بازار مسکن به خواب نوروزی رفت

بازار مسکن به خواب نوروزی رفت به گزارش بازسازی خانه، ایسنا نوشت: واسطه های ملکی از رکود معاملات مسکن در ایام پایانی سال سخن می گویند که این کسادی تا پس از تعطیلات نوروز ادامه می یابد. فروشنده ها ترجیح می دهند واحدهای خویش را در سال آینده عرضه کنند و خریداران هم که عموما قصد تعویض آپارتمان خویش را دارند معاملات را به سال بعد موکول کرده اند.پیگیری ها از بازار مسکن شهر تهران نشان داده است که از ۱۵ اسفندماه معاملات حدودا متوقف شده است. سال جاری برخلاف سالهای گذشته که در هفته های پایانی سال، انتظارات تورمی بر بازار ملک سایه می انداخت، دو دیدگاه متضاد وجود دارد.
یک گروه تحت تأثیر اثرات غیراقتصادی مثبت، توافقات سیاسی و کاهش نرخ ارز معتقد به کاهش قیمت مسکن هستند. گروه دیگر اما با عنایت به انتظارات تورمی سیستماتیک در سالهای گذشته و عواملی همچون افزایش نرخ دستمزد نظر متفاوتی دارند.
در حال حاضر تعداد فایل های مرغوب عرضه شده به بازار مسکن کاسته شده است. از آن طرف مشتری خانه اولی وجود ندارد. معمولاً فروردین، ماه کسادی بازار ملک است و فعالان بازار مسکن انتظار دارند بازار از اردیبهشت وارد رونق شود.
بررسی ها نشان داده است در ایام اخیر تقاضا برای وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن کاسته شده و به تبع آن قیمت اوراق افت کرده و در محدوده ۱۰۴ هزار تومان قرار دارد. این در شرایطی است که هر فقره اوراق در اوایل ماه جاری حدود ۱۱۸ هزار تومان بود.
میانگین قیمت هر متر خانه در تهران طبق آخرین آمار به ۵۵ میلیون تومان رسیده که افزایش ۶۶ درصد را در یک سال گذشته نشان می دهد؛ در حالیکه تورم عمومی سالیانه ۴۷ درصد و تورم نقطه به نقطه ۵۳ درصد بود. در واقع مسکن در پایتخت ۱۳ درصد بالاتر از سایر کالاها رشد قیمت داشته است. ازاین رو فرضیه گرانی مجدد آن چندان منطقی نیست.

بیشتر بخوانید: چند درصد مردم ایران صاحب مسکن هستند؟
۳۵۲۲۰

1401/12/26
23:52:52
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
بازسازی آپارتمان - ریمونت - Remont.ir

بازسازی خانه - ریمونت - Remont.ir
remont.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازسازی خانه محفوظ است

بازسازی خانه

بازسازی ملک و آپارتمان