پیشبینی قیمتها در بازار مسکن

پیشبینی قیمتها در بازار مسکن به گزارش بازسازی خانه، همشهری آنلاین نوشت: رئیس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه در شرایط کنونی باز هم امکان این که در قسمت مسکن افزایش قیمت داشته باشیم است، اظهار داشت: افزایش قیمت به ضرر بازار مسکن می باشد چون در حالت رکود تورمی، قدرت خرید مردم پایین می آید و خرید و فروش قفل می شود.بازار مسکن در وضعیت نامناسبی به سر می برد. طبق آخرین آمار بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به ۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان رسیده و خیلی از مردم دیگر توان خرید خانه ندارند.
از مشکلات مهم بازار مسکن، کمبود عرضه است. دولت سیزدهم برای افزایش تولید مسکن، طرح نهضت ملی مسکن را با هدف خانه دار شدن اقشار کم درآمد کلید زد. در چارچوب این طرح، دولت وعده داد که تا پایان کار دوره ۴ ساله اش در ۱۴۰۴، ۴ میلیون واحد مسکونی تحویل متقاضیان بدهد. وعده ای که ابراهیم رئیسی در مسافرت اخیر به مهریز یزد بار دیگر آنرا تکرار و تصریح کرد که به رغم تاخیر در پیشرفت ساخت یک میلیون مسکن در هر سال، دولت مصمم است ۴ میلیون مسکن را به متقاضیان تحویل بدهد.
همراستا با صحبت های رئیس جمهور، «اکبر نیکزاد» رئیس بنیاد مسکن عنوان نمود که سال نخست اجرای طرح نهضت ملی مسکن به تأمین زیرساخت ها و تدوین قوانین سپری شد و الان این برنامه شتاب گرفته و تا آخر سال جاری ۴۸ هزار واحد مسکونی تحویل متقاضیان خواهد شد. طرح های حمایتی باید تقویت شود
رئیس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در رابطه با اجرای طرح های حمایتی دولت در قسمت مسکن اظهار داشت: اگر دولت به دنبال اینست که مردم مسکن دار شوند باید طرح های ملی و حمایتی در قسمت مسکن نظیر طرح مسکن مهر و نهضت ملی مسکن را توسعه دهد. در این راستا، از آنجائیکه بیشتر متقاضیان توان تأمین آورده مالی را ندارند باید تسهیلات بلندمدت با بهره کم و دوره بازپرداخت طولانی مدت اعطا شود تا مردم بتوانند از پس اقساط این تسهیلات بربیایند.
«ایرج رهبر» در رابطه با این که آیا طرح های ملی مسکن در کنترل بازار مسکن و اجاره اثرگذار هستند، اظهار داشت: بله، چنین طرح هایی ۱۰۰ درصد اثرگذار خواهند بود چون که وقتی عرضه مسکن افزایش پیدا کند و عرضه و تقاضا به هم نزدیک شوند بازار ثبات پیدا می کند.
رهبر افزود: هم اکنون علت گرانی و افزایش قیمت در بازار مسکن اینست که بازار عرضه و تقاضا با هم فاصله دارد و نیازمان به تولید مسکن خیلی زیاد است. درصورتیکه طبق آمار ۵۰ درصد مردم همچنان اجاره نشین هستند و به عرضه مسکن نیاز داریم اما به غلط می گویند ما خانه های خالی و اضافه داریم در حالیکه بیشتر این خانه ها از نظر آمایش سرزمین و نوع ساخت بگونه ای است که به درد مردم ضعیف و کم درآمد که توانمندی مالی ندارند، نمی خورد چون اگر به دردشان می خورد تاکنون خورده بود و مسکن خالی نداشتیم. یک سال و نیم زمان از دست رفت
از انتقادات وارد شده به طرح های ملی در قسمت مسکن اینست که به کُندی پیش می روند و هنوز پیشرفت قابل توجهی در طرحی مانند نهضت ملی مسکن رخ نداده است. رئیس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در اینباره اظهار داشت: اگر در این طرح ها مدیریت درست صورت گیرد مشکلات حل می شود وگرنه ساخت ۴ میلیون واحد در ۴ سال دشوار است. چون ما هم اکنون نسبت به شروع چهار سال اول حدود یک سال و نیم زمان را از دست داده ایم اما با عنایت به بحران بازار مسکن و لزوم و اهمیت ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد باید تلاش ها را بیشتر نماییم تا بیشتر از این از برنامه عقب نمانیم.
رهبر افزود: مشکل طرح نهضت ملی مسکن هم اکنون، ضعف در مدیریت است. هم اکنون قانون مصوب کرده که باید زمینهای دولتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد اما از زمان تصویب قانون تا هم اکنون مگر چقدر به این قانون عمل شده. حال آنکه زمین عنصر اولیه در ساخت وساز است و کماکان مشکل اصلی ما زمین است. در این خصوص باید تمام دستگاههای دولتی مجاب شوند که مطابق قانون، زمینهای مازاد را در اختیار سازندگان مسکن قرار دهند.
وی اضافه کرد: در طرح نهضت ملی مسکن باید برای تأمین منابع مالی و همینطور از نظر فنی به بخش خصوصی بیشتر متکی بشویم ولی هم اکنون در این طرح از نظر مالی اصلا از توان بخش خصوصی استفاده نمی شود در حالیکه دولت باید روی مشارکت بخش خصوصی حساب کند و بگوید زمین با من، شما هم سرمایه بیاورید و مسکن بسازید و بعد با قیمت رقابتی بازگشت سرمایه داشته باشید. وضعیت بازار مسکن در آینده چه می شود؟
رئیس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در مورد وضعیت پیش روی بازار مسکن هم اظهار داشت: با عنایت به شرایط کنونی و مدلی که هم اکنون داریم همانطور که تاکنون افزایش قیمت داشته ایم باز هم امکان این که افزایش قیمت داشته باشیم است، منتها افزایش قیمت به ضرر بازار مسکن می باشد چون وقتی قیمتها متاثر از تورم موجود بالا می رود رکود تورمی رخ می دهد.
رهبر افزود: در این حالت، قدرت خرید مردم پایین تر می آید و خرید و فروش قفل می شود. در این شرایط امکان ساخت مجدد برای سازنده ها هم نیست، بنابراین، باید قیمتها کنترل شود و بالاتر نرود و همراستا با آن، ساخت و ساز به طریق مشارکت با بخش خصوصی در سرمایه گذاری افزایش یابد.


بیشتر بخوانید:
اجاره این ویلا شبی ۳۶ میلیون است/ سوئیت درشمشک و دیزین شبی چند؟۳۵۲۱۷منبع:

1401/11/02
12:43:42
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان