستند.
كدام مناطق گران تر شدند؟
هرچند متوسط قیمت ها در مناطق یك تا سه، به صورت توسط از جانب منابع رسمی، بالاتر از ۲۰ میلیون تومان گزارش شده است اما ركورد بالاترین رشد قیمت در اختیار مناطقی است كه ضعیف تلقی می شود و واحهای مسكونی آنها پارسال ارزان قیمت محسوب می شد.
میزان رشد قیمت در منطقه یك تهران نزدیك به ۷۹ درصد، در منطقه دو نزدیك به ۶۹ درصد و در منطقه ۳نزدیك به ۹۰ درصد برآورد می شود این در حالی استكه میزان رشد قیمت در منطقه ۱۲ بیشتر از ۱۰۱ درصد و در منطقه ۱۶ ۱۰۰ درصد اعلام شده است.
از جانب دیگر هر چند روند ریزش قیمت ها در بازار مناطق یك و دو و سه یا به عبارت دیگر مناطق گران قیمت شروع شده است، در مناطق ارزان قیمت، چسبندگی بالای قیمت مانع از تغییرات قیمتی شده است و در نتیجه میزان كاهش قیمت ها در این مناطق اندك تلقی می شود.
خیلی از كارشناسان عتقدد این وضعیت در طولانی مدت می تواند كیفیت زندگی در مناطق ضعیف تر تهران را كم كند و در نتیجه جمعیت دارای بحران مالی برای خرید مسكن را با دوره انتظار طولانی تری مواجه نماید.
تسهیلات افزایش می یابد؟
قیاس قیمت ها با حجم تسهیلات اعطایی نشان داده است وام مسكن هم اكنون به ابزاری ناكارآمد برای خریداران تبدیل گشته است. این در شرایطی است كه از مدتها قبل زمزمه افزایش نرخ تسهیلات به گوش می رسید اما بیم رشد باردیگر قیمت ها مانع از اجرایی شدن این طرح شده است.
برخی پیشنهادات بر رسیدن نرخ تسهیلات به ۳۰۰ میلیون تومان دلالت دارد اما هنوز موافقتی در این زمینه حاصل نشده و بررسی ها حكایت از آن دارد كه زمان كنونی به علت ركود حاكم بر بازار و فروكش عطش تورم در اقتصاد زمان مناسبت تری نسبت به گذشته تلقی می شود. ركود بازار خرید و فوش اوراق مسكن هم موید این مدعاست.
جدول زیر نشان داده است قیمت مسكن در كدام مناطق تهران به چه میزان رشد كرده است؟ (قیمت بر مبنای هزار ریال – منبع بانك مركزی)
223223

1398/06/15
23:18:41
5.0 / 5
4824
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان