گزارش بازسازی خانه

موافقت سازمان حمایت با اصلاح حق كمیسیون مشاور املاك

موافقت سازمان حمایت با اصلاح حق كمیسیون مشاور املاك به گزارش بازسازی خانه رئیس اتحادیه مشاوران املاك تهران اظهار داشت: سازمان حمایت مصرف كنندگان موافقت كرده تعرفه كمیسیون مشاوران املاك به ۰.۳ درصد از هر یك از طرفین معامله، بدون در نظر گرفتن سقف قیمت تغییر كند.به گزارش بازسازی خانه به نقل از مهر، هم اکنون نرخ کمیسیون و حق دلالی مشاوران املاک طبق مصوبه اسفندماه ۱۳۹۴ کمیسیون نظارت اداره کل صمت استان تهران، حق الزحمه دفاتر املاک تا ۵۰۰ میلیون تومان ۰.۵ درصد و از ۵۰۰ میلیون به بالا ۰.۷۵ درصد از هر طرف معامله تعیین شده است.
با توجه به اینکه قیمت مسکن در دو سال گذشته رشد مهارنشدنی ای را تجربه کرده، درآمد مشاوران املاک و واسطه های ملکی هم بر همین مبنا از رشد خوبی برخوردار بوده است.
به عنوان مثال، حق کمیسیون یک واحد ۶۰ متری در منطقه ۵ که بر مبنای اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه، ۲۸ میلیون تومان بوده و ارزش این واحد، ۱ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان خواهد بود، با احتساب دریافت ۷۵ صدم درصد از هر یک از طرفین معامله، ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد می شود.
این در حالی است که مالیات های مربوطه از هر قرارداد، شامل ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و همینطور مالیات نقل و انتقال املاک، به ترتیب از خریدار و فروشنده دریافت می شود و ارتباطی با مشاور املاک ندارد.
حال، اتحادیه مشاوران املاک از مراجع گوناگون همچون وزارت صمت بعنوان نهاد بالادستی و وزارت راه و شهرسازی بعنوان نهاد سیاست گذار در بخش مسکن، درخواست کرده تا با افزایش نرخ تعرفه دلالی مسکن موافقت کنند.
پیشنهاد اتحادیه مذکور، ۸ دهم درصد (۰.۴ درصد از هر یک از طرفین معامله) از کلیه معاملات مسکن بدون داشتن محدودیت سقف یا کف قیمت مسکن بوده است؛ اما سازمان حمایت به دریافت ۶ دهم درصد (۰.۳ درصد از هر یک از طرفین قرارداد) موافقت کرده؛ هر چند که هنوز پیشنهاد سازمان حمایت به کمیسیون نظارت وزارت صمت ابلاغ نشده تا این کمیسیون، نرخ های جدید را به اتحادیه مشاوران املاک ابلاغ کند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک: بنگاه های پایین شهر، زیان ده هستند
مصطفی قلی خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در ایام اخیر جلساتی را با کمیسیون نظارت وزارت صمت به منظور تغییر نرخ کمیسیون دفاتر مشاوران املاک برگزار کرده ایم.
وی اضافه کرد: هم اکنون حق الزحمه مشاوران املاک برای معاملات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون تومان به بالا ۷۵ صدم درصد از هر یک از متعاملین است. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پیشنهاد داده این رقم به ۳ دهم (۰.۳) درصد از هر یک از متعاملین برسد. ولی ما می گویم باید برای هر طرف معامله ۴ دهم (۰.۴) درصد شود و البته محدودیت سقف ۵۰۰ میلیون تومانی قیمت برداشته شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه به علت تغییر نرخ تورم و افزایش هزینه های زندگی لازم است تا حق الزحمه مشاوران املاک تغییر کند اظهار داشت: بعضی دوستان در کمیسیون نظارت نظرشان رقم ۲۵ صدم (۰.۲۵) درصد است. استدلال آنها این است که چون قیمت ها بالا رفته باید درصد کمیسیون کاهش پیدا کند. طبق این منطق اگر احتمالاً در سال های آینده قیمت مسکن باز هم بالا رفت باید نرخ کمیسیون مجانی شود، این استدلال به اعتقاد ما اشتباه است.
خسروی تصریح کرد: اوایل انقلاب حق الزحمه مشاوران املاک یک درصد بود که بعدها در سال ۱۳۷۰ برای معاملات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان نیم درصد شد و از ۱۰۰ میلیون تومان به بالا کمیسیون نداشت. الان در خیلی از کشورها کمیسیون واسطه های ملکی شش درصد است که از فروشنده دریافت می کنند؛ چونکه به اهمیت این شغل و تاثیر آن بر رونق بازار مسکن واقف هستند.
خسروی خاطرنشان کرد: رقم ۴ دهم درصد را کارشناسان اتاق اصناف تهران تعیین کرده اند اما سازمان حمایت بر مبنای بررسی میدانی به رقم ۳ دهم درصد رسیده است. وقتی محاسبه می نماییم با عنایت به قیمت ها مشاوران املاک نیمه جنوبی تهران با نرخ ۳ دهم ضرر می کنند.
وی بخش مسکن را یک حوزه پیشران دانست و اضافه کرد: باید به فعالان بخش مسکن اهمیت داده شود و نباید اجازه دهیم آنها از این بازار خارج شوند؛ چونکه صدمه به هر یک از ارکان حوزه مسکن می تواند به اقتصاد کلان آسیب بزند. ضمن اینکه مشاوران املاک مولد اقتصاد و مولد مالیات هستند. نباید کاری نماییم فعالان صنف که افراد شریفی هستند خدای نکرده به علت نیاز مالی به خلاف کشیده شوند. گاه تصمیمات اشتباه مسؤلان بالادستی منجر به تبعات منفی در یک صنف می شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: حدود ۱۲ هزار نفر در تهران و ۱۴۰ هزار نفر در کل کشور دارای پروانه کسب شغل مشاوره املاک هستند که نشان داده است ما با یک خانواده نیم میلیون نفری در این بخش مواجهیم که اساسا باید وضعیت معیشت آنها را پیگیری نماییم.


منبع:

1399/07/01
15:02:12
5.0 / 5
2005
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان